22.12.2023

Światła awaryjne - kiedy je włączyć?

Strona głównaBlog YanosikŚwiatła awaryjne - kiedy je włączyć?

Światła awaryjne w samochodzie służą do sygnalizowania sytuacji niespodziewanych innym uczestnikom ruchu drogowego. Dbają także o bezpieczeństwo kierowcy, który ich stosuje. Niestety wciąż nie każdy wie, kiedy dozwolone jest używanie „awaryjek”, a kiedy zdecydowanie nie powinno się tego robić.

Światła awaryjne ile ich jest?

Światła awaryjne to specjalne oświetlenie, które znajduje się z przodu oraz tyłu pojazdu. Oświetlenie ma kolor żółty lub czerwony. Tworzą je specjalne lampy halogenowe lub LED-owe, które muszą emitować jasne i widoczne światło. Zwykle montuje się je na specjalnych uchwytach albo w obudowach, które mają je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W samochodzie znajduje się w sumie sześć świateł awaryjnych – po dwa z przodu i tyłu pojazdu oraz dodatkowo w lewym i prawym błotniku nad przednim kołem.

Kiedy włączamy światła awaryjne?

Zadaniem świateł awaryjnych jest sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego określonej sytuacji.

Oświetlenie awaryjne powinno być stosowane w sytuacji, w której pojazd stwarza niebezpieczeństwo na drodze, np.: z powodu niespodziewanej awarii lub unieruchomienia.

Niektórzy kierowcy sygnalizują światłami awaryjnymi także nagłe hamowanie na autostradzie, aby kierowca z pojazdu, jadącego z dużą prędkością za nimi, zdążył w porę zahamować.

Kiedy nie powinno się włączać świateł awaryjnych?

Niektórzy kierowcy wykorzystują światła awaryjne niezgodnie z ich przeznaczeniem. Zwykle w sytuacjach:

  • Zaparkowania w niedozwolonym miejscu – włączenie świateł awaryjnych w takiej sytuacji jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy doszło do awarii pojazdu.
  • Holowanego pojazdu – samochód holowany powinien mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy w tylnej części (za szybą lub przypięty do klapy albo zderzaka), a w przypadku trudnych warunków drogowych należy włączyć światła pozycyjne.
  • Dziękowania lub przepraszania innych kierowców – to praktyka umownie dopuszczalna przez kierowców, niemniej funkcjonariusze policji mogą ją interpretować jako korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami, co jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 4 punktami karnymi.

Ze świateł awaryjnych nie powinno się korzystać w trakcie normalnej jazdy samochodem. Ich użycie może doprowadzić do niejasnych sytuacji na drodze, co może zakończyć się kolizją!

Jak włączyć światła awaryjne?

Można je uruchomić poprzez przycisk lub przełącznik, który znajduje się w kabinie pojazdu. Niekiedy światła awaryjne uruchamia się za pomocą dedykowanego kluczyka.

Zwykle przycisk włączania świateł awaryjnych znajduje się w łatwo dostępnym miejscu – środkowej części kokpitu lub w formie obudowy, która znajduje się za kierownicą. Umiejscowienie świateł awaryjnych zależy od marki oraz modelu pojazdu.

Samoczynnie włączające się światła awaryjne

W niektórych modelach samochodów światła awaryjne włączają się samoczynnie w sytuacji gwałtownego hamowania. To coraz popularniejszy zabieg, który ma celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Wciąż trwają prace nad systemem ESS (Emergency Stop Signal), który ma włączać światła awaryjne za kierowcę w sytuacji gwałtownego hamowania.

Miałoby do tego dojść, gdy kierowca silniej przyciśnie pedał hamulca, co system odczyta jako hamowanie awaryjne. Sygnał nie zadziała, jeśli pojazd będzie jechał mniej niż 55 km/h.

Czy światła awaryjne mogą rozładować akumulator?

Tak, jeśli światła awaryjne będą zbyt długo włączone, mogą rozładować akumulator. Powinni mieć to na uwadze zwłaszcza właściciele starszych samochodów ze słabszymi bateriami.

Złe używanie świateł awaryjnych – jakie mandaty?

Poniżej lista konsekwencji dla kierowców, którzy źle użyją lub w ogóle nie włączą świateł awaryjnych, wtedy gdy zachodzi taka potrzeba:

  • Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku – mandat w wysokości 150 zł oraz 1 punkt karny.
  • Niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu silnikowego z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej – mandat w wysokości 300 zł oraz 1 punkt karny.
  • Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku włączenia świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci – mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży do 18 roku życia, w tym niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży – mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych (pojazd przewożący dzieci lub młodzież albo autobus szkolny) lub 200 zł mandatu i 4 punkty karne (inny pojazd).

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic