23.10.2023

Kalibracja alkomatu - co to jest i jak skalibrować alkomat?

Strona głównaBlog YanosikKalibracja alkomatu - co to jest i jak skalibrować alkomat?

Posiadanie alkomatu na własny użytek jest niezwykle wygodne i rozsądne. Niemniej, o urządzenie trzeba odpowiednio dbać, przeprowadzając regularną kalibrację. Niekiedy może zajść konieczność wcześniejszego dokonania procesu, ze względu na rozkalibrowanie urządzenia. Sprawdźcie, jak do tego nie dopuścić, kiedy przeprowadzać kalibrację i dlaczego należy to robić cyklicznie.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu to proces, który umożliwia zachowanie pełnej sprawności urządzenia. Polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania alkomatu z sensorem, który się w nim znajduje.

Dzięki temu pomiary zachowują swoją dokładność i nie zawierają błędów. Jednakże, niezwykle istotna jest regularność przeprowadzanej kalibracji. O tym, z jaką częstotliwością należy to robić, decyduje kilka czynników, m.in. częstotliwość użytkowania oraz rodzaj sensora.

Nie powinno się przeprowadzać kalibracji rzadziej niż raz na pół roku, pominięcie tego procesu może doprowadzić do zakłócenia prawidłowej pracy urządzenia lub całkowitego rozstrojenia alkomatu.

Gdzie skalibrować alkomat?

Alkomat można oddać do kalibracji w każdym autoryzowanym punkcie serwisowym.

W serwisie można również dokupić brakujące elementy, takie jak ustniki.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Jednorazowa kalibracja w punkcie serwisowym, którą przeprowadza się zwykle raz w roku, nie będzie kosztować więcej niż 100 zł.

Co ile należy kalibrować alkomat?

Częstotliwość kalibracji alkomatu zależy od modelu, rodzaju sensora, specyfikacji producenta oraz wielu innych elementów, które wpływają na jego pracę. Z powodu skomplikowanej konstrukcji, kalibracja alkomatu powinna się odbywać w odpowiednich odstępach czasowych, zwykle zaleca się kontrolę urządzenia przynajmniej raz na pół roku. Niektóre modele mogą wymagać częstszej kalibracji. 

Informację o częstotliwości kalibracji znajdziecie w instrukcji obsługi urządzenia, producent zazwyczaj zamieszcza w niej stosowny zapis.

Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?

Samodzielna kalibracja alkomatu przez osobę, która posiada urządzenie na własny użytek, ale nie ma wystarczającej wiedzy oraz sprzętu może narobić niepotrzebnych szkód oraz narazić właściciela na dodatkowe koszty.

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie alkomatu do punktu serwisowego, w którym profesjonalny zespół przeprowadzi proces w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności oraz z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

Jak przeprowadza się kalibrację alkomatu w serwisie?

Specjaliści podpinają alkomat do urządzeń wzorcowych i wdmuchują stosowną ilość powietrza z określona zawartością alkoholu za pomocą symulatora wdechu. Taka metoda pozwala na zarejestrowaniu przez czujnik alkomatu wyniku.

Czynność należy powtórzyć kilka razy, aby licznik został wyzerowany. Na samym końcu alkomat otrzymuje certyfikat jakości, który potwierdza jego prawidłową pracę.

Czy kalibrację można przeprowadzić wcześniej niż w planowanym terminie?

Niekiedy dochodzi do takich sytuacji, w których kalibrację alkomatu należy przeprowadzić przed wyznaczonym terminem. 

Najczęstszymi objawami konieczności wcześniejszej kalibracji alkomatu są:

  • urządzenie przekracza zakres pomiaru i wskazuje maksymalny wynik,
  • urządzenie nie reaguje po odliczeniu czasu do testu,
  • urządzenie wyświetla słowny komunikat o kalibracji, np.: CAL.

Powodem takiej sytuacji może być przechowywanie alkomatu w otoczeniu napojów wysokoprocentowych albo wykonywanie pomiarów w regularnych odstępach czasu, które miały identyczne wyniki.

Wcześniejszą kalibrację trzeba będzie również wykonać, jeśli dokonaliście pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu tuż po spożyciu napoju alkoholowego! Takie zachowanie może również uszkodzić sensor, dlatego pamiętajcie o tym, by odczekać minimum 30 minut!

Alkomat można oddać również do wcześniejszej kalibracji zawsze, gdy nie jesteście pewni dokładności wyników, które podaje urządzenie.

Jak nie doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu?

Nie chcąc dopuścić do sytuacji, w której konieczne będzie częstsze przeprowadzenie kalibracji Waszego alkomatu, zastosujcie się do poniższych wskazówek:

  • Przed pomiarem należy przepłukać jamę ustną czystą wodą.
  • Kontrolujcie stan zużycia baterii i używajcie wyłącznie markowych, alkalicznych baterii.
  • Nigdy nie przyprowadzajcie pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu! Zaczekajcie minimum 30 minut.
  • Nie palcie przed wykonywaniem pomiaru, nie wdmuchujcie dymu papierosowego do ustnika – to może uszkodzić sensor i rozkalibrować alkomat!
  • Nie przechowujcie alkomatu w swoim aucie, zwłaszcza zimą i latem, bowiem sensor jest bardzo wrażliwy na skrajne temperatury!

Czy kalibracja to legalizacja?

Kalibracja jest procesem metrologicznym, tak samo jak legalizacja alkomatu. 

Jednakże, kalibracja potwierdza zachowanie spójności pomiarowej alkomatu zgodnie z zastosowanymi wzorcami. Z kolei, legalizacja pozwala stwierdzić czy urządzenie spełnia wymagania prawne, w których znajdują się m.in. zapisy dotyczące błędów pomiarowych lub sposobów znakowania.

Oba procesy, pomimo tego samego charakteru, mają zupełnie inne cele.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic