01.05.2024

Podatek ekologiczny od samochodu 2024 - o co chodzi?

Strona głównaBlog YanosikPodatek ekologiczny od samochodu 2024 - o co chodzi?

Jeszcze w tym roku można spodziewać się wprowadzenia dodatkowej opłaty dla wszystkich właścicieli pojazdów z silnikami spalinowymi. Podatek ekologiczny ma zniechęcić do posiadania starszych samochodów, które mają negatywny wpływ na środowisko. Sprawdźcie, kogo będzie dotyczyć nowa opłata i o jakich kwotach mowa!

Podatek ekologiczny od samochodu - co to takiego?

Podatek ekologiczny będzie nową formą opłaty za posiadanie pojazdów z silnikami spalinowymi, która ma na celu zniechęcenie do zakupu i posiadania starych aut, które mają najbardziej negatywny wpływ na środowisko.

Podatek ekologiczny jest elementem Krajowego Planu Odbudowy. Podobne opłaty funkcjonują już w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, ale zasady ich naliczania różnią się w każdym z nich. Na przykład w Bułgarii wysokość podatku spalinowego jest zależna od mocy silnika, roku produkcji i normy emisji spalin EURO, w Holandii kwota zależy od emisji CO2/km i rodzaju paliwa oraz masy pojazdu.

Podatek ekologiczny od kiedy?

Zgodnie z projektem ustawy, podatek ekologiczny ma zacząć obowiązywać od ostatniego kwartału 2024 roku. Będzie to jednorazowa opłata, pobierana już przy rejestracji pojazdu.

Natomiast, od 2026 roku właściciele pojazdów, które kwalifikują się do opłacania podatku ekologicznego, będą musieli płacić cyklicznie, za każde 12 miesięcy.

Kto będzie musiał płacić podatek ekologiczny?

W Polsce znajduje się jedna z najstarszych flot samochodowych w Europie, ponad 40% pojazdów w naszym kraju jest w wieku ponad 20 lat.

Dlatego, podatek ekologiczny dotknie większość właścicieli pojazdów z silnikami diesla i benzynowymi.

W zależności od wysokości normy EURO, którą spełnia auto, będą zobowiązani do zapłacenia odpowiedniej kwoty.

Sposoby naliczania nowego podatku ekologicznego

Wysokość podatku ekologicznego ma być zależna od kilku czynników, między innymi od normy EURO danego pojazdu, roku produkcji, emisji CO2 oraz emisji tlenków azotu.

W projekcie ustawy dla każdej z norm EURO przyporządkowano określoną wartość, która będzie uwzględniana podczas obliczania stawki podatku.

  • Brak normy EURO – wartość 12.
  • EURO 1 –  wartość 8.
  • EURO 2 – wartość 4.
  • EURO 3 – wartość 2.
  • EURO 4 – wartość 1.
  • EURO 5 i więcej –  wartość 0,9.

Im bardziej przyjazny środowisku pojazd, tym mniejsza będzie należność w ramach podatku ekologicznego.

Wartość podatku spalinowego ma być obliczana poprzez pomnożenie pojemności silnika w litrach (do jednego miejsca po przecinku) i wartości dla danej normy EURO oraz stawki bazowej, w wysokości 500 zł.

Przykład: 1,5 (pojemność silnika w l) x 0,9 (Wartość dla normy EURO 5) x 500 (kwota bazowa) = 675 zł.

Nie są to jednak ostateczne zasady naliczania podatku ekologicznego, wciąż nie podano szczegółów wysokości dodatkowej opłaty.

Kto będzie zwolniony z podatku ekologicznego?

Niektóre kategorie pojazdów będą zwolnione z konieczności opłacania podatku ekologicznego. Będą to pojazdy wojskowe, zabytkowe, elektryczne i używane do celów specjalnych.

Jakie będą przewidywane skutki wprowadzenia podatku ekologicznego?

Podatek ekologiczny stanowi element strategii budowania ekologicznego transportu, w ramach którego wdrażane są również niskoemisyjne autobusy i modernizowane linie kolejowe czy budowane obwodnice.

Wprowadzenie tej opłaty w Polsce ma nie tylko wypromować ekologiczne podejście do transportu i zredukować liczbę starych pojazdów na drogach, które znacznie zanieczyszczają środowisko.

To odbije się na rynku pojazdów używanych, zwłaszcza dla aut, które mają niższe standardy emisji spalin. Spadnie ich wartość rynkowa i zmniejszy się zainteresowanie ich zakupem wśród kierowców. W efekcie – wzrośnie popyt na nowoczesne pojazdy, które są bardziej przyjazne środowisku, w tym również hybrydy i elektryki.

Planowanym efektem jest również poprawa jakości powietrza w polskich miastach i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic