11.03.2022

Szok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Dynamika zmieniających się cen na stacjach benzynowych miała się uspokoić wraz z początkiem lutego, po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ceny paliw miały spaść nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jednak marzec powitał kierowców nową rzeczywistością, a ceny na dystrybutorach zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie po wizycie na stacji można wyjechać z lżejszym portfelem i w niemałym szoku. Jak się dowiedzieć, gdzie można najtaniej zatankować? Yanosik przychodzi z pomocą!

 

Miało być taniej, a jest jeszcze drożej🔝

Dynamicznie zmieniające się tempo inflacji w Polsce spowodowało wzrost cen paliw jeszcze w 2021 roku. Ich pierwszy skok kierowcy zaobserwowali w sezonie wakacyjnym, gdy cena za litr benzyny zaczęła sięgać progu 6 zł na niektórych stacjach benzynowych. Ta informacja skutecznie zepsuła kierowcom sezon urlopowy.

Nie był to jednak koniec podwyżek cen paliw. W ostatnim kwartale 2021 roku ceny benzyny przekroczyły próg 6 zł za litr. Podrożał również olej napędowy i LPG. Kierowcy nie byli pocieszeni.

Zebraliśmy dane dotyczące średnich, detalicznych cen paliw z ostatniego roku i utworzyliśmy zestawienie podsumowujące. Pierwsze podwyżki cen pojawiły się już na początku 2021 roku, w lutym, a następne w lipcu. Zbliżyło je to do najwyższych progów z 2012 roku, które z pewnością pamiętają niektórzy kierowcy. Wychodząc naprzeciw naszym użytkownikom, weryfikowaliśmy ceny paliw na bieżąco w naszej aplikacji, a także informowaliśmy o tym, że kwoty powyżej 6 zł za litr benzyny dotyczą głównie prywatnych stacji, w małych miejscowościach wypoczynkowych – komentuje Julia Langa, Yanosik

W odpowiedzi na trudną sytuację na stacjach paliw, resort zdecydował się wprowadzić tarczę antyinflacyjną 2.0, której celem było zmniejszenie podatku VAT z 23% na 8%. Pierwsza tarcza antyinflacyjna zniosła akcyzę, ale jej skutki były dla kierowców średnio odczuwalne.

W pierwszym miesiącu tego roku ceny benzyny i oleju napędowego faktycznie skoczyły w górę o kilka groszy na litrze, jednak LPG staniało już w drugiej połowie stycznia przynosząc właścicielom pojazdów z autogazem nadzieję na kolejne obniżki – komentuje Julia Langa, Yanosik

Marzec przyniósł nieciekawe zmiany

Obecna sytuacja na stacjach benzynowych nie jest zbyt optymistyczna. Według analityków średnie ceny paliw w Polsce wynoszą: Pb 98 – 7,19 zł/l, Pb 95 – 6,86 zł/l, ON – 7,46 zł/l, LPG - 3,29 zł/l. Jeszcze do niedawna za olej napędowy płacono 5 zł i kilkadziesiąt groszy. Podwyżka o ponad 2 zł za litr nikogo nie cieszy.

Ceny paliw różnią się między sobą, w zależności od stacji benzynowej. Na niektórych za litr oleju napędowego można aktualnie zapłacić nawet 8,41 zł! Na innych z kolei 7,46 zł/l. Różnica ponad 1 zł w końcowej cenie tankowania jest w obecnej sytuacji na wagę złota, dlatego też zachęcamy kierowców do monitorowania aktualnych cen paliw w aplikacji Yanosik. Można to zrobić poprzez kliknięcie ikony stacji benzynowej na mapie oraz wybór podglądu cen. Ceny paliw są wprowadzane na bieżąco, a do tego każdy kierowca ma informację, że paliwo przeszło kontrolę jakości UOKiK – informuje Julia Langa, Yanosik

Ceny paliw faktycznie różnią się na stacjach benzynowych. Zweryfikowaliśmy ceny w okolicach poznańskiego Górczyna: na stacji BP, na ul. Głogowskiej za litr Pb95 kierowcy zapłacą 6,86 zł, ON 7,46 zł, a za LPG 3,28 zł. Nieco dalej, na stacji Orlen, na tej samej trasie, paliwo kosztuje 6,50 zł/l Pb 95, 7,60 zł/l ON i 3,19 zł/l LPG.

Skąd takie stawki?💰

Obecna sytuacja na świecie wpływa na ceny paliw. Wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała napięcie pomiędzy Moskwą a Zachodem, a to spowodowało drastyczny skok cen ropy. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie cena baryłki kosztowała 90 dolarów, obecnie to już 131 dolarów.

USA ma zamiar wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego, bez konieczności uzyskania zgody Unii Europejskiej. Ilość importowanych surowców z Rosji będzie trudno zastąpić innym źródłem, a to znów przełoży się na ceny paliw.

Obecnie sytuacja na stacjach benzynowych zmienia się dynamicznie. Ceny rosną, a kierowcy szukają sposobu na ograniczenie wydatków. Sposobem na to jest bieżące monitorowanie cen paliw na wybranych stacjach benzynowych, co możecie robić w naszej aplikacji. Jeśli zauważycie nieaktualne stawki, możecie je poprawić w swojej aplikacji. W ten sposób pomożecie również innym kierowcom.

Pamiętajcie, by nie wpadać w panikę, tak jak miało to miejsce 23 i 24 lutego. To zjawisko również przyczyniło się do podniesienia cen paliw.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic