15.05.2022

Najgorsze nawyki kierowców - sprawdź, czy je znasz!

Strona głównaBlog YanosikNajgorsze nawyki kierowców - sprawdź, czy je znasz!

Doświadczeni kierowcy, w miarę upływu ich stażu na drodze, wykonują wiele czynności automatycznie. Niestety to wiąże się z niewłaściwymi przyzwyczajeniami dotyczącymi korzystania z auta, które popełnia się nawet podświadomie. Jakie są najgorsze nawyki kierowców? Sprawdźcie!

 

Ignorowanie kontrolek🚙

O awariach części samochodowych często informują kontrolki, które kierowcy lubią bagatelizować, jeśli nie wpływają na jazdę. Uwierzcie nam, że jeśli na desce rozdzielczej pokazuje się żółta kontrolka, to nie jest to element dekoracyjny, a informacja lub ostrzeżenie, że w aucie doszło do jakiejś awarii i należy ją szybko zlikwidować. Inaczej błahostka może się zamienić w poważniejszą awarię, a koszty naprawy drastycznie wzrosną.

Jazda na rezerwie

Zdarzyło Wam się jechać na rezerwie? A może robicie to regularnie? Nie chcąc przepłacać za paliwo w trasie lub na stacjach przy autostradach kierowcom zdarza się odwlekanie tankowania na ostatnią chwilę, a to może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Im mniejszy poziom paliwa, tym więcej powietrza zgromadzonego w zbiorniku, a wraz z nim również i wilgoci, która pod wpływem nagłych różnic temperatur będzie się skraplać po ściankach i spływać do paliwa, co wpłynie na jakość mieszanki.

Poza tym, wilgoć przyczynia się do korozji zbiornika od wewnątrz, a ta może również przenieść się na przewody paliwowe, a przez to opiłki dostaną się do paliwa uszkadzając wtryskiwacze.  

Intensywne używanie klimatyzacji❄

Może doprowadzić zarówno do przeziębienia, jak i problemów z zatokami. Schłodzenie kabiny w upalne dni jest potrzebne, ale trzeba pamiętać że klimatyzacja nie będzie w stanie w krótkim czasie ochłodzić wnętrze mocno nagrzanej kabiny. Zanim ją włączycie lepiej przewietrzcie auto i po 2-3 minutach włączcie klimatyzację na temperaturę minimalnie niższą niż na zewnątrz.

Jazda na niskich obrotach

Może przekona Was to, że jazda na niskich obrotach generuje niepotrzebne obciążenie dla poszczególnych elementów pojazdu, a do tego… wyższe zużycie paliwa. Auto, które nabiera wolno prędkości potrzebuje więcej paliwa, a do tego obciąża wał korbowy, panewki korbowodów przy niższych obrotach, co skraca ich żywotność. Dodatkowo, niskie obroty to gromadzenie się nagaru na zaworach, pierścieniach tłokowych i ściankach komór spalania.

Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy📱

To bardzo niebezpieczny nawyk, który nierzadko jest przyczyną wypadków. Kierowca zamiast skupiać się na jeździe, skupia swoją uwagę na telefonie. Każda chwila, w której odwracamy wzrok z trasy na telefon może mieć niebezpieczne następstwa. Ponadto, pamiętajcie że obecnie używanie telefonu w czasie jazdy grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Prowadzenie auta jedną ręką

Wielu kierowców uwielbia prowadzić samochód jedną ręką, a to niedozwolony nawyk, który dodatkowo jest bardzo niebezpieczny. Dlaczego? Ponieważ w przypadku konieczności wykonania nagłego manewru, wydłuży czas reakcji. Ponadto zmniejsza również czucie pojazdu.

Ręka na dźwigni zmiany biegów🚘

Trzymanie prawej ręki na dźwigni zmiany biegów to częsty zabieg kierowców. Tak jest wygodnie i prowizorycznie szybciej można zmienić bieg. Jednak ten nawyk powoduje większy nacisk na lewarek, a to doprowadza z kolei do szybszego zużycia skrzyni biegów przez przesunięcie synchronizatorów oraz przekładni. A naprawa skrzyni biegów kosztuje dość sporo…

Jazda na pomarańczowym

Macie w zwyczaju przejeżdżanie na pomarańczowym świetle? Pozbądźcie się tego nawyku, gdyż może to doprowadzić do kolizji, a nawet wypadku. Zwłaszcza jeśli robicie to na tzw. późnym pomarańczowym. Wtedy narażacie się również na mandat w wysokości od 300 do 500 zł i 6 punktów karnych. Lepiej poczekać, niż ryzykować życiem.

Doświadczeni kierowcy często mają swoje nawyki w trakcie jazdy, które wykonują podświadomie. Niektóre z nich nie są bezpieczne, zwłaszcza że narażają życie. Mamy nadzieję, że powyższa lista spowoduje że przemyślicie swoje zachowania za kółkiem i jeśli macie jakieś złe nawyki, to popracujecie nad ich zmianą.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic