17.12.2021

Uwaga na oszustów drogowych! Sprawdźcie, jakie metody wykorzystują i nie dajcie się nabrać!

Strona głównaBlog YanosikUwaga na oszustów drogowych! Sprawdźcie, jakie metody wykorzystują i nie dajcie się nabrać!

Udają, że auto im się zepsuło, ale tak naprawdę mogą chcieć Cię naciągnąć! Jeśli lubisz pomagać ludziom i z łatwością się zatrzymasz, aby i tym razem wspomóc biednego kierowcę, to uważaj, bo możesz stać się ofiarą oszustwa! Jakie metody wykorzystują przydrożni oszuści? Jak się nie dać złapać na ich triki?

 

Scenariusze oszustów, którzy czekają na Twoją chwilę słabości są naprawdę różne. Naciągacze potrafią skutecznie opowiadać historie, wzbudzać współczucie, a także targować się i wciągać w biznes. Metody, którymi się posługują są niezwykle skuteczne. Sprawdźcie, kiedy powinniście uważać!

Biznesmen w potrzebie?

To bardzo często stosowana metoda oszustwa. Potrzebujący pomocy biznesmen, którego uroda może być egzotyczna, najczęściej stoi przy aucie z zagranicznymi tablicami. Najczęściej opowiada o kradzieży pieniędzy i kart kredytowych oraz telefonu w obcym języku lub łamaną polszczyzną. Skończyło mu się paliwo, zepsuło auto i nie ma jak wrócić do domu. Potrzebuje gotówkę, wręcza wizytówkę lub pokazuje paszport. Nie prosi o pieniądze bez pokrycia, chętnie da biżuterię lub inne akcesoria, które są bardzo markowe.

W bagażniku biznesmena znajdziesz katalog lub cennik, który wskazuje na wartość drogocennych przedmiotów. W sytuacji, w której chcesz mu pomóc zaoferuje Ci te przedmioty za „drobne” kwoty, aby tylko móc wrócić do domu.

Wszystko to kłamstwo

Oferowane przez „biznesmenów” przedmioty, które na pierwszy rzut oka wydają się być markowe, po dłuższych oględzinach nie na gorąco dają się poznać jako… chińskie podróbki! Pomimo pięknego opakowania w markowy kartonik, zawartość okazuje się być nic nie wartym bublem, za którą ofiara zapłaciła bardzo dużo, chcąc pomóc oszustowi.

Pamiętajcie, jeśli padniecie ofiarą takiego oszustwa, nie wahajcie się zgłosić na policję, gdyż nawet taka transakcja jest jawnym złamaniem artykułu o podrobionych przedmiotach.

Inna metoda – uczynny pomocnik

Złodzieje zazwyczaj uszkadzają samochód potencjalnej ofiary, np.: przez przebicie opony. Kierowca, który zatrzymuje się, by wymienić koło jest zaczepiany przez oszusta, który chętnie mu pomoże. Robi to po to, aby odwrócić uwagę kierowcy.

W czasie wymiany koła, wspólnik złodzieja wyciąga z otwartego pojazdu telefon, torebkę, komputer, portfel – wszystko, co ma wartość.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Przede wszystkim stosujcie zawsze zasadę ograniczonego zaufania. Nie zatrzymujcie się przy podejrzanych autostopowiczach, nie dajcie się wciągnąć w „biznes”, ani w pomoc, która wydaje się Wam dziwna.

Jeśli dojdzie do zatrzymania Waszego samochodu z powodu uszkodzonej opony, najechania na butelkę, czy zabrania z tylnej szyby przedmiotu, który ogranicza widoczność, to zawsze wyciągajcie kluczyk i zamykajcie auto! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic