15.11.2021

Czy na pewno wiesz, co zrobić po wypadku samochodowym?

Strona głównaBlog YanosikCzy na pewno wiesz, co zrobić po wypadku samochodowym?

Wielu kierowców nie wie, jak się zachować po wypadku samochodowym. Oczywiście racjonalnemu działaniu nie sprzyja stres oraz nerwy, które są wynikiem udziału w zdarzeniu drogowym. Jednak nie jest to wymówką do tego, by nie wykonać najważniejszych zadań, które należą do kierowcy z pojazdu biorącym udział w kolizji. O jakich zasadach mówimy? Sprawdźcie!

 

Bezpośrednio po wypadku

Niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą wypadku drogowego, czy też bierzesz w nim udział, jako ofiara, to musisz wykonać najważniejsze zadania, które należą do Twoich obowiązków. Przede wszystkim musisz jak najszybciej zabezpieczyć miejsce zdarzenia, to kwestia bezpieczeństwa!

Załóż kamizelkę odblaskową, jeśli potrzebujesz skorzystać z apteczki, to również to zrób.

Rozstaw trójkąt ostrzegawczy na jezdni w odpowiedniej odległości. Przypominamy, że kamizelka oraz trójkąt to obowiązkowe wyposażenie, które każdy kierowca powinien mieć w swoim aucie.

Co z pomocą?

Zanim zaczniesz samodzielnie udzielać pomocy, musisz zapewnić pomoc służb ratowniczych, a tę uzyskasz dzwoniąc na 112. Podaj dokładną lokalizację, stan i liczbę osób, które są poszkodowane w wyniku wypadku.

Następnie, jeśli jesteś w stanie, udziel pomocy poszkodowanym, jeśli jest taka możliwość. Gdy służby ratownicze pojawią się na miejscu, nie przeszkadzaj im, nie rób zdjęć. A jeśli jesteś osobą postronną, nie gromadź się wraz z innymi gapiami na miejscu zdarzenia, nie zwalniaj przesadnie autem, aby przyjrzeć się szczegółom.

Działaj zgodnie z przepisami

Mowa o art. 44 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, w której znajdziesz zapis, że jeśli kolizja nie zakończyła się ofiarami, ani nie ma rannych na miejscu zdarzenia, to należy jak najszybciej usunąć pojazdy w miejsca zdarzenia, aby nie tamowały ruchu oraz nie powodowały dalszego zagrożenia.

Nie zostawiaj auta na środku drogi, ani dla ubezpieczyciela, ani dla policji. To nieodpowiedzialne, a do tego może zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jeśli wezwałeś pomoc, nie będziesz ukarany za jej nieudzielenie w sytuacji, w której nie wiesz jak masz to zrobić. Pamiętajmy, że nieumiejętnymi działaniami możemy również wyrządzić komuś krzywdę, wbrew swoim zamiarom.

W sytuacji zagrożenia życia musisz udzielić pomocy

To wyjątek od powyższej sytuacji, którą opisaliśmy. Jeśli istnieje ryzyko zagrożenia, utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, wówczas należy działać natychmiast, inaczej możemy ponieść odpowiedzialność karną. Nieudzielenie pomocy podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Dlatego też warto przejść kurs pierwszej pomocy, aby jej udzielić w sytuacjach, które tego wymagają. Pamiętajmy, że również musimy mieć świadomość dotyczącą sytuacji poszkodowanej w wypadku osoby – musimy ocenić jej stan i na jego podstawie udzielić niezbędnej pomocy.

Jeśli doszło do wypadku z Twoim udziałem – nie trać zimnej krwi. Panika nie jest dobrym doradcą, a w takich sytuacjach należy działać i kierować się zdrowym rozsądkiem. Pamiętaj, aby jak najszybciej rozstawić trójkąt ostrzegawczy – zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, działaj logicznie, a najlepiej staraj się jeździć zawsze bezpiecznie, aby uniknąć ryzyka wypadku. W tym z chęcią Ci pomożemy – jeśli jeszcze nie masz aplikacji Yanosika w swoim telefonie, to czas to zmienić!  

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic