13.06.2022

Sprawdź, za co możesz stracić prawo jazdy!

Strona głównaBlog YanosikSprawdź, za co możesz stracić prawo jazdy!

Zatrzymanie prawa jazdy lub jego utrata mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Tak surowo karani są ci, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu, przekraczają prędkość lub przewożą więcej pasażerów niż powinni. Za co jeszcze można utracić prawo jazdy lub spowodować wstrzymanie uprawnień? Sprawdźcie!

Jazda bez uprawnień

Jeszcze w ubiegłym roku za kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień można było otrzymać mandat w wysokości 300 zł, za ich całkowity brak 500 zł. Od 1 stycznia tego roku kara grzywny wynosi od 1 500 zł do 30 tysięcy złotych oraz sądowe orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów minimum na 6 miesięcy, maksymalnie na 3 lata. A zakaz prowadzenia pojazdów to przestępstwo, nie wykroczenie. Tym drugim jest prowadzenie bez uprawnień. Za jazdę pojazdem wbrew sądowemu zakazowi grozi kara 5 lat więzienia.

Za punkty karne

Utrata prawa jazdy będzie miała miejsce, gdy kierowca przekroczy dozwoloną liczbę punktów karnych. Kierowca, który ma prawo jazdy krócej niż rok, musi przekroczyć limit 20 punktów, aby utracić prawo jazdy. Kierowcy z dłuższym stażem mają do dyspozycji 24 punkty karne.

Od 17 września tego będzie znacznie łatwiej utracić prawo jazdy, ze względu na nowe przepisy – za jedno wykroczenie będzie można otrzymać nawet 15 punktów karnych, których nie będzie można zredukować na kursie.

Za przekroczenie prędkości!

Tym, którzy mają za nic limity prędkości, przypominamy, że za przekroczenie prędkości o 51 km/h lub więcej grozi do 17 września tego roku 1500 zł mandatu oraz 10 punktów karnych, a po 17 września tego mandat 1500 zł i 15 punktów karnych. A jeśli to wykroczenie popełnione zostanie ponownie w okresie dwóch lat od poprzedniego, wówczas kara wyniesie 3000 zł oraz 15 punktów karnych.

Ponadto za to wykroczenie grozi również utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Ponowne ujawnienie wykroczenia po zatrzymaniu dokumentu w CEK powoduje wydłużenie okresu zatrzymania o kolejny kwartał. Trzecie ujawnienie cofa uprawnienia i jest karane jako przestępstwo, a więc karą 2 lat pozbawienia wolności.

Za zbyt dużą liczbę pasażerów

Jeśli przewozicie co najmniej trzech nadmiernych pasażerów w pojeździe to grozić będzie wam mandat w wysokości 300 zł oraz 1 punkt karny za każdego dodatkowego pasażera. Ponadto prawo jazdy może zostać zatrzymane na 3 miesiące. Maksymalnie za to wykroczenie można otrzymać 10 punktów karnych oraz 3000 zł kary.

Za majstrowanie przy tachografie

Każda próba manipulacji zapisów tachografu jest karana zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Dotyczy to kategorii C, C+E, D oraz pozostałych. Recydywistom grozi wydłużenie okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy oraz mandat 5000 zł. Ponadto maksymalna sankcja to nawet 5 lat więzienia!

Za wykroczenie lub przestępstwo

Zakaz prowadzenia pojazdów lub utrata prawa jazdy będą grozić kierowcom, którzy popełnią poważne wykroczenie drogowe (utrata uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat) lub przestępstwo (zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum rok, maksymalnie na 10 lat).

Za ucieczkę będąc sprawcą

Sprawca, który ucieknie z miejsca zdarzenia i nie udzieli pomocy poszkodowanym, a do tego będzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków, musi liczyć się z odebraniem uprawnień dożywotnio oraz innymi sankcjami, np.: karą więzienia.

Za jazdę po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu w organizmie) grozi utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat i traktowane jest jako wykroczenie. Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie) będzie grozić utratą prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat i będzie traktowane jako przestępstwo.

Podobne konsekwencje będą wyciągane wobec osób, które zażyły środki odurzające.

Zobacz także wpis o zmianach jakie chce wprowadzić UE

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic