17.03.2023

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz auto! Policja i Yanosik przypominają kierowcom „Łapki na kierownicę”.

Strona głównaBlog YanosikNie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz auto! Policja i Yanosik przypominają kierowcom „Łapki na kierownicę”.

Już 22 marca ruszy ogólnopolska akcja organizowana przez Policję, Yanosika oraz Screen Network: „Łapki na kierownicę”. Celem działań jest promowanie problematyki zagrożeń spowodowanych używaniem telefonu w czasie prowadzenia pojazdu.

Używanie telefonu za kierownicą przyczyną prawie co 4 wypadku na drodze

Problem używania telefonów przez kierowców jest wciąż bardzo duży. W dobie rozwoju technologii smartfony oferują tyle możliwości, że bardzo trudno jest się od nich oderwać chociaż na chwilę. A to skrajnie niebezpieczne, zwłaszcza w czasie prowadzenia pojazdu! Niestety niektórzy kierowcy wciąż bagatelizują ten problem.

Europejskie badania wskazują, że kierowca potrafi aż 10% czasu przeznaczyć na zadania drugorzędne, a 4% kierujących aktywnie korzysta z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu, pisząc smsy lub dzwoniąc. Dane Instytutu Transportu Samochodowego, na podstawie policyjnych statystyk, informują, że nawet co 4 wypadek drogowy może być spowodowany używaniem telefonu w trakcie jazdy.

 - Rozmowy telefoniczne obejmują wiele czynności, takich jak wyszukanie kontaktu, wybranie numeru, odebranie połączenia i prowadzenie rozmowy – to wszystko powoduje rozproszenie, zarówno poznawcze, jak i słuchowe, wzrokowe i fizyczne – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Telefonowanie w trakcie prowadzenia pojazdu powoduje odwrócenie wzroku od drogi, dłuższy czas reakcji, zwężenie pola widzenia, a także ryzyko opóźnienia konieczności hamowania. W konsekwencji może doprowadzić do wypadku - dodaje.

Uwaga kierowcy odbierającego telefon w czasie jazdy zostaje rozproszona średnio na 5 sekund, a szansa na doprowadzenie do wypadku z tego powodu wzrasta aż 6-krotnie!

Zmniejszony czas reakcji za kółkiem przez używanie telefonu

Dane Instytutu Transportu Drogowego potwierdzają oficjalne statystyki Organizacji Narodów Zjednoczonych: nawet 90% wypadków na drogach jest spowodowanych błędem kierowcy, który w porę nie dostrzegł zagrożenia i nie wyhamował na czas.

Już nawet oderwanie wzroku od drogi na 1 sekundę, może doprowadzić do tego, że kierowca nie zareaguje na czas. Zaledwie w 1 sekundę, jadąc 100 km/h, przejedzie się 28 metrów, w ciągu 12 sekund można przejechać 330 metrów… albo wybrać numer, do którego chce się zadzwonić, z kontaktów w swoim telefonie.

Średni czas reakcji kierowcy wynosi 1 sekundę. Oczywiście bardziej doświadczeni kierowcy reagują szybciej, a ci z mniejszym stażem za kółkiem, wolniej. Do czasu reakcji trzeba jeszcze doliczyć moment zadziałania hamulców, czyli 0,3 sekundy, zatem awaryjne hamowanie, po zauważeniu zagrożenia na drodze, wyniesie 1,3 sekundy!

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis, grozić mu będzie mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów tzw. karnych.

- Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii – przestrzega nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Wspólna akcja Policji i Yanosika: „Łapki na kierownicę”

Po raz kolejny Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik i Screen Network S.A. łączą siły. Już 22 marca wystartuje ogólnopolska akcja dla kierowców „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest uświadomienie polskich kierowców o zagrożeniach, które niesie za sobą używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręku, w czasie prowadzenia pojazdu. Działania potrwają do 31 marca 2023 roku. Partnerem technologicznym akcji jest również Primesoft Polska - dostawca kompleksowych rozwiązań klasy Enterprise w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. 

 - W ramach akcji „Łapki na kierownicę” wszyscy użytkownicy Yanosika będą mogli wziąć udział w specjalnym quizie, który zostanie udostępniony w naszej aplikacji i zdobyć dedykowany certyfikat za 100% wiedzę na temat zagrożeń, które może powodować używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Dodatkowo, kierowcom zostanie udostępnione wiele materiałów informacyjnych, które nawiązują do konsekwencji używania telefonu podczas prowadzenia samochodu.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic