01.12.2021

NOWOŚĆ – System e-TOLL dostępny w urządzeniach Yanosik XS, S-clusive, GTR i GT

Strona głównaBlog YanosikNOWOŚĆ – System e-TOLL dostępny w urządzeniach Yanosik XS, S-clusive, GTR i GT

System e-TOLL już działa dla kierowców zarówno pojazdów ciężarowych, jak i osobowych. Oznacza to, że teraz przez płatne odcinki autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica (Gliwice) przejedziecie bez konieczności regulowania opłaty na bramkach, na podstawie papierowego biletu. Od dzisiaj możecie korzystać z funkcji e-TOLL w urządzeniach Yanosik. Usługę aktywujecie w dedykowanej urządzeniom aplikacji Y24 (od wersji 1.3.9 Android). Jak to działa?

 

System e-TOLL – co to jest?

E-TOLL to nowy system poboru opłat, którego działanie opiera się na podstawie pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem bezprzewodowej transmisji danych. Dane przekazywane są do systemu za pośrednictwem aplikacji mobilnej e-TOLL PL, urządzenia OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego), które użytkownik może wybrać w zgodzie ze swoimi potrzebami. E-TOLL zastąpił znany kierowcom system viaTOLL.

Nad prawidłową pracą e-TOLL oraz danymi czuwa Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która zastąpiła GITD.

Dlaczego powstał?

Wprowadzenie systemu e-TOLL od 1 października dla kierowców ciężarówek oraz dla prowadzących pojazdy osobowe od 1 grudnia ma na celu rozładowanie natężenia ruchu na bramkach płatnych odcinków autostrad.

Zamiast konieczności pobierania papierowych biletów i regulowania opłat na ich podstawie w kioskach na bramkach wprowadzono system e-TOLL, który działa na podstawie lokalizatorów GPS. Wystarczy mieć urządzenie GPS, które udostępnia dane o lokalizacji do rządowego systemu. Na ich podstawie naliczane są opłaty za przejazdy.

Do wyboru kierowców pozostają odpowiednie urządzenia ZSL i OBU oraz aplikacja e-TOLL, możliwość zakupu e-biletu u partnerów dystrybuujących, a z czasem także poprzez dedykowaną stronę internetową, która jeszcze nie powstała.

Z Yanosikiem jedziesz wygodnie, bez stresu

Użytkownicy Yanosik XS, S-clusive oraz GTR mogą dodać swoje urządzenia do systemu e-TOLL w kilku krokach przez aplikację Y24.

Odpowiadając na potrzeby wszystkich kierowców uruchomiliśmy usługę e-TOLL w urządzeniach Yanosik, którą można aktywować w aplikacji Y24. Oznacza to, że urządzenia Yanosik XS, S-clusive oraz GTR mają możliwość podłączenia do e-TOLL. Wszyscy kierowcy, niezależnie od tego czy poruszają się samochodem osobowym czy ciężarowym, mogą korzystać z tej usługi po wcześniejszej konfiguracji – mówi Julia Langa, Yanosik Autoplac

Nasze rozwiązanie jest bezpłatne i może z niego skorzystać każdy, kto posiada urządzenia Yanosik – zarówno kierowcy aut osobowych, jak i ciężarowych.

Jak działa e-TOLL w Y24?

Urządzenia z wyświetlaczem (Yanosik S-Clusive i GTR) poinformują Cię o statusie połączenia z e-TOLL graficznie oraz za pomocą komunikatów głosowych. Urządzenie bez wyświetlacza (Yanosik XS) powiadomi Ciebie głosowo. Ponadto bezpośredni podgląd stanu połączenia e-TOLL jest dostępny w darmowej aplikacji Y24, przeznaczonej dla urządzeń Yanosik.

Informacje zostaną przekazane przez urządzenie Yanosik do serwerów KAS, a na ich podstawie naliczona zostanie opłata za przejazd, którą KAS pobierze z Twojego konta rozliczeniowego.

Bardzo ważne jest wcześniejsze przypisanie swojego urządzenia do konta e-TOLL, aby nie doszło do żadnej pomyłki. Inaczej możesz otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Jak skonfigurować e-TOLL w Y24?

To bardzo proste! Wystarczy po kolei wykonać te kroki:

1.      Uruchom lub pobierz aplikację Y24

2.      Wybierz z menu zakładkę “Moje urządzenie”

3.      Wybierz opcję “Aktywuj e-TOLL” i dodaj swoje urządzenie

4.     Czekaj na aktywację (potrwa tylko chwilę, odśwież widok)

5.     Po zakończonej aktywacji zaloguj się do konta e-TOLL na stronie www.etoll.gov.pl

6.   Wpisz na stronie numer biznesowy (po poprawnej aktywacji znajdziesz go w Y24 w polu status e-TOLL, w zakładce ustawienia) i podaj dane pojazdu

7.     Po pomyślnie zakończonej konfiguracji przy opcji e-TOLL w Y24
pojawi się zielony znak  ✓

 

Masz pytania? Sprawdź krótkie FAQ.

 

Jak doładować saldo e-TOLL?

Doładujesz je wyłącznie na rządowej stronie www.etoll.gov.pl

Kto zajmuje się pobieraniem opłat?

Pobieraniem oraz obsługą opłat zajmuje się KAS – Krajowa Administracja Sądowa.

Jak długo trwa aktywacja e-TOLL w Y24?

Aktywacja trwa dosłownie chwilę – gdy prośba zostanie już wysłana, odśwież ekran i uzyskasz już swój numer biznesowy.

WAŻNE!

Po aktywacji swojego urządzenia podłącz je do zasilania na minimum 1h, aby wszystkie niezbędne aktualizacje zostały pobrane. Nie aktywuj usługi e-TOLL dopiero na autostradzie, ponieważ nie zdążą się pobrać na czas do Twojego urządzenia.

Gdzie znajdę numer swojego urządzenia?

Jest on umieszczony na naklejce w dolnej krawędzi Twojego urządzenia, pod kodem kreskowym.

W jaki sposób dowiem się, że e-TOLL działa prawidłowo?

Urządzenie Yanosik XS oraz S-clusive poinformuje Cię głosowo o prawidłowym przekazywaniu danych do e-TOLL, natomiast GTR wyświetli informację na ekranie.

Dodatkowo znajdziesz ją również w aplikacji Y24 w polu “Status e-TOLL”.

W jaki sposób dowiem się, że usługa e-TOLL nie działa prawidłowo?

Urządzenia z wyświetlaczem (Yanosik S-Clusive, GTR i GT) poinformują Cię o statusie połączenia z e-TOLL graficznie oraz za pomocą komunikatów głosowych. Urządzenie bez wyświetlacza (Yanosik XS) powiadomi Ciebie głosowo. Ponadto bezpośredni podgląd stanu połączenia e-TOLL jest dostępny w darmowej aplikacji Y24, przeznaczonej dla urządzeń Yanosik.

Czy można wyłączyć usługę, aby dane nie były pobierane?

Oczywiście. Jeśli poruszasz się innymi drogami, niż płatne odcinki A2 i A4, możesz wyłączyć usługę e-TOLL w aplikacji Y24.

Kto może korzystać z e-TOLL?

Każdy użytkownik urządzeń Yanosik: GT, GTR, S-sclusive, XS z najnowszym oprogramowaniem i zainstalowaną w telefonie aplikacją Y24 (służącą do aktywacji usługi).

 

Życzymy Wam szerokości na trasie wraz z Y24 i e-TOLL! Pamiętajcie, by wcześniej przetestować działanie aplikacji i urządzeń, aby nie dać się zaskoczyć na trasie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic