10.04.2024

Jazda rowerem po chodniku? Co mówią przepisy?

Strona głównaBlog YanosikJazda rowerem po chodniku? Co mówią przepisy?

Sezon na rowerowe wycieczki już się zaczął. To dobry moment, aby przypomnieć Wam, że jazda rowerem po drogach publicznych musi przebiegać według ściśle określonych zasad. Przede wszystkim, nie można przemieszczać się po chodniku, według własnych preferencji. Za nieprzestrzeganie zakazu jazdy rowerem po drodze dla pieszych można otrzymać niemałą karę! Sprawdźcie szczegóły!

Kto może jeździć rowerem?

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze osoby starszej, w specjalnym siodełku, foteliku lub przyczepce, zapewniającej bezpieczeństwo.

Dziecko w wieku do 10 lat może poruszać się rowerem, wyłącznie pod opieką osoby starszej, a następnie musi zdać egzamin na kartę rowerową.

Dzieci oraz młodzież w wieku od 10 do 18 lat są zobowiązani do posiadania karty rowerowej, która umożliwia samodzielną jazdę rowerem po drogach publicznych.

Po ukończeniu 18 roku życia nie jest potrzebna karta rowerowa, ani specjalne uprawnienia, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

Czy jazda rowerem po chodniku jest zabroniona?

Po zmianie przepisów (art. 26 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw) 21 września 2022 roku, chodnik stał się drogą dla pieszych, co oznacza, że jest obszarem przeznaczonym wyłącznie dla ruchu pieszych i osób, które poruszają się przy użyciu urządzeń, wspomagających ruch.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, jazda rowerem po chodniku w standardowych warunkach, jest zabroniona. Powodem zakazu jest realne zagrożenie wobec bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Zgodnie z art. 33 Prawo o ruchu drogowym, kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, jeśli te są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub będzie wykonywać manewr skrętu. Dodatkowo, kierujący tymi jednośladami, jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kolejnym, istotnym zapisem, jest informujący o tym, że kierujący rowerem, który korzysta z drogi dla pieszych powinien jechać z prędkością, która jest zbliżona do prędkości poruszania się pieszego oraz musi zachować szczególną ostrożność, nie utrudniać ruchu pieszym i ustępować im pierwszeństwa.

Czy jazda rowerem z dzieckiem w foteliku po chodniku jest dozwolona?

Dzieci do 7 roku życia, które są przewożone na rowerze rodzica, w specjalnym siodle lub foteliku albo przyczepie, muszą podróżować po ulicy. To dlatego, iż pociecha stanowi pasażera dorosłej osoby, która kieruje rowerem.

Kiedy można jechać rowerem po chodniku?

Istnieje kilka sytuacji, w których jazda rowerem po chodniku, jest dozwolona:

  • Podczas sprawowania opieki nad dzieckiem do 10 lat, które samodzielnie kieruje rowerem.
  • Gdy warunki pogodowe są na tyle trudne, iż jazda po ulicy rowerem zagrażałaby bezpieczeństwu kierującego. To na przykład sytuacje, w których występują silne porywy wiatru lub ulewy czy gęsta mgła.
  • Jeśli szerokość chodnika, który znajduje się wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością powyżej 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje drogi rowerowej lub wyodrębnionego pasa ruchu dla rowerów.
  • Jeśli na chodniku znajduje się znak C 16 „droga dla pieszych” z dodatkową tabliczką T 22 „nie dotyczy rowerów”.

Mandat za jazdę rowerem po chodniku

Wielu rowerzystów wybiera chodnik, zamiast jezdni, w obawie o swoje bezpieczeństwo. Niestety, jazda rowerem po chodniku nie zawsze jest dozwolona, zwłaszcza gdy dostępna jest ścieżka rowerowa lub jezdnia jest na tyle szeroka, iż nie ma przeszkód, by się po niej swobodnie poruszać.

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, za jazdę rowerem po chodniku, można otrzymać karę grzywny w wysokości od 50 do 300 zł.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic