11.03.2022

Szok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Strona głównaBlog YanosikSzok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Dynamika zmieniających się cen na stacjach benzynowych miała się uspokoić wraz z początkiem lutego, po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ceny paliw miały spaść nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jednak marzec powitał kierowców nową rzeczywistością, a ceny na dystrybutorach zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie po wizycie na stacji można wyjechać z lżejszym portfelem i w niemałym szoku. Jak się dowiedzieć, gdzie można najtaniej zatankować? Yanosik przychodzi z pomocą!

 

Miało być taniej, a jest jeszcze drożej🔝

Dynamicznie zmieniające się tempo inflacji w Polsce spowodowało wzrost cen paliw jeszcze w 2021 roku. Ich pierwszy skok kierowcy zaobserwowali w sezonie wakacyjnym, gdy cena za litr benzyny zaczęła sięgać progu 6 zł na niektórych stacjach benzynowych. Ta informacja skutecznie zepsuła kierowcom sezon urlopowy.

Nie był to jednak koniec podwyżek cen paliw. W ostatnim kwartale 2021 roku ceny benzyny przekroczyły próg 6 zł za litr. Podrożał również olej napędowy i LPG. Kierowcy nie byli pocieszeni.

Zebraliśmy dane dotyczące średnich, detalicznych cen paliw z ostatniego roku i utworzyliśmy zestawienie podsumowujące. Pierwsze podwyżki cen pojawiły się już na początku 2021 roku, w lutym, a następne w lipcu. Zbliżyło je to do najwyższych progów z 2012 roku, które z pewnością pamiętają niektórzy kierowcy. Wychodząc naprzeciw naszym użytkownikom, weryfikowaliśmy ceny paliw na bieżąco w naszej aplikacji, a także informowaliśmy o tym, że kwoty powyżej 6 zł za litr benzyny dotyczą głównie prywatnych stacji, w małych miejscowościach wypoczynkowych – komentuje Julia Langa, Yanosik

W odpowiedzi na trudną sytuację na stacjach paliw, resort zdecydował się wprowadzić tarczę antyinflacyjną 2.0, której celem było zmniejszenie podatku VAT z 23% na 8%. Pierwsza tarcza antyinflacyjna zniosła akcyzę, ale jej skutki były dla kierowców średnio odczuwalne.

W pierwszym miesiącu tego roku ceny benzyny i oleju napędowego faktycznie skoczyły w górę o kilka groszy na litrze, jednak LPG staniało już w drugiej połowie stycznia przynosząc właścicielom pojazdów z autogazem nadzieję na kolejne obniżki – komentuje Julia Langa, Yanosik

Marzec przyniósł nieciekawe zmiany

Obecna sytuacja na stacjach benzynowych nie jest zbyt optymistyczna. Według analityków średnie ceny paliw w Polsce wynoszą: Pb 98 – 7,19 zł/l, Pb 95 – 6,86 zł/l, ON – 7,46 zł/l, LPG - 3,29 zł/l. Jeszcze do niedawna za olej napędowy płacono 5 zł i kilkadziesiąt groszy. Podwyżka o ponad 2 zł za litr nikogo nie cieszy.

Ceny paliw różnią się między sobą, w zależności od stacji benzynowej. Na niektórych za litr oleju napędowego można aktualnie zapłacić nawet 8,41 zł! Na innych z kolei 7,46 zł/l. Różnica ponad 1 zł w końcowej cenie tankowania jest w obecnej sytuacji na wagę złota, dlatego też zachęcamy kierowców do monitorowania aktualnych cen paliw w aplikacji Yanosik. Można to zrobić poprzez kliknięcie ikony stacji benzynowej na mapie oraz wybór podglądu cen. Ceny paliw są wprowadzane na bieżąco, a do tego każdy kierowca ma informację, że paliwo przeszło kontrolę jakości UOKiK – informuje Julia Langa, Yanosik

Ceny paliw faktycznie różnią się na stacjach benzynowych. Zweryfikowaliśmy ceny w okolicach poznańskiego Górczyna: na stacji BP, na ul. Głogowskiej za litr Pb95 kierowcy zapłacą 6,86 zł, ON 7,46 zł, a za LPG 3,28 zł. Nieco dalej, na stacji Orlen, na tej samej trasie, paliwo kosztuje 6,50 zł/l Pb 95, 7,60 zł/l ON i 3,19 zł/l LPG.

Skąd takie stawki?💰

Obecna sytuacja na świecie wpływa na ceny paliw. Wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała napięcie pomiędzy Moskwą a Zachodem, a to spowodowało drastyczny skok cen ropy. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie cena baryłki kosztowała 90 dolarów, obecnie to już 131 dolarów.

USA ma zamiar wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego, bez konieczności uzyskania zgody Unii Europejskiej. Ilość importowanych surowców z Rosji będzie trudno zastąpić innym źródłem, a to znów przełoży się na ceny paliw.

Obecnie sytuacja na stacjach benzynowych zmienia się dynamicznie. Ceny rosną, a kierowcy szukają sposobu na ograniczenie wydatków. Sposobem na to jest bieżące monitorowanie cen paliw na wybranych stacjach benzynowych, co możecie robić w naszej aplikacji. Jeśli zauważycie nieaktualne stawki, możecie je poprawić w swojej aplikacji. W ten sposób pomożecie również innym kierowcom.

Pamiętajcie, by nie wpadać w panikę, tak jak miało to miejsce 23 i 24 lutego. To zjawisko również przyczyniło się do podniesienia cen paliw.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic