15.04.2024

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Strona głównaBlog YanosikObowiązkowe wyposażenie roweru

Rower musi być wyposażony w kilka elementów, które są uregulowane w przepisach. Jeśli ich zabraknie, wówczas kierujący może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł! O jakich elementach mowa? Sprawdźcie szczegóły!

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Artykuł 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym informuje, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało nikogo na szkodę”.

Zapis ten dotyczy również roweru, który także jest uznawany za pojazd. Dlatego też, rower powinien być wyposażony w poniższe akcesoria:

  • Światło pozycyjne przednie w białym lub żółtym kolorze, które emituje światło ciągłe lub migające.
  • Światło pozycyjne tylne, które emituje światło ciągłe lub migające w kolorze czerwonym.
  • Tylne światło odblaskowe w kolorze czerwonym, o kształcie innym niż trójkąt.
  • Co najmniej jeden hamulec o skutecznym działaniu.
  • Dzwonek lub inne urządzenie emitujące sygnał dźwiękowy o charakterze nieprzeraźliwym.

Pełny wykaz obowiązkowego wyposażenia roweru, wózka rowerowego oraz motoroweru znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, §53, ust. 1.

Dodatkowe wyposażenie roweru, które warto mieć

Warto również doposażyć swój rower o:

  • Światło odblaskowe przednie w kolorze białym.
  • Światła odblaskowe na kołach w kolorze żółtym samochodowym, przynajmniej jedno światło na koło.
  • Światła odblaskowe na pedałach w kolorze żółtym.
  • Odblaskowy pasek, w kształcie nieprzerwanego pierścienia, który będzie umieszczony na obu bokach opony lub odblaskowe elementy w tym samym kształcie, które będą umieszczone na bocznych płaszczyznach kół. 

Wyposażenie rowerzysty, które zadba o bezpieczeństwo

Dobrą praktyką jest stosowanie kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej podczas jazdy na rowerze. Kask będzie chronił głowę podczas upadku, a kamizelka znacznie wzmocni widoczność rowerzysty na drodze.

Bardzo ważne jest także odpowiednie zapięcie lub blokada rowerowa, która ochroni Wasz jednoślad, gdy będziecie chcieli go na chwilę zostawić w wybranym punkcie.

Warto rozważyć także dodatkowe ubezpieczenie, które co prawda nie zabezpieczy przed wypadkiem, ale pomoże zmierzyć się z finansowymi konsekwencjami z nimi związanymi.

Niektórzy rowerzyści decydują się również na doposażenie swojego jednośladu w kierunkowskazy, które stanowią formę tylnego światła. Jest to dość rzadko spotykany element wyposażenia, głównie dlatego, iż kierowcy samochodów nie zwracają na niego szczególnej uwagi. Dlatego, zawsze trzeba pamiętać o zastosowaniu klasycznej metody sygnalizowania zamiaru skrętu, czyli wyciągnięcia wyprostowanej ręki w odpowiednim kierunku.

Przepisy nakazują stosowanie kierunkowskazów rowerowych wyłącznie w sytuacji, w której kierujący jest zasłonięty i wyciągnięcie ręki, sygnalizującej zamiar skrętu, nie będzie widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Obowiązki rowerzysty względem bezpiecznej jazdy

Szykując swój rower do sezonu, sprawdźcie jego opony. Muszą mieć właściwe ciśnienie, dzięki czemu zmniejszycie ryzyko uszkodzenia dętki, a także zwiększycie przyczepność do podłoża i poprawicie komfort jazdy.

Ponadto, należy skontrolować bieżnik w oponach, nie może być zdarty, ponieważ wtedy rower nie będzie miał dobrej przyczepności, co wpłynie na bezpieczeństwo jazdy.

Podczas jazdy na rowerze musicie pamiętać także o stosowaniu odpowiedniego rodzaju świateł – w tunelu należy używać zarówno przednich, jak i tylnych, tak samo jak podczas zmniejszonej przejrzystości powietrza.

W czasie jazdy dziennej, światła pozycyjne mogą zostać wyłączone, ale obowiązkowe jest stosowanie światła odblaskowego.

Mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

Za brak obowiązkowego wyposażenia roweru, kierujący może otrzymać mandat w wysokości maksymalnie 500 zł.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic