23.05.2022

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Strona głównaBlog YanosikNowy wzór dowodu rejestracyjnego

16 maja tego roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, które reguluje wzór nowego dowodu rejestracyjnego. Celem wprowadzenia zmian jest utrudnienie możliwości podrobienia dokumentu. Dla zwykłego kierowcy raczej nic się w nim nie zmieniło.

 

Ważne zmiany

Od 16 maja tego roku obowiązuje już nowelizacja rozporządzenia, które określa m.in. wzór dowodu rejestracyjnego. Urzędy od teraz będą mogły wydawać już nowe dokumenty, które prowizorycznie wyglądają tak samo jak poprzednie, ale mają znacznie lepsze zabezpieczenia.

Wciąż jednak stare wzory dokumentów są dostępne w urzędach, zatem musicie liczyć się z tym, że dostaniecie jeszcze słabiej zabezpieczonego dokumenty, przynajmniej do 11 lipca 2022 roku, do którego przepisy przewidują taką możliwość.

Nowy dowód rejestracyjny

Nowy dokument ma znacznie lepsze zabezpieczenia – główną zmianą jest zastosowanie zabezpieczonego chemicznie papieru z dwutonowym znakiem wodnym i włóknami zabezpieczającymi, które są widoczne w świetle dziennym, a niektóre wyłącznie w świetle ultrafioletowym.

Ponadto zastosowany został mikrodruk pozytywowy i nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym.

Podrobienie nowego dokumentu utrudni również zastosowana numeracja i personalizacja, które są wykonane drukiem laserowym. Numer rejestracyjny również został laserowo perforowany.

Rubryki oraz ilość miejsca na pieczątki i inne adnotacje jest taka sama, jak była.

Co jeszcze się zmieniło?

W nowym wzorze dowodu rejestracyjnego znajdziecie również element irydyscentny w formie zbliżonej do równoległoboku, który zawiera negatywowe litery PL, umieszczone w owalu oraz napis PC. Ponadto napis RZECZPOSPOLITA POLSKA wykonana została mikrodrukiem pozytywowym i negatywowym. Zastosowano również tło giloszowe z drukiem irysowym oraz numerację wykonano w technice typografii.

Kto musi wymienić dowód rejestracyjny?

Nie ma obowiązku wymiany starych dowodów na nowe, pozwolenia czasowe oraz ich wtórniki również zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane.

Dotychczasowi właściciele pojazdów nie muszą się martwić o konieczność wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy. Nowi właściciele pojazdów również mogą otrzymać jeszcze stare wzory dokumentów, ze względu na ich zapas w urzędach. Dopiero po 11 lipca tego roku ulegnie to zmianie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic