25.04.2023

Sprawdzamy, jak może wyglądać majówka 2023 na polskich drogach!

Strona głównaBlog YanosikSprawdzamy, jak może wyglądać majówka 2023 na polskich drogach!

Coraz bliżej do długiego weekendu majowego! W tym roku zyskujemy możliwość wydłużenia dni urlopowych aż trzykrotnie, dzięki temu zamiast 3 dni wolnych, zyskamy aż 9! Taka ilość urlopu aż się prosi, by ją wykorzystać, i dlatego… zakładamy, że większość z Was to zrobi. Jak może wyglądać majówka na polskich drogach w tym roku?

Polscy kierowcy z chęcią wyjeżdżają na majówkę

Do długiego weekendu rozpoczynającego maj odlicza wielu z Was. To w końcu idealna okazja, aby wyjechać poza miasto, na drugi koniec Polski albo chociaż na grilla do znajomych. To też świetna okazja, aby pomóc nam pobić rekord aktywnych użytkowników online!

Jakiekolwiek macie plany, przypominamy Wam, że w czasie majówki na drogach panuje znacznie bardziej wzmożony ruch, co potwierdzają choćby i dane z naszej aplikacji, z ubiegłego roku. 

Ubiegłoroczna majówka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polskich kierowców, co zauważyliśmy w statystykach w aplikacji Yanosik. Znacznie wzrosła zarówno średnia liczba kilometrów przejechanych przez kierowców, jak również liczba użytkowników aplikacji. W tym roku, ze względu na znaczne wydłużenie dni wolnych od pracy szacujemy, że te dane będą jeszcze wyższe, a nawet jest możliwe, że uda nam się pobić rekord aktywnych użytkowników, który padł w listopadzie 2022 roku (220 313 aktywnych użytkowników online) – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W czasie majówki w 2022 roku odnotowaliśmy nawet 53% wzrost średniej liczby pokonanych przez Was kilometrów. Miało to miejsce 30 kwietnia, w sobotę, czyli w idealny dzień na wyjazd do wybranego przez Was miejsca odpoczynku. W tym samym dniu odnotowaliśmy również największy przyrost aktywnych użytkowników naszej aplikacji.

Kolejnym dniem wysokiej aktywności użytkowników naszej aplikacji był wtorek – 3 maja, w którym odnotowaliśmy 44% wzrost średniej liczby przejechanych kilometrów oraz 22% przyrost aktywnych użytkowników Yanosika.

W tym roku zdecydowanie możemy się spodziewać wzrostu natężenia ruchu na polskich drogach również w sobotę 29 kwietnia, ponieważ to dobry moment na wyruszenie w podróż do miejsca wypoczynku. Jednakże ten rok będzie się różnił od poprzedniego natężeniem ruchu w czasie powrotów polskich kierowców z urlopów. Pierwsza fala może nadejść już 3 maja w środę, natomiast weekend 6-7 maja może być jeszcze bardziej intensywny, ze względu na możliwość wydłużenia urlopu majowego – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Na majówkę chętniej wyjeżdżacie w góry, a nie nad morze

Wielu Polaków w czasie długiego weekendu majowego wybiera się w różne, piękne, zakamarki naszego kraju. Postanowiliśmy sprawdzić, na podstawie danych z ubiegłego roku, gdzie wolą jechać użytkownicy Yanosika.

Okazuje się, że znacznie chętniej wybieraliście się na południe Polski, w kierunku gór. Zgodnie z naszymi danymi: największą popularnością cieszył się powiat tatrzański, w którym odnotowaliśmy największy współczynnik przyjazdów. Nieco mniejszą liczbę przyjazdów zarejestrowaliśmy w powiecie nowodworskim, który cieszy się zainteresowaniem turystów chcących zwiedzić Żuławy Wiślane lub Mierzeję Wiślaną. Równie chętnie wyjeżdżaliście do powiatu jeleniogórskiego, aby zdobywać górskie szczyty.

 

W trakcie majówki w 2022 roku nie zabrakło również chętnych do wyjazdu nad polskie morze. Okazuje się, że w ubiegłym roku użytkownicy Yanosika najczęściej wybierali powiat gryficki, który przyciąga swoją małą odległością od Bałtyku.

Wielu kierowców korzystających z Yanosika wybrało się na majowy wypoczynek do powiatu mrągowskiego, aby spróbować swoich sił w sportach wodnych i żegludze.

Z których miast najchętniej wyjeżdżaliście na odpoczynek?

Sprawdziliśmy, którego z polskich miast mieszkańcy najchętniej wybierali się na dłuższy wypoczynek w ramach majówki w ubiegłym roku. Przodownikami wypraw majówkowych byli kierowcy z Warszawy, Siemianowic Śląskich, ale równie chętnie wyjeżdżali mieszkańcy Chorzowa, Poznania, Sosnowca i Łodzi.

Dlatego, jeśli pochodzicie z tych okolic, to weźcie pod uwagę, że obwodnice i drogi wyjazdowe mogą być nieco zatłoczone w czasie majówki.

 

Spodziewajcie się większej liczby kontroli policji w czasie majówki

W ubiegłym roku, w czasie majówki, polskie drogi nadzorowało około 4 500 funkcjonariuszy policji. W tym czasie odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń kontroli policji, które dodawaliście w naszym systemie. Największy wzrost (+35%) miał miejsce we wtorek, 3 maja.

  

 

W tegoroczny długi weekend majowy również możecie się spodziewać większej liczby kontroli policyjnych na drogach. Funkcjonariusze będą pilnować Waszego bezpieczeństwa! A Wam przypominamy o podstawowych zasadach: zachowujcie ostrożność, podejmujcie rozsądne decyzje, stosujcie się do przepisów drogowych i nie wsiadajcie za kółko nie będąc pewnymi swojego stanu trzeźwości! W każdym pobliskim komisariacie policji możecie sprawdzić swój stan.

Nie zapomnijcie również włączyć Yanosika, który poprowadzi Was bezpiecznie do celu!

W czasie majówki dochodzi do wielu wypadków drogowych – bądźcie ostrożni!

Ubiegłoroczna majówka niestety nie przebiegła spokojnie. Funkcjonariusze policji zostali wezwani do 302 wypadków drogowych, w których zginęły 24 osoby, a 332 zostały ranne. Zatrzymano także 596 kierowców, którzy przekroczyli o 50 km/h limit prędkości w obszarze zabudowanym. Nie zabrakło również nietrzeźwych kierujących. Policjanci zatrzymali aż 1 637 osób, najwięcej w niedzielę 1 maja – aż 404 osoby.

 

Nasze ubiegłoroczne dane z okresu majówki wykazują, że i Wy także częściej informowaliście się o wypadkach na trasie. W sobotę 30 kwietnia oraz we wtorek 3 maja odnotowaliśmy największą liczbę zgłoszeń w systemie Yanosik.

O czym musicie pamiętać wybierając się w trasę na majówkę?

Kierowcy, przypominamy o konieczności opłacenia przejazdu e-TOLL na autostradach A2 i A4.

Możecie to zrobić w Yanosiku!

  1. Uruchomcie aplikację Yanosik i wybierzcie z ekranu startowego ikonę Płatności.
  2. Wybierzcie odcinek, którym zamierzacie jechać (A2 lub A4).
  3. Uzupełnijcie kilka informacji o Waszej trasie i gotowe!

Chcecie czuć się bezpieczniej w czasie wyjazdu? Zachęcamy Was do zakupienia krótkoterminowego ubezpieczenia Assistance w aplikacji Yanosik:

  • Wariant PLUS - obowiązuje na terenie Polski
  • Wariant KOMFORT - obowiązuje na terenie całej Europy
  • Wariant VIP - obowiązuje na terenie całej Europy

Możecie wybrać na jak długo chcecie wykupić dodatkową polisę: 9, 16, 30 dni lub na cały rok! Ubezpieczenie ochroni Was w niespodziewanych sytuacjach, jak np.: awaria samochodu w trasie.

Opierając się na zeszłorocznych danych z okresu majówkowego, prognozujemy że w tym roku możecie się spodziewać dużego natężenia na polskich drogach, zwłaszcza tych, które prowadzą w górskie obszary naszego kraju. Kierowców planujących wyjazd do powiatów tatrzańskiego i jeleniogórskiego ostrzegamy, aby zachowali cierpliwość. Tak samo, jak i ci, którzy planują wyjazd nad morze do powiatu gryfickiego.

Zakorkowane mogą być również obwodnice i drogi wyjazdowe w okolicach Warszawy, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Poznania, Sosnowca oraz Łodzi – stąd najchętniej wyjeżdżali kierowcy w 2022 roku.

Pamiętajcie, że majówka to także czas, w którym dochodzi do większej liczby wypadków na drogach. Bądźcie czujni, stosujcie się do przepisów drogowych i nie prowadźcie samochodu w stanie nietrzeźwości! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic