12.07.2021

Spóźniony do pracy? Sprawdź najlepszą trasę z Yanosikiem, bądź na czas!

Strona głównaBlog YanosikSpóźniony do pracy? Sprawdź najlepszą trasę z Yanosikiem, bądź na czas!

Znasz to uczucie, gdy rano czas niemiłosiernie ucieka, a Ty znów jesteś z nim na bakier? To może oznaczać tylko jedno – znów się spóźnisz do pracy. Jak zmienić ten niepożądany nawyk? Eksperci z Yanosika podpowiadają!

Natężenie ruchu w mieście jest naprawdę zróżnicowane. Wiedzą o tym wszyscy kierowcy, którzy dojeżdżają do pracy swoimi czterema kółkami. Nierzadko nie ma znaczenia, czy wyjdą z domu godzinę wcześniej, aby dojechać na czas do pracy. Jak zapanować nad spóźnieniem i zacząć stawiać się punktualnie w firmie? Eksperci z Yanosika mają na to swoje rady!

 

Korki, korki, korki

W mieście niestety nie da się uniknąć tego zjawiska. Poza miastem również się to zdarza, zwłaszcza w okolicy większych firm, które często mają swoje siedziby w podmiejskich miejscowościach. Natężenie ruchu w tych odcinkach jest zazwyczaj bardzo mocno zróżnicowane, ze względu na to, że pracownicy rozpoczynają swój dzień w firmach o różnych godzinach.

  • Dojeżdżając do pracy z centrum na obrzeża możemy również liczyć się z zagęszczeniem ruchu. Dzieje się to ze względu na fakt, że wiele osób pracuje w dalszej okolicy, niż znajduje się ich miejsce zamieszkania i z tego powodu muszą dojeżdżać samochodem do pracy. Dodatkowo pandemia COVID-19 bardzo mocno zwiększyła natężenie aut w miastach, ponieważ ludzie wciąż boją się podróżowania publicznymi środkami transportu. A więcej samochodów to większe korki – informuje Julia Langa, Yanosik

Yanosik we współpracy z Oponeo stworzył ranking miast przyjaznych kierowcom w 2020 roku i sprawdził w nim również płynność ruchu w największych miastach. Wynika z niego, że w dni robocze, w godzinach 7:00 – 21:00 ,najlepiej jeździ się kierowcom w centrum Warszawy (34 km/h), Lublina (34 km/h) i Poznania (28 km/h).

Spóźniony możesz spowodować kolizję

Pośpiech nie jest najlepszym doradcą, zwłaszcza dla kierowcy. Będąc w stresie, przed kolejnym spóźnieniem do pracy, możesz łatwiej się zdekoncentrować i stracić czujność w trasie, a to już tylko krok przed spowodowaniem kolizji.

  • Razem z Oponeo sprawdziliśmy, w których miastach najłatwiej dochodzi do kolizji. Według naszego rankingu w miastach powyżej 300 000 mieszkańców, na 1000 osób najwięcej zdarzeń drogowych przypada w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy, Łodzi i w Poznaniu. W mniejszych miastach, z ilością ludności do 300 000 największa ilość kolizji jest w Katowicach, Rzeszowie, Gdyni i Toruniu. To dane z 2020 roku, w którym ruch samochodowy nie był aż tak intensywny, z powodu lockdownu. W tym roku możemy się spodziewać znacznie większych liczb niż ponad 27 000 kolizji przez cały rok w Warszawie – mówi Julia Langa, Yanosik

Będąc spóźnionym bardzo łatwo jest spowodować wypadek, w wyniku pośpiechu, który powoduje, że tracimy czujność i przejeżdżamy na czerwonym świetle, czy też wciskamy się wyprzedzając kolejne samochody. Dodatkowo z większą łatwością łamiemy przepisy ruchu drogowego, nie dostrzegamy fotoradarów i wymuszamy pierwszeństwo.

Najlepszy sposób na spóźnienie dla zmotoryzowanych

Jeśli już wiesz, że nie zdążysz na czas do pracy, jadąc swoją codzienną trasę, to włącz aplikację Yanosika i sprawdź alternatywną drogę. Może się okazać, że nadłożenie kilku kilometrów, w wyniku objazdu, będzie szybszym rozwiązaniem, niż stanie w kilkuminutowym korku na swojej klasycznej trasie.

Dodatkowo, aplikacja da Ci znać, czy w okolicy znajdują się fotoradary i kontrole policji, a także jaki obowiązuje limit prędkości na danym odcinku. Pamiętaj, że lepiej się chwilę spóźnić, ale dojechać bezpiecznie.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic