11.12.2023

Jednorazowe alkomaty - gdzie je kupić i czy są wiarygodne?

Strona głównaBlog YanosikJednorazowe alkomaty - gdzie je kupić i czy są wiarygodne?

Jednorazowe alkotesty służą do dość ogólnego określenia stanu trzeźwości osoby, która spożywała alkohol. Można je kupić w wielu miejscach i wykonać pomiar samodzielnie, w dość intuicyjny sposób. Czy badanie jednorazowym alkotestem pozwala potwierdzić trzeźwość lub wskazać, że nie wolno jeszcze wsiąść za kółko? Sprawdźcie!

Alkomaty jednorazowe - co to takiego?

Alkotest jednorazowy lub alkomat jednorazowy to produkt, który umożliwia dość ogólne sprawdzenie stanu trzeźwości. Można go kupić w wielu miejscach, w stosunkowo niewielkiej cenie. To powoduje, że cieszy się sporą popularnością u osób, które spożywają alkohol bardzo okazjonalnie i nie potrzebują na własny użytek zaawansowanego alkomatu lub u tych, którzy nie mają jak sprawdzić swojego stanu trzeźwości, np.: nie mając w pobliżu komisariatu lub własnego alkomatu.

Konstrukcja alkotestu jest na tyle proste, iż każdy poradzi sobie z jego obsługą. Składa się on z dwóch elementów – szklanej rurki, która jest wypełniona białym granulatem, który tworzy mieszanka chemiczna związków jodu oraz z balonika pomiarowego.

Alkomat jednorazowy nie wymaga kalibracji, jego cena waha się w okolicach 5-10 zł.

Jak działa alkomat jednorazowy?

Alkomat jednorazowego użytku pozwala przeprowadzić badanie już po 20 minutach od spożycia alkoholu. Wystarczy odkręcić dwie nakrętki, które znajdują się po obu stronach rurki takiego alkotestu, a następnie umieścić rurkę w baloniku, który jest dołączony do zestawu. W alkomacie jednorazowego użytku znajduje się specjalny granulat, który informuje o poziomie trzeźwości.

W odpowiednio przygotowany alkomat jednorazowego użytku, należy wdmuchiwać powietrze przez ustnik do balonika, przez około 10 sekund w sposób energiczny i jednostajny.

Wynik pomiaru powinien pojawić się po 2 minutach, a jego wartość będzie zależeć od koloru substancji, która znajduje się w urządzeniu. Im ciemniejszy będzie odcień, tym wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jednorazowe alkomaty zwykle pokazują trzy rodzaje wyników:

  • 0,0 promila (stan trzeźwości) – granulki pozostają białe.
  • 0,2 promila (stan dopuszczalnej granicy po spożyciu alkoholu w Polsce) – granulki zmieniają odcień na różowy.
  • 0,5 promila (stan nietrzeźwości) – granulki zmieniają odcień na czerwony.

Jednorazowe testy alkoholowe - gdzie je kupić?

Alkomaty jednorazowego użytku można kupić w wielu miejscach stacjonarnie, takich jak stacje benzynowe, apteki, markety spożywcze, sklepy monopolowe, a nawet drogerie lub sklepy ze sprzętem elektronicznym.

Jednorazowe testy alkoholowe można także zamówić przez Internet. Przed zakupem zawsze należy się upewnić, czy produkt przeszedł odpowiednie badania laboratoryjne, które potwierdzają jego skuteczność.

Czy jednorazowe alkomaty są wiarygodne?

Należy pamiętać, że pomiar jednorazowym alkotestem jedynie określa, czy można prowadzić pojazd, czy nie. Nie jest on na tyle dokładny, aby określać precyzyjnie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu u osoby badanej.

Alkomat jednorazowy - jakie są zalety?

Jednorazowe alkomaty mają swoje zalety, przede wszystkim są bardzo łatwo dostępne i z powodzeniem można je kupić na stacji benzynowej w trasie lub w małym sklepie spożywczym na swoim osiedlu.

Sprawdzą się dla tych osób, które spożywają alkohol w niewielkiej ilości okazjonalnie i chcą zweryfikować, czy już mogą wsiąść za kółko. Niemniej, nie należy im bezwarunkowo ufać!

Kolejnym atutem alkomatów jednorazowych jest ich cena, która zwykle nie przekracza 10 zł. To ważne dla osób, którym nie jest potrzebny profesjonalny alkomat a nie mają po drodze na komisariat policji, aby każdorazowo po spożyciu alkoholu móc się przebadać.

Jednorazowe alkotesty są małe, można je zabrać ze sobą w kieszeni.

Alkomaty jednorazowe są niezwykle proste w obsłudze i każdy poradzi sobie z wykonaniem pomiaru trzeźwości, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych sprzętów.

Minusy jednorazowych alkotestów

Alkomaty jednorazowe mają też swoje wady, do największych należy niedokładność pomiarowa, która nie daje 100% pewności kierowcy przed wyruszeniem w trasę.

Drugim minusem jest wymóg prawidłowego przechowywania alkotestu – niewłaściwa temperatura, złe oświetlenie lub ekspozycja na słońce mogą zaburzyć wynik pomiaru, co może skończyć się tragicznie!

Należy również uważać, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z granulatem znajdującym się w alkoteście, ponieważ ma on chemiczny skład i może zaszkodzić zdrowiu. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic