12.05.2023

Kara za brak OC dla kierowców w przyszłym roku może wynieść ponad 8 tys. zł!

Strona głównaBlog YanosikKara za brak OC dla kierowców w przyszłym roku może wynieść ponad 8 tys. zł!

Jeszcze nie weszła w życie ostateczna podwyżka kar za brak OC dla kierowców, a już szacuje się, że w 2024 roku może być kolejna. Według prognoz ekspertów kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia w przyszłym roku dla kierowców samochodów osobowych może wynieść nawet ponad 8 tysięcy złotych.

Tegoroczne podwyżki kar dla kierowców za brak OC już obowiązują

Z dniem 1 stycznia 2023 weszły w życie wyższe kary za brak OC dla kierowców. Pierwsza podwyżka będzie obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Natomiast kolejna wejdzie w życie już wkrótce i potrwa do 31 grudnia 2023 roku.

Już w lipcu tego roku wejdą w życie podwyżki kar za brak OC, które również są powiązane z wzrostem minimalnego wynagrodzenia do poziomu 3 600 zł. Zmiany wchodzą w życie od 1 lipca 2023 roku. Po raz pierwszy w historii kara za brak OC będzie przekraczała 7 000 zł!

 

W przyszłym roku kara dla kierowcy wyniesie ponad 8 tysięcy złotych?

Wciąż trzeba poczekać na dokładne informacje w zakresie wysokości płacy minimalnej w 2024 roku. Natomiast już teraz Federacja Przedsiębiorców Polskich zakłada duży wzrost minimalnego wynagrodzenia, a co za tym idzie – jest to wyraźnym ostrzeżeniem dla polskich kierowców. Dlaczego?

Ponieważ ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych bardzo mocno wiąże ze sobą poziom opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC z wysokością najniższego wynagrodzenia krajowego.

Jeśli wzrośnie płaca minimalna, to analogicznie wzrośnie również wysokość kary za brak OC.

Federacja Polskich Przedsiębiorców szacuje, że w przyszłym roku poziom płacy minimalnej wyniesie 4 254,40 zł. Wówczas stawki kar za brak OC wyglądałyby następująco:

 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic