23.02.2022

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu S2 uspokoił prędkości kierowców

Odcinkowe pomiary prędkości są skuteczną bronią w walce z nadmierną prędkością polskich kierowców. Nie da się również nie zauważyć, że liczba OPP w naszym kraju wciąż rośnie. Jeden z nich powstał całkiem niedawno w warszawskim tunelu, na Ursynowie. Sprawdziliśmy, jak zmienił złe nawyki kierowców oraz jak obecnie wyglądają średnie prędkości jazdy przez nowy OPP.

 

Nowy odcinkowy pomiar prędkości w Warszawie

Oficjalnie oddano go do użytku 20 grudnia 2021 roku. Znajduje się na warszawskim Ursynowie, w tunelu S2, czyli na południowej obwodnicy stolicy. Wszyscy kierowcy czekali niecierpliwie aż wreszcie będzie można z niego korzystać, a przedłużająca się budowa powodowała wiele utrudnień w ruchu. Do końca nie było nawet wiadomo, czy w tunelu faktycznie znajdzie się odcinkowy pomiar prędkości lub fotoradary.

Całość inwestycji zakończyła się jednak sukcesem i od 20 grudnia 2021 roku nad ruchem kierowców nadzoruje kontrolę Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Monitorowany odcinek ma ponad dwa kilometry.

- Wszystkie informacje na temat nowych lokalizacji fotoradarów, a także odcinkowych pomiarów prędkości, nanosimy na bieżąco w aplikacji Yanosik. Kierowca zbliżający się do monitorowanego odcinka trasy jest informowany z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście nowy odcinkowy pomiar prędkości na południowej obwodnicy w Warszawie również znalazł się w systemie Yanosika, a kierowcy byli o nim informowani – tłumaczy Julia Langa, Yanosik 

Pierwszy miesiąc nowego OPP

Od momentu uruchomienia nowego odcinkowego pomiaru prędkości w warszawskim tunelu S2 przejechało przez niego ponad 1,2 mln pojazdów. System CANARD odnotował 8 tysięcy naruszeń prędkości obowiązującego limitu 80 km/h. Prawie 6,8 tys. wezwań trafiło w ręce kierowców i właścicieli pojazdów, które dopuściły się wykroczenia. Pozostałe przypadki są wciąż wyjaśniane przez policję.

Największą liczbę naruszeń prędkości odnotowano na trasie do Poznania (5 113), w kierunku Terespola było ich znacznie mniej (2 891). W większości przypadków, kierowcy przekraczali prędkość o 11-20 km/h ponad obowiązujący limit 80 km/h.

Według naszych danych przekroczenie prędkości o 10-20 km/h względem obowiązującego limitu to najczęściej popełniane wykroczenie przez zmotoryzowanych Polaków. Tendencja do przekraczania 10 km/h w styczniu tego roku w obszarze niezabudowanym, jest nawet wyższa o 1,2% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. W obszarze zabudowanym pozostaje na poziomie 12%. Nieznacznie spadł udział przekroczeń prędkości o 10-20 km/h w styczniu tego roku – w obszarze niezabudowanym o 0,2%, w zabudowanym o 1,3% - informuje Julia Langa, Yanosik

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego OPP w tunelu na S2 nie doszło do żadnej kolizji ani wypadku. Niestety w lutym się to zmieniło.

Pierwszy wypadek w nowym OPP

Zaledwie kilka dni temu, a dokładniej 17 lutego doszło do kolizji w tunelu na warszawskiej S2. W godzinach porannych kierowca Skody zawadził pojazdem o krawężnik i tym samym uderzył nim w ścianę tunelu, a odbijając się od niej, doprowadził do kolizji z innym autem, które na niego wpadło, jadąc środkowym pasem w kierunku Wawra. Sprawa wciąż jest wyjaśniana przez policję.

Aktualne prędkości kierowców w tunelu S2

Monitorowany odcinek trasy w tunelu objęty jest limitem prędkości 80 km/h. Czy faktycznie nowy odcinkowy pomiar prędkości zmienił nawyki kierowców i stłumił ich chęć do przekraczania limitu? Znamy już podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania nowego OPP, ale pokusiliśmy się również o to, by sprawdzić, jak kierowcy jeździli w lutym.

Zebraliśmy dane dotyczące średnich prędkości jazdy kierowców z lutego tego roku i podzieliliśmy je na godziny oraz dni tygodnia. Z zestawienia wynika, że kierowcy wciąż zachowują prędkości poniżej obowiązującego limitu 80 km/h. Co ciekawe – według naszych danych średnie prędkości nie rosną w późnych godzinach wieczornych i wczesnych porannych, gdy ruch jest znacznie mniej natężony – komentuje Julia Langa, Yanosik

Kierowcom nie przypadły do gustu nowe stawki kar za przekroczenie prędkości, zwłaszcza w tunelu S2, monitorowanym przez odcinkowy pomiar prędkości. Średnie prędkości jazdy utrzymują się tu na poziomie 74-76 km/h, co stanowi wynik o +/- 5 km/h mniej niż dla obowiązującego limitu 80 km/h.

Odcinkowe pomiary prędkości wciąż działają bardzo skutecznie na polskich kierowców, którzy nie próbują z nimi żadnych sztuczek. A ci, którym na bakier z przepisową jazdą przez OPP, muszą się nieźle nakombinować, aby wytracić czas niezbędny do przejazdu monitorowanego odcinka. W świetle nowych kar za przekroczenia prędkości, znacznie lepiej jest nie ryzykować i przejechać przez OPP, tak jak nakazuje limit prędkości. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
08.04.2022

Nowy taryfikator: kierowcy jeżdżą lepiej

Już od trzech miesięcy polscy kierowcy mierzą się z nowym taryfikatorem mandatów. Efektem jego wprowadzenia są choćby wyższe stawki mandatów, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć prędkości jazdy, a także zredukować liczbę wypadków. Czy faktycznie udało się powstrzymać kierowców przed przekraczaniem limitów prędkości? Sprawdziliśmy, jak wyglądał udział przekroczeń prędkości zmotoryzowanych Polaków w pierwszych trzech miesiącach tego roku!
24.08.2022

Powrót do szkoły będzie kosztował więcej dla rodziców, którzy odwożą dzieci?

Kwoty na pylonach zmieniają się z tygodnia na tydzień. Już coraz ciężej nadążyć za zmianami, zwłaszcza że od początku tego roku obserwujemy ogromne podwyżki za paliwo. Aktualnie kierowcy mogą odetchnąć – trwa tendencja spadkowa cen paliw. Czy długo tak będzie? Wiele wskazuje, że rodzice odwożący dzieci do szkół we wrześniu nie będą musieli doliczać dodatkowych kosztów do budżetu na nowy rok szkolny. Benzyna tanieje, a i dla oleju napędowego odnotowano delikatne spadki cen.