08.06.2020

Te miasta są najbardziej przyjazne kierowcom. Ranking 2020

W jakich miastach korki to codzienność? Które miejscowości na terenie kraju są najbardziej kolizyjne? I wreszcie: jakie miasta okazały się najbardziej przyjazne dla kierowców? Oto ranking jaki opracowaliśmy we współpracy z Oponeo. Wyniki naszej pracy opisujemy poniżej. 

W rankingu uwzględniliśmy aż 19 miast z Polski. Podzieliliśmy je na dwie grupy: miasta od 180 tys. do 300 tys. mieszkańców oraz powyżej 300 tys. mieszkańców. W badaniu przyznaliśmy punkty w takich kategoriach jak: parkowanie, liczba kolizji, ceny paliw, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda, carsharing. 

W ramach tego rankingu wyłoniliśmy dwóch zwycięzców: jednego z każdej kategorii miast. Podstawą rozstrzygnięcia była suma punktów zgromadzonych we wszystkich kategoriach. Jakie polskie miasta okazały się najbardziej przyjazne kierowcom?

Wśród zwycięzców Lublin oraz Gliwice

W ogólnej punktacji badanie wyłoniło najlepsze dla kierowców miasta. Na samym szczycie w grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców zwycięski okazał się Lublin, wyprzedzając tym samym Gdańsk, Szczecin czy Wrocław. Niekorzystne wyniki w tej kategorii osiągnęła Warszawa oraz Kraków, które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Pośrodku stawki uplasowały się Łódź, Bydgoszcz oraz Poznań.

Natomiast w grupie miast o mniejszej liczbie ludności zwycięskie okazały się Gliwice, które ogólną punktacją wyprzedziły takie miasta jak: Kielce, Sosnowiec, Częstochowę czy Katowice. Środkowe miejsca zajęły takie miasta jak Rzeszów oraz Białystok. Blado wypadła Gdynia, a także Radom i Toruń.

Kolizje: gdzie jest ich najwięcej? 

Które miasta w Polsce są najmniej, a które najbardziej kolizyjne? W tym przypadku dane zostały pozyskane z systemu Yanosik, poprzez który użytkownicy ostrzegają się m.in. przed kolizjami czy poważniejszymi wypadkami, by inni kierowcy mogli przygotować się do odpowiednich manewrów. Przyjęliśmy tutaj wskaźnik, który obrazuje liczbę wypadków w ciągu całego 2019 r. przypadającą na 1000 mieszkańców.

Zatem jakie miasta okazały się bezpieczne dla kierowców i mają mniej udokumentowanych kolizji? Jak się okazuje, najmniej wypadków jest w Radomiu oraz Wrocławiu, które zajęły pierwsze miejsce w swoich kategoriach. Za bezpieczne miasta można także uznać Kielce, Białystok, Gdańsk, Szczecin oraz Łódź. Duża kolizyjność jest natomiast w Warszawie, Lublinie, Katowicach oraz Rzeszowie.

 

Najmniej i najbardziej zakorkowane miasta w Polsce

Niezwykle istotnym czynnikiem z punktu widzenia każdego kierowcy jest przejezdność dróg w mieście. Tutaj zasada jest bardzo prosta: im mniej jest korków, tym jest ono bardziej przyjazne zmotoryzowanym. Aby zobrazować zakorkowanie w poszczególnych miastach ponownie zweryfikowaliśmy dane pochodzące z systemu Yanosik. Przygotowaliśmy osobne wyniki dla centrów miast oraz ich dalszych części w granicach administracyjnych. W ten sposób wyniki są bardziej precyzyjne. Statystyki podane poniżej przedstawiają średnią prędkość pojazdów poruszających się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 21.

W pierwszej kolejności sprawdźmy jak wygląda sytuacja prędkościowa w centrum. Jeśli chodzi o kategorię dużych miast, to po ścisłym ich centrum najszybciej jeździło się w Gdańsku i Lublinie (średnia prędkość wyniosła 31 km/h), a także Warszawie (29 km/h). Najwolniej natomiast jeździło się po centrum Krakowa, gdzie samochody poruszały się ze średnią prędkością wynoszącą zaledwie 24 km/h. W kategorii miast do 300 tysięcy mieszkańców najszybciej jeździ się po centrum Katowic (35 km/h) i Gliwic (31 km/h). Licznik kierowców z Radomia pokazuje średnią zaledwie 25km/h, co czyni to miasto najwolniejszym centrum w tej grupie badawczej.  

 

Przetasowanie miejsc następuje po uwzględnieniu średniej prędkości notowanej w obszarze od granic centrum do granic miasta. W grupie dużych miast dwa najlepsze rezultaty uzyskały: Szczecin (43 km/h) oraz Lublin (42 km/h). W pozostałych czterech miastach tj. Warszawa, Łódź, Poznań i Gdańsk wynik wynosił dokładnie tyle samo, czyli 41 km/h. Najwolniej jeździło się po Wrocławiu oraz Krakowie. Z kolei w miastach o liczbie ludności do 300 tys. najmniejsze problemy z płynnością jazdy mają kierowcy z Częstochowy, Gliwic czy Katowic. Spore trudności z korkami mają natomiast zmotoryzowani z Gdyni (40/km/h), Torunia, Kielc i Rzeszowa (średnia prędkość dla wszystkich miast wynosi 42 km/h). 

 

Ceny wymiany opon a miasto. Jakie są różnice?

W celu sprawdzenia różnic cenowych specjaliści z Oponeo porównali koszt wymiany jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16. Jakie są zatem wyniki? Wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców najmniej za wymianę opon płaci się w Lublinie, gdzie za taką usługę uiszczana jest opłata wynosząca średnio 20,14 zł. W rankingu na uwagę zasługuje także Bydgoszcz z ceną 22,89 zł. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk - 24,75 zł za wymianę opon. 

W grupie miast mniejszych najtaniej wymienić opony można w Radomiu. Tam średnia kształtuje się na poziomie 17,07 zł! Przy wymianie czterech kół dwa razy w roku, różnica 10 złotych między Radomiem a najdroższym Sosnowcem to już kwota, wobec której trudno przejść obojętnie.

Szczegóły raportu wraz z innymi zmiennymi uwzględnionymi w badaniu znajdują się na stronie: https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.
08.03.2021

Y24 dedykowana aplikacja dla urządzeń Yanosik od teraz z nowymi funkcjami!

Aplikacja Y24 została stworzona z myślą o posiadaczach urządzeń Yanosik. Jeśli korzystasz z Yanosik GT, GTR, GTS lub XS, to przeznaczona jest ona właśnie dla Ciebie. Dzięki niej zyskasz dostęp do dodatkowych opcji. Jakie możliwości daje Y24? Co nowego pojawiło się w aplikacji?
03.03.2021

Nowe fotoradary na polskich drogach za miliony z UE. Noga z gazu!

358 nowych fotoradarów, na które Unia Europejska przeznaczyła 162 miliony złotych. Czy to możliwe? Tak! Modernizacja odcinkowych pomiarów prędkości polegać będzie nie tylko na zakupie nowego sprzętu, ale także umieszczeniu go w nowych lokalizacjach. Więcej dowiesz się z artykułu.