20.08.2021

Mówimy STOP wakacyjnym piratom drogowym!

Strona głównaBlog YanosikMówimy STOP wakacyjnym piratom drogowym!

Najnowsze informacje Policji nie są najlepsze – na polskich drogach od początku wakacji doszło już do 363 wypadków drogowych. Do ich przyczyn najczęściej zalicza się niedostosowanie prędkości do warunków na drogach, nieprawidłowo wykonane manewry zmiany pasa ruchu oraz nie zachowanie prawidłowej odległości między pojazdami. Prędkości pilnują zarówno fotoradary, jak i policjanci. Jednak kierowcy wciąż ją przekraczają i powodują wypadki. Ile jest fotoradarów w Polsce? Jak zmieniała się ich liczba? Jak zachowują się kierowcy w pobliżu fotoradaru?

 

Z roku na rok jest więcej fotoradarów w Polsce?

Przygotowaliśmy zestawienie, w których podsumowujemy liczbę fotoradarów na polskich drogach, w ostatnich czterech latach.

Na przestrzeni czterech ostatnich lat liczba fotoradarów wzrosła o 15 urządzeń. W 2018 roku w całej Polsce zainstalowanych było 430 mierników, a obecnie jest ich już 445. Stale wprowadzamy aktualizacje względem liczby fotoradarów na polskich trasach, gdy tylko zainstalowane są nowe urządzenia, to użytkownicy Yanosika są o nich już poinformowani - komentuje Julia Langa, Yanosik

Te 48 miesięcy przyniosło nam 15 nowych urządzeń pomiaru prędkości jazdy. W zależności od województwa liczba fotoradarów rosła lub malała.

W całej Polsce jest obecnie 445 fotoradarów, które kontrolują prędkość jazdy kierowców. Jak zachowują się zmotoryzowani w ich obecności?

Sprawdzamy zachowania kierowców przed fotoradarem

Większość kierowców, którzy poruszają się z dozwoloną prędkością, zbliżając się do miejsca kontroli odruchowo hamuje. W naszym systemie widzimy dane, które pokazują nam, że kierowcy przejeżdżając obok fotoradaru masowo redukują prędkość znacznie poniżej obowiązującego limitu – informuje Julia Langa, Yanosik

Zmiana stylu jazdy może nie być dla Was zaskakująca. Obecne kary finansowe oraz liczba punktów karnych przyznawanych za wykroczenia drogowe jest respektowana przez kierowców, jednak zdaje się nie robić na nich większego wrażenia.

I to ma się wkrótce zmienić.

W planach Rządu są podwyżki mandatów nawet do 5 tys. zł. A maksymalne grzywny za wykroczenia drogowe mają wynieść nawet do 30 tys. zł! Czy to spowoduje, że będziemy się czuć bezpieczniej na drogach?

Obecnie kierowcy przy stacjonarnych miernikach prędkości, które ustawione są na drogach z ograniczeniem do 70 km/h potrafią zwolnić nawet do 40 km/h. Niestety w takich sytuacjach również gwałtownie hamują, a takie zachowanie może być przyczyną kolizji – mówi Julia Langa, Yanosik

Co robią kierowcy, gdy już miną fotoradar?

Kierowcy, którzy znajdą się już za fotoradarem wracają do jazdy zgodnie z obowiązującym limitem prędkości. Jednak nie trwa to wiecznie. Wielu kierowców profilaktycznie nie jedzie szybko za fotoradarem, gdyż niektóre z tych urządzeń potrafią robić zdjęcia tyłowi auta, co potocznie nazywa się „strzeleniem w plecy”.

Fotoradary i mobilne kontrole prędkości przez ruch drogowy oddziałują na kierowców, którzy zwalniają i jadą przepisowo. Jednak efekt ten zachodzi wyłącznie punktowo. Po znalezieniu się za punktem kontroli prędkości kierowcy wracają do swoich nawyków.

Jakie są sposoby na piratów drogowych?

Polska policja już od wielu lat prowadzi działania kaskadowego pomiaru prędkości na danych odcinkach dróg. Polega to na tym, że kierowca po minięciu jednego punktu kontroli prędkości przez policjantów jest sprawdzany również na następnym, który jest oddalony o kilka kilometrów.

Innym sposobem, który doskonale się sprawdza w dłuższej kontroli prędkości jazdy jest stosowanie odcinkowego pomiaru prędkości na trasie. Polega to na instalacji kamer na konkretnych odcinku trasy, które robią zdjęcie pojazdu na wjeździe oraz przy wyjeździe, a następnie przesyłają dane do systemu, który wylicza średnią prędkość jazdy kierowcy.

W Yanosiku informujemy kierowców o wszystkich formach kontroli prędkości na trasie. Uważamy, że kierowca poinformowany, to kierowca bezpieczny. Współpracujemy również z Policją przy różnych akcjach społecznościowych, które mają za zadanie zwiększenie świadomości kierowców w zakresie bezpieczeństwa na polskich drogach – komentuje Julia Langa, Yanosik

Niestety wciąż w tym sezonie wakacyjnym wzrasta liczba wypadków drogowych, pomimo apelu Policji o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie i nie przekraczanie prędkości. Aktualnie w Polsce znajduje się 430 fotoradarów i 27 odcinkowych pomiarów prędkości, a kontrole przeprowadzane są przez ruch drogowy oraz grupę Speed. Jednak mimo tego, na drogach wciąż znajdują się piraci drogowi, którzy nieustannie przekraczają prędkość.

Apelujemy również do Was, abyście zawsze jechali z odpowiednią prędkością i przestrzegali limitów. Jedźcie bezpiecznie do celu z Yanosikiem.
 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic