06.12.2023

Kamera samochodowa z GPS czy bez?

Strona głównaBlog YanosikKamera samochodowa z GPS czy bez?

Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych modeli kamer samochodowych. Niektóre mają wbudowany moduł GPS, a inne są go pozbawione. Czy warto zdecydować się na kamerę do samochodu z GPS, czy lepiej wybrać klasyczną wersję? Sprawdźcie, jakie zalety ma to rozwiązanie i dla kogo sprawdzi się najlepiej!

Moduł GPS w kamerze – po co?

Moduł GPS w kamerze samochodowej pełni trzy podstawowe funkcje:

  • Zapisuje współrzędne geograficzne pojazdu – na podstawie zapisanych danych o lokalizacji pojazdu można później odtworzyć przebieg swojej trasy.
  • Mierzy i zapisuje bieżącą prędkość jazdy – zwykle bezpośrednio na nagraniu są umieszczone te informacje, ale w ustawieniach kamery można je również wyłączyć.
  • Automatycznie synchronizuje zegar – nie trzeba ręcznie ustawiać daty oraz godziny w kamerze samochodowej, należy jedynie wybrać właściwą strefę czasową, a kamera sama je zaktualizuje na podstawie danych z satelity.

Czy kamera z modułem GPS ostrzega przed fotoradarami?

Niektóre modele mają wgraną bazę fotoradarów, która jest aktualizowana na bieżąco. Dzięki temu w trasie może ostrzegać o pobliskim mierniku prędkości, za pomocą powiadomienia głosowego lub wizualnego na wyświetlaczu.

Zalety GPS w kamerze samochodowej

Istnieje wiele zalet modułu GPS w kamerze. Najbardziej jego funkcjonalność doceniają motocykliści, ale również kierowcy samochodów osobowych mogą wykorzystać jego atuty. Do najważniejszych zalet modułu GPS w kamerze należą:

  • Przeprowadzanie pomiaru prędkości jazdy.
  • Ustalanie położenia pojazdu.
  • Możliwość odtworzenia przebiegu trasy na mapie.
  • Synchronizacja daty oraz godziny z satelity.
  • Ostrzeganie przed fotoradarami.
  • Ochrona w przypadku kradzieży.

Nagranie z kamery samochodowej z GPS może także stanowić materiał dowodowy dla policji albo towarzystwa ubezpieczeniowego. W zarejestrowanym materiale zawarte będą wszystkie dane dotyczące zdarzenia drogowego, takie jak: data i godzina kolizji, współrzędne geograficzne położenia pojazdu oraz prędkość jazdy.

Jaką kamerę samochodową wybrać – z GPS czy bez?

Kamera z modułem GPS oferuje więcej możliwości niż klasyczny odpowiednik, aczkolwiek wielu kierowców może mieć zastrzeżenia co do zapisywania prędkości jazdy pojazdu.

Niemniej, dużym atutem kamery samochodowej z GPS jest zapisywanie współrzędnych lokalizacji, zwłaszcza gdy zostawicie auto na parkingu w nieznanym mieście lub po prostu będziecie chcieli odtworzyć przebieg Waszej trasy na mapie.

Kamera do samochodu z modułem GPS również przydaje się jako ochrona w przypadku kradzieży pojazdu, bowiem stałe monitorowanie lokalizacji spowoduje, że będziecie mieli wgląd we wszelkie zmiany współrzędnych geograficznych, co pozwoli zlokalizować złodzieja.

Dla kogo kamera samochodowa z GPS?

Kamera do samochodu z modułem GPS sprawdzi się dla każdego kierowcy auta osobowego, który chce mieć więcej możliwości, niż w klasycznym wideorejestratorze.

To również świetnie rozwiązanie do monitorowania floty firmowej. Kamera z GPS umożliwi weryfikację terminowości kierowcy, a także odtworzenie przebiegu jego trasy wraz z prędkością i możliwością bieżącego lokalizowania pojazdu.

Kamerę do auta z modułem GPS często wybierają instruktorzy jazdy, którzy dzięki temu mogą odtwarzać kursantom ich trasę, aby wykazać wrażliwe punkty, na które jeszcze warto zwrócić uwagę.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic