30.08.2023

Nocna jazda samochodem - jakie zasady obowiązują podczas nocnych przejażdżek?

Strona głównaBlog YanosikNocna jazda samochodem - jakie zasady obowiązują podczas nocnych przejażdżek?

Podróżowanie samochodem w nocy ma swoje plusy i minusy. Mniejsze natężenie ruchu powoduje szybsze dotarcie do celu, ale warunki jazdy są znacznie trudniejsze, bowiem po zmroku pogorszona jest widoczność. Jak się dobrze przygotować do nocnej jazdy samochodem? Sprawdźcie nasz poradnik.

Przygotowanie do jazdy autem nocą - co musisz wiedzieć?

Jazda samochodem w porze nocnej bywa niebezpieczna. Brak korków ulicznych i mniejszy ruch powodują, że przejażdżka autem jest znacznie szybsza niż w warunkach dziennych, co powoduje że wielu kierowców decyduje się podróżować właśnie o tej porze.

Niemniej, nocna jazda samochodem wiąże się z większym wysiłkiem dla całego organizmu, a zwłaszcza dla narządu wzroku. Monotonna droga (autostrady, drogi ekspresowe) mogą powodować znużenie, a ciemność dodatkowo sprzyja zaśnięciu za kółkiem.

Jeśli decydujecie się na podróż samochodem w nocy, upewnijcie się, że znacie wszystkie zagrożenia, które mogą na Was czekać o tej porze.

Niebezpieczeństwa jakie czekają podczas jazdy nocą

Zanim dowiecie się, jakie są największe niebezpieczeństwa podczas nocnej jazdy autem, dowiedzcie się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w nocy:

  • Chęć jak najszybszego dotarcia do celu.
  • Osłabienie koncentracji.
  • Spadek ostrości widzenia.
  • Narastająca senność.

Zagrożenia podczas nocnej jazdy autem

Największymi zagrożeniami podczas nocnej jazdy samochodem są:

Efekt latarni – występuje wtedy, gdy dostrzega się jedynie snopy świateł, które pochodzą z latarni, znajdujących się na poboczach oraz punkty świetlne od nadjeżdżających aut, zwykle gdy kierowcy nie wyłączą świateł drogowych. Po chwilowym oślepieniu, wasz wzrok będzie potrzebował co najmniej kilku sekund na odzyskanie pełnej sprawności. W takiej sytuacji znacznie trudniej dostrzec pieszych lub przebiegające przez drogę zwierzęta, a także nieoświetlone elementy na drodze. Niestety błysk światła może się pojawić nie tylko z przodu, ale również w lusterkach.

Niska temperatura – w nocy temperatura jest znacznie niższa niż za dnia. A to może prowadzić do powstawania gołoledzi, przymrozków, oblodzenia i co gorsza – mgły.

Zmęczenie – organizm człowieka jest przyzwyczajony do wypoczynku w porze nocnej, jeśli nie położymy się spać w odpowiednim momencie, wówczas ciało będzie się domagać regeneracji. Nocą u kierowcy mogą wystąpić: znużenie, senność, spadek koncentracji, które są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do wypadku!

Mikrodrzemki – w czasie nocnej jazdy bardzo często może do nich dochodzić, a wtedy dochodzi do całkowitego wyłączenia uwagi, utraty zdolności do reakcji. W czasie mikrodrzemki można przejechać nawet kilkaset metrów, bez zachowania kontroli nad tym, co się dzieje z autem i na trasie. W 2022 roku z powodu zaśnięcia za kółkiem kierowcy doprowadzili do 43 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 62 zostały ranne.

Godziny śmierci – to okres, w którym według danych policji nocą dochodzi do największej ilości kolizji. Mowa o godzinach od 0:00 do 5:00, o tej porze panuje całkiem spory ruch, przy jednocześnie rosnącym zmęczeniu kierowców. Próby szybkiego dotarcia do celu wraz z spadkiem wydolności doprowadzają do opóźnionych reakcji kierujących na zagrożenia. W 2022 roku doszło do 842 wypadków, z czego aż 224 miały miejsce do 1 w nocy.

Jak jeździć po zmroku?

Poznajcie najważniejsze zasady nocnej jazdy:

Róbcie postój co 2h – co dwie godziny zatrzymajcie się na kilkuminutową przerwę, to pomoże Wam zachować koncentrację i energię na dalszą jazdą.

Róbcie krótkie postoje – zatrzymujcie się na krótki postój, gdy tylko poczujecie nagłe zmęczenie, brak sił czy osłabienie. Możecie w ramach tej małej pauzy zrobić krótki spacer lub zjeść posiłek.

Nie spożywajcie napojów energetycznych – mogą pogorszyć koncentrację, a do tego działają szkodliwie na zdrowie.

Słuchajcie muzyki lub audiobooków – włączcie je w czasie nocnej jazdy, a pomogą Wam zwalczyć senność. Jeśli nie macie pomysłu, czego słuchać w trasie, Radio Yanosik przychodzi Wam z pomocą! 

Zmniejszcie podświetlenie deski rozdzielczej – nadmierne światło z zegarów na desce rozdzielczej może doprowadzić do zwężania się źrenic, a to spowoduje problemy z widzeniem. Najlepiej zmniejszyć emisję światła ze wszystkich podświetlanych elementów, aby uniknąć ryzyka pogorszonej widoczności.

Zachowajcie odpowiedni odstęp – czyli odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, aby utrzymać płynność ruchu i zmniejszyć ryzyko kolizji, jeśli dojdzie do gwałtownego hamowania.

Zachowajcie stałą drogę zatrzymania – pamiętajcie, aby w czasie jazdy po zmroku nie wyprzedzać własnych świateł. Oznacza to, by jechać z taką prędkością, aby droga hamowania zmieściła się na oświetlanym przez reflektory Waszego auta odcinku. Wówczas zyskacie czas na reakcję, gdy na drodze pojawi się przeszkoda.

Unikajcie patrzenia w reflektory – intensywny strumień światła może doprowadzić do chwilowego oślepienia kierowcy. Osłabiony wzrok nie będzie w stanie dobrze rozpoznać subtelnych sygnałów, które będą wymagały odpowiedniej reakcji. Kierujcie swój wzrok w stronę pasów, które znajdują się przy krawędzi drogi, nie patrzcie w reflektory pojazdów jadących z naprzeciwka. Niekiedy na trasach umieszczone są specjalne bariery osłonowe, które zasłaniają strumień światła pojazdów jadących z naprzeciwka, a to znacznie pomaga kierowcom!

Zadbajcie o czyste szyby – każde zanieczyszczenie na szybie może odbijać światło w stronę kierowcy, co powoduje spory dyskomfort. Przed wyruszeniem w nocną trasę zadbajcie o czystość swoich szyb. Smugi wieczorem są również bardziej widoczne na powierzchni szyby, co może znacznie ograniczać pole widzenia kierowcy.

Jazda nocą a oświetlenie samochodu

W nocnej jeździe sprawne światła mają ogromne znaczenie! Sprawdźcie, jak je przygotować do jazdy samochodem po zmroku: 

Zweryfikujcie stan świateł przed nocną jazdą – nocą bardzo ważne jest w pełni sprawne oświetlenie samochodu, które umożliwi Wam dokładne śledzenie drogi oraz pomoże w szybkim dostrzeżeniu zagrożeń. Sprawdźcie dokładnie stan żarówek oraz czystość reflektorów i samo działanie świateł. Już nawet jedno niesprawne światło może znacznie ograniczyć Wam pole widzenia w czasie nocnej jazdy samochodem.

Umiejętnie korzystajcie ze świateł drogowych – światła drogowe są stworzone do nocnej jazdy. W czasie mniejszego ruchu, można rozwijać większe prędkości na trasie, ale trzeba pamiętać o tym, że zmienia się pole widzenia. Światła drogowe pozwalają na zachowanie większej widoczności, należy ich używać od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, gdy z naprzeciwka nie nadjeżdża inny pojazd, żadne auto nie jedzie przed Wami i nie ma ryzyka, że oślepicie innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.

Sprawdźcie ustawienie świateł – kierowcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają źle ustawione światła w samochodzie, co powoduje że nie mają dobrej widoczności po zmierzchu, a do tego oślepiają innych kierowców. W sezonie jesiennym możecie bezpłatnie sprawdzić ustawienie swoich świateł w aucie w ramach naszej akcji Twoje światła – nasze bezpieczeństwo. W pozostałych porach roku zrobicie to w każdym warsztacie samochodowym. Nie lekceważcie tego procesu, bo reflektory mogą się rozregulować nawet po najechaniu na dziurę!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic