29.03.2024

Rozpoczyna się sezon na jednoślady. Yanosik i Policja przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy.

Strona głównaBlog YanosikRozpoczyna się sezon na jednoślady. Yanosik i Policja przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy.

Coraz lepsza pogoda sprzyja rozpoczęciu sezonu dla jednośladów. Właściciele motocykli, rowerów, motorowerów, hulajnóg i innych pojazdów, już szykują się na pierwsze wycieczki. Niestety początek wiosny sprzyja również większej ilości wypadków drogowych z udziałem jednośladów. To dobry moment, aby przypomnieć o zasadach bezpiecznej jazdy wszystkim kierowcom.

Jednoślady – co to za pojazdy?

Jednośladami nazywa się te pojazdy kołowe, w których wszystkie koła (zwykle występują dwa) są ustawione w jednej linii.

Nazwa „jednoślady” pochodzi od pozostawionego na miękkim podłożu śladu, który (w przeciwieństwie do pojazdów wielośladowych, wyposażonych w zestawy kół) zostaje w jednej linii.

Które pojazdy uznajemy za jednoślady?

Do grupy jednośladów zaliczamy większość motocykli i rowerów, skutery, hulajnogi elektryczne, monocykle elektryczne, motorowery i ich odmiany, a nawet szybowce i niektóre samoloty!  

Jednośladami nie nazwiemy motocykli trójkołowych i z bocznym wózkiem oraz rowerów z przyczepkami, poziomych i dziecięcych, a także z jednym, trzema lub czterema kołami.

Przepisy ruchu drogowego - czy tam znajdziemy przepisy o jednośladach?

Tak, w kodeksie drogowym znajdują się przepisy, zarówno dla rowerzystów, jak i motocyklistów i kierujących motorowerami, quadami, a także hulajnogami elektrycznymi.

Zaglądajcie na naszego bloga i do kanałów w mediach społecznościowych – będziemy publikować dla Was wpisy informujące o prawidłowym zachowaniu na drodze i bezpiecznej jeździe jednośladami.

Wypadki z udziałem jednośladów – ogólne podsumowanie 2023 roku

Rozpoczęcie sezonu na jazdę jednośladami oznacza także więcej wypadków drogowych. Zgodnie z raportem Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2023 roku kierujący jednośladami doprowadzili do 2 632 wypadków. Najwięcej zdarzeń spowodowali rowerzyści (1 313) oraz motocykliści (747). Nieco mniej wypadków powstało z winy motorowerzystów (308) i kierujących hulajnogami elektrycznymi (264).

Zgodnie z podsumowaniem ofiar wypadków drogowych z podziałem na użytkowników dróg, najwięcej poszkodowanych odnotowano w grupie rowerzystów (3 410), motocyklistów (1 842), motorowerzystów (698) i jadących na hulajnogach elektrycznych (436).

Wypadki z udziałem rowerzystów – raport policji za 2023 rok

W ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w 3 569 wypadkach drogowych, w których zginęło 154 kierujących, a 3 264 osoby zostały ranne (3 256 kierujących i 8 pasażerów).

Do większości wypadków z udziałem rowerzystów doszło w obszarze zabudowanym (3 152), ale niestety zdarzenia z obszaru niezabudowanego cechowały się większą śmiertelnością ofiar – w co 6 zdarzeniu odnotowano przypadek śmiertelny (na 444 wypadki zginęło 71 osób).

Do wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi nie tylko na jezdni. W 2023 roku, według statystyk z raportu policji, doszło do 574 wypadków na drogach rowerowych i śluzach, zginęło w nich 7 osób, a 600 zostało rannych. Do zdarzeń dochodziło także na przejazdach dla rowerów – w 2023 roku odnotowano 761 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób, a 756 zostało rannych.

Wypadki z udziałem motocyklistów i kierujących motorowerami w 2023 roku

Dane z policyjnego raportu informują, że w ubiegłym roku doszło do 1 947 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w których zginęło 189 kierujących i 7 pasażerów, a 1 653 kierowców motocykla i 176 pasażerów zostało rannych. Do wypadków z udziałem motocykli dochodziło najczęściej w okresie od maja do września.

W 2023 roku motorowerzyści brali udział w 747 wypadkach drogowych, w których zginęło 41 kierowców i 1 pasażer, a 657 kierujących motorowerem i 57 pasażerów zostało rannych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w okresie letnim.

Wypadki drogowe z jednośladami – co jest przyczyną?

Do wypadków drogowych, których ofiarami są motocykliści i rowerzyści i ich pasażerowie, dochodzi w wyniku działań innych uczestników ruchu drogowego – głównie kierowców samochodów osobowych. Przyczynami są nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu motocyklistom lub nieprawidłowe wyprzedzanie rowerzystów.

Z kolei, do głównych przyczyn wypadków, z winy motocyklistów, należą nadmierna prędkość jazdy, niezachowanie bezpiecznej odległości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

W przypadków rowerzystów, którzy doprowadzają do wypadków drogowych, przyczynami zdarzeń są nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wykonanie manewru skrętu i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego i w trakcie wymijania.

Policja apeluje „Jednośladem bezpiecznie do celu”

1 kwietnia tego roku wystartują działania Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, pt.: „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom jednośladów o poziomie zagrożeń ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdy kierujący jednośladem, to tzw. NURD – niechroniony uczestnik ruchu drogowego, który w sytuacji wypadku jest bardziej narażony na tragiczne skutki.

W ramach działań „Jednośladem bezpiecznie do celu”, funkcjonariusze policji będą zwracać szczególną uwagę na kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Pod bacznym okiem policjantów będą również kierowcy samochodów osobowych, których zachowanie za kółkiem będzie monitorowane przy wsparciu grupy Speed w nieoznakowanych radiowozach oraz za pomocą dronów.

Działania „Jednośladem bezpiecznie do celu” mają potrwać do 20 czerwca 2024 roku.

Yanosik wesprze działania policji!

Dołączamy do akcji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i będziemy Was informować o prawidłowym zachowaniu na drodze i przepisach z zakresu ruchu drogowego, na naszym blogu oraz w mediach społecznościowych.

Każda powtórka z przepisów jest na wagę złota, zwłaszcza że przekłada się na bezpieczną jazdę!

Obserwujcie nasze platformy i sprawdzajcie, czy na pewno wiecie, jak zachować się na drodze w towarzystwie jednośladów i jak prawidłowo podróżować pojazdami z tej kategorii, aby nie stwarzać zagrożenia wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Yanosik RS doskonały dla motocyklistów

Drodzy motocykliści i dla Was coś mamy! Sięgnijcie po pomocną dłoń Yanosik, w postaci naszego najnowszego urządzenia Yanosik RS!

Ten model doskonale radzi sobie jako towarzysz tras motocyklowych – możecie go obsługiwać pionowo, dzięki czemu zachowacie lepszy komfort podróży i nie zajmie Wam dużo miejsca na kierownicy.

Urządzenie Yanosik RS możecie też łatwo sparować z interkomem w kasku motocyklowym, co spowoduje, że żadne powiadomienie z trasy Wam nie umknie!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic