10.05.2023

Majówka na polskich drogach

Strona głównaBlog YanosikMajówka na polskich drogach

Długi weekend majowy już za nami. Rokrocznie w tym czasie wielu zmotoryzowanych Polaków decyduje się na wyjazd w różne obszary naszego kraju. W tym roku majówka była wyjątkowa i aż prosiło się o to, by wykorzystać ją do maksimum. Wszystko za sprawą możliwości wydłużenia swojego urlopu do aż 9 dni! Przyjrzeliśmy się, jak przebiegła pierwsza część długiego weekendu majowego na polskich drogach. Sprawdźcie nasz raport!

Duża aktywność kierowców w aplikacji Yanosik

Już w piątek 28 kwietnia odnotowaliśmy wyraźny wzrost średniej liczby przejechanych kilometrów przez użytkowników naszej aplikacji. Wiemy, że odliczaliście ostatnie minuty w pracy, aby wreszcie móc wyjechać na upragniony wypoczynek.

W piątek zarejestrowaliśmy wzrost średniej liczby przejechanych kilometrów o 21%, a także przyrost aktywności użytkowników Yanosika o 13%, w porównaniu do przeciętnych dni tygodnia.

Jednakże najbardziej aktywnym dniem… okazała się sobota 29 kwietnia, która zdecydowanie sprzyjała większości Waszych planów majówkowych.

W czasie tegorocznej majówki odnotowaliśmy największy przyrost średniej liczby aktywnych użytkowników już na jej początku. Najaktywniejszym dniem okazała się sobota 29 kwietnia, w czasie której kierowcy przejechali największą liczbę kilometrów, a także najchętniej korzystali z naszej aplikacji – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Właśnie w tym dniu przejechaliście ponad 61 mln km, tym samym osiągając średni dystans 110 km na użytkownika.

 

Porównaliśmy również te dane z ubiegłym rokiem. Okazuje się, że tegoroczna sobota poprzedzająca majówkę zakończyła się większym średnim dystansem pokonywanym przez użytkownika naszej aplikacji, niż w 2022 roku.

W tym roku, w czasie majówki, wspólnie pobiliśmy również rekord aktywnych użytkowników online naszej aplikacji, za co Wam serdecznie dziękujemy! Było Was aż 239 071 w trasie!

Nie jechaliście w dalekie podróże

Sprawdziliśmy długość Waszych majówkowych tras. Okazuje się, że najchętniej wybieraliście dystans do 50 km, ale nie zabrakło również tych, którzy jechali znacznie dalej, w trasy od 50 do 200 km.

 

Popularność podróży samochodem na krótkich odcinkach dróg, przy wsparciu Yanosika w czasie majówki, jest podyktowana zarówno chęcią bycia na bieżąco ze wszystkimi zdarzeniami z trasy, jak również wiedzą na temat miejsc przeprowadzanych kontroli policji, których jest znacznie więcej w czasie długiego weekendu majowego. Niektórzy zmotoryzowani korzystają z naszej aplikacji wybierając się na grilla do znajomych lub do miejsca wypoczynku po raz pierwszy. Yanosik pomaga im trafić bezpiecznie do wybranego miejsca, bez błądzenia po okolicy – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Łączny czas używania Yanosika w trakcie pierwszej części długiego weekendu majowego, w szczytowym punkcie, wyniósł aż 1 421 109 godzin! Za to średni czas korzystania z naszej aplikacji w minutach per użytkownik, wyniósł 141 minut w piątek 28 kwietnia, a w sobotę 29 kwietnia 132 minuty.

Było bezpiecznie na drogach?

W pierwszej części majówki, a więc od 28 kwietnia do 3 maja, polska policja zarejestrowała 306 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób, a 353 zostały ranne. Zatrzymano również ponad 1 800 nietrzeźwych kierowców.

Zgodnie z danymi z naszej aplikacji, najwięcej wypadków zgłaszaliście w sobotę 29 kwietnia. Odnotowaliśmy ponad 46% wzrost zgłoszeń w Yanosiku.

 

W tym dniu również znacznie częściej dodawaliście informacje o kontrolach policji na swoich trasach. Odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń o 21,1%, ale to nie był największy wynik. 2 maja dodaliście o 22,7% więcej zgłoszeń kontroli policji, w porównaniu do przeciętnego dnia, a 3 maja więcej o 24,3%.

 

Sprawdziliśmy również średnie prędkości jazdy kierowców korzystających z Yanosika w obszarze zabudowanym i niezabudowanym w okresie od 28 kwietnia do 3 maja. Według naszych danych wszystko odbywało się przepisowo – średnia prędkość jazdy w terenie zabudowanym utrzymała się na poziomie 42 km/h, a poza nim - 83 km/h – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Dokąd najchętniej wyjeżdżaliście na majówkę?

W ubiegłym roku prym wiodły polskie góry, do których kierowaliście się najchętniej na majowy wypoczynek. Nad polskie morze wybrała się mniejsza część użytkowników naszej aplikacji. W tym roku nie było inaczej.

 

 Według naszych ubiegłorocznych danych podsumowujących długi weekend majowy, najchętniej wybieranymi powiatami były: tatrzański, nowodworski, jeleniogórski, mrągowski i gryficki. W tym roku sytuacja delikatnie się zmieniła, na pierwszym miejscu wciąż pozostał powiat tatrzański, ale na drugim pojawił się jednak jeleniogórski. Tym samym trzecie miejsce zostało zajęte przez powiat nowodworski, a dalej najchętniej wybieranymi obszarami wypoczynkowymi były powiaty leski i kamieński – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Dane z naszego systemu wykazują, że w tym roku powiaty nadmorskie cieszyły się mniejszym zainteresowaniem z Waszej strony, w porównaniu do ubiegłego roku. W tym roku odnotowaliśmy 397% przyrost przyjazdów do powiatu kamieńskiego, w którym znajduje się Kamień Pomorski, Międzyzdroje i Dziwnów. Dla porównania, w ubiegłym roku zarejestrowaliśmy przyrost przyjazdów na poziomie 519%.

Skąd najchętniej wyjeżdżaliście na majówkę?

Tak samo, jak w zeszłym roku, na długi weekend majowy najchętniej wyjeżdżali kierowcy z Warszawy, ale nie zabrakło również urlopowiczów z Poznania i Katowic. Z kolei w ubiegłym roku najchętniej wyjeżdżali, poza mieszkańcami stolicy, kierowcy z Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Poznania.

Pierwsza część majówki przebiegła dość spokojnie na polskich drogach. Największy ruch panował w czasie weekendu poprzedzającego majówkę. Czyżby kierowcy zdecydowali się na przedłużenie swojego urlopu i wykorzystali długi weekend majowy na 100%? Odpowiedzi znajdziecie w drugiej części naszego raportu majówkowego! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic