17.04.2024

Obowiązek jazdy po ścieżce rowerowej - co mówią przepisy?

Strona głównaBlog YanosikObowiązek jazdy po ścieżce rowerowej - co mówią przepisy?

Czy rowerzysta każdorazowo musi poruszać się po ścieżce rowerowej? Nie! Sytuacje, w których nie ma takiego obowiązku regulują przepisy. Sprawdźcie szczegóły!

Jazda ulicą a droga rowerowa

Zgodnie z przepisami, gdy na trasie rowerzysty jest dostępna droga rowerowa, w kierunku, w którym się porusza, to ma on obowiązek z niej korzystać. Jeśli zamiast jazdy po ścieżce rowerowej zdecyduje się jechać ulicą, wówczas naraża się na mandat w wysokości 100 zł.

Dokładny zapis artykułu 33 ust. 1 Prawo i ruchu drogowym brzmi: „Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.”

Jeśli na drodze znajduje się droga dla pieszych oraz rowerów, to rowerzysta także jest zobowiązany do korzystania z niej i nie wolno mu poruszać się po jezdni. Musi także pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym!

Kiedy można jechać rowerem po jezdni?

Jeśli na drodze nie ma wyznaczonej ścieki rowerowej, a niepełnoletni rowerzysta, upoważniony do korzystania z roweru na drogach publicznych, ma kartę rowerową, może poruszać się po jezdni.

Po jezdni może jechać rowerem również osoba, która ukończyła 18 lat.

Rowerzysta może poruszać się po jezdni, jeśli droga rowerowa znajduje się po przeciwnej stronie ulicy, czyli nie dla kierunku, w którym jedzie.

Obowiązek korzystania z drogi rowerowej – kiedy nie trzeba?

Rowerzysta nie musi poruszać się drogą rowerową lub jezdnią, jeśli:

  • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, kierującą rowerem,
  • gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma drogi rowerowej, ścieżki dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
  • gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Jazda rowerem po drodze dla pieszych – o czym pamiętać?

Jeśli rowerzysta jedzie po drodze dla pieszych, jest obowiązany do jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz zachowania szczególnej ostrożności, nie utrudniania ruchu oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic