05.01.2024

Sylwester 2023 - jak wyglądała sytuacja na drogach? Podsumowanie od Yanosika

Strona głównaBlog YanosikSylwester 2023 - jak wyglądała sytuacja na drogach? Podsumowanie od Yanosika

Sylwester zwykle sprzyja wyjazdom w różne części naszego kraju, aby świętować przywitanie nowego roku. Dokąd wyruszyliście w ostatnich dniach 2023 roku? Jak wyglądała sytuacja na drogach? Sprawdziliśmy to i przygotowaliśmy dla Was krótki raport! Zachęcamy do lektury.

Gdzie wyjeżdżaliśmy na Sylwestra?

Wielu z Was w okresie sylwestrowym decyduje się na wyjazd w różne części naszego kraju, aby świętować przywitanie nowego roku. Sprawdziliśmy, dokąd najchętniej wyjeżdżaliście w dniach od 30 grudnia 2023 roku do 1 stycznia 2024 roku. 

Południe Polski najchętniej odwiedzane w Sylwestra tego roku

Okazuje się, że najwięcej przyjazdów, w stosunku do wyjazdów, odnotowaliśmy na południu Polski, w województwach dolnośląski, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim oraz na północy, w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

W trasę ruszyliście już w sobotę 30 grudnia, w tym dniu odnotowaliśmy ponad 10% wzrost średniego dystansu pokonywanych przez Was kilometrów, względem dni powszednich.

Wasza aktywność zdecydowanie zmalała w niedzielę 31 grudnia. W naszym systemie zarejestrowaliśmy ponad 30% spadek średniego dystansu, nieco więcej kilometrów pokonaliśmy wspólnie 1 stycznia.

Sylwester 2023 a rok temu - czy było lepiej?

Nasze dane wykazują, że ostatniego dnia 2023 roku pokonaliście mniej kilometrów niż w 2022 roku.

Natomiast 1 stycznia 2024 roku nadrobiliście ten spadek i wspólnie z Yanosikiem przejechaliście o prawie 3,5 mln więcej kilometrów.

Kontrole policji w Sylwestra 2023

Sprawdziliśmy również, czy w tym roku dostrzegliście więcej policjantów na swoich trasach. Zgodnie z danymi z naszego systemu – 30 grudnia dodawaliście o 10% więcej zgłoszeń kontroli policji, aniżeli tego samego dnia w 2022 roku.

Jak wiecie, 30 grudnia rozpoczęły się nasze wspólne działania z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – „Myśl trzeźwo”, w ramach których policjanci przeprowadzają wzmożone kontrole kierowców na polskich drogach, zwłaszcza w zakresie trzeźwości. 

Działania “Myśl trzeźwo” potrwają do 15 stycznia 2024 roku. 

Przypominamy Wam, abyście zawsze sprawdzali stan trzeźwości, zanim wsiądziecie za kółko – możecie to zrobić bezpłatnie na pobliskim komisariacie policji lub korzystając z własnego alkomatu.

Zachęcamy Was również do sprawdzenia swojej wiedzy w quizie w aplikacji Yanosik! Po udzieleniu 100% poprawnych odpowiedzi, nagradzamy Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy oraz zniżką na zakup alkomatu Yano 100!

Spada liczba kierowców pod wpływem alkoholu w okolicy sylwestra

Takie akcje, jak „Myśl trzeźwo” przynoszą skutki – z roku na rok spada liczba wypadków, które powodują kierowcy, będący pod wpływem alkoholu. Zmniejsza się także sama liczba nietrzeźwych kierujących, co potwierdzają choćby statystyki z archiwum informacji dziennych polskiej policji.

W dniach od 30 grudnia 2023 roku do 1 stycznia 2024 roku doszło do 113 wypadków drogowych, najwięcej z nich (51) miało miejsce w przedostatni dzień roku. W wyniku tych zdarzeń zginęło 14 osób, a 124 zostały ranne.

W tym okresie zatrzymano 711 nietrzeźwych kierowców, najwięcej 1 stycznia (356), co w porównaniu z 1 stycznia 2023 roku jest mniejszym wynikiem, wówczas zatrzymano 379 kierujących pod wpływem alkoholu.

Nasze dane potwierdzają, że na drogach widzieliście znacznie mniej wypadków w okresie około sylwestrowym:

Przed nami karnawał, który rozpocznie się 6 stycznia i potrwa do 8 lutego. To aż 39 dni na świętowanie! Dlatego apelujemy do Was o odpowiedzialność i każdorazowe sprawdzanie swojego stanu trzeźwości, zanim wsiądziecie za kółko! 

Pamiętajcie, że możecie czuć się dobrze, a jednak w Waszym organizmie wciąż będzie obecny alkohol. To stan tzw. nieświadomej nietrzeźwości, który jest niezwykle groźny!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic