20.01.2023

Nowe uprawnienia dla kierowców!

Strona głównaBlog YanosikNowe uprawnienia dla kierowców!

Nie było o tym głośno w mediach, ale od 1 stycznia 2023 roku, kierowcy uzyskali nowe uprawnienia. Wszystko wyjaśnia kod 96, który znajdziecie w swoim prawie jazdy.

 

Co można prowadzić z prawem jazdy kat. B?

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia również innych pojazdów, niż samochody osobowe. Mając ten rodzaj uprawnień może prowadzić pojazdy samochodowe, samochody z lekką przyczepką, samochody z przyczepą inną niż lekka, motorowery, motocykle z silnikiem do 125 cm3, czterokołowce lekkie, czterokołowce, ciągniki rolnicze oraz pojazdy wolnobieżne.

Co oznacza kod 96 w prawie jazdy?

Ten specjalny kod w prawie jazdy można uzyskać, co pozwala kierowcy rozszerzyć uprawnienia, zgodnie z regulacjami z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, z dnia 20 maja 2016 roku, w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zgodnie z zapisem z Dz. U. z 24 maja 2016 r. poz. 702, kod 96 daje zmotoryzowanym możliwość ciągnięcia przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC do 3,5 tony. Jest jednak warunek – masa całego zestawu pojazdów nie może przekraczać 4,25 tony. Poza tym masa rzeczywista holowanej przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całego pojazdu, a także stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy nie może przekroczyć 1,33:1.

Przepisy, jak widzicie były dość skomplikowane. Kierowca musiał sprawdzać DMC auta oraz przyczepy, a do tego zadbać o to, by stosunek masy się zgadzał z ograniczeniami.

Przepisy się zmieniły!

Od 1 stycznia tego roku kierowcy z kategorią B zyskali nowe uprawnienia. Mianowicie, zmieniły się regulacje dotyczące ciągniętych przyczep.

Obecne przepisy informują, że „w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający na koła wszystkich osi. W przyczepie rejestrowanej po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 1 stycznia 2023 r. dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na koła jednej osi; takie rozwiązanie dopuszcza się również w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 ton, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.”

Oznacza to, że kierowca który posiada prawo jazdy kategorii B, z kodem 96, od 1 stycznia ma uprawnienia do ciągnięcia przyczepy, która będzie o kilkaset kilogramów cięższa, niż dotychczas.

Jak zdobyć kod 96 do prawa jazdy?

Można to zrobić spełniając kilka warunków. Przede wszystkim należy mieć prawo jazdy kat. B oraz ukończone 18 lat. Następnie należy zdać praktyczny egzamin państwowy, bez konieczności odbywania specjalnego kursu, jak w przypadku kategorii B+E oraz egzaminu teoretycznego.

Całość kosztuje 170 zł. Nie mniej jednak, warto poćwiczyć przed podejściem do egzaminu, zwłaszcza manewrowanie z dużą przyczepą.

Uwaga na opłaty e-TOLL!

Kierowcy prowadzący samochód osobowy, którym ciągną przyczepę, muszą mieć również na uwadze, że jeśli masa własna całego zestawu przekracza 3,5 tony, wówczas w systemie e-TOLL trzeba będzie uiścić stosowną opłatę. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic