11.07.2022

Paliwowy koszmar za granicą. Tu nie tankuj, jak nie musisz

Strona głównaBlog YanosikPaliwowy koszmar za granicą. Tu nie tankuj, jak nie musisz

Wysokie ceny na stacjach benzynowych w Polsce przerażają kierowców. Zwłaszcza, że sezon wakacyjny dopiero nabiera rozpędu. Niegdyś wyjazd autem na urlop był doskonałym pomysłem. Obecnie może kosztować więcej niż kilkudniowy pobyt w hotelu, jeśli wybieramy się nim w podróż po Europie. Paliwo na stacjach benzynowych za granicą kosztuje jeszcze więcej.

 

Drogie paliwo w sezonie urlopowym

Wielu Polaków zdecyduje się na podróż autem w tegoroczne wakacje. Niektórzy będą jechać nad polskie morze lub w góry, inni do popularnych zagranicznych destynacji. A rosnąca inflacja jest odczuwalna nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie. Podróż autem do Grecji może kosztować nawet 3 tysiące złotych!

Astronomiczne ceny paliwa przerażają kierowców, którzy marzą o jakiejkolwiek obniżce. W Polsce jedynym planem jest symboliczna promocja, którą wprowadził Orlen, jednak ta nie jest zbyt satysfakcjonująca, ze względu na to, że nie sprowadzamy ropy naftowej z Rosji, a z innych krajów.

W Polsce drogie paliwo, poza nią jeszcze droższe

W naszym kraju cena za litr benzyny 95-oktanowej sięga już 8 zł, natomiast w Europie jest jeszcze wyższa. Ukochane destynacje Polaków, a więc Grecja, Chorwacja, Węgry czy Bułgaria, przywitają ich w tym roku wysokimi cenami za paliwo.

Jadąc do Złotych Piasków w Bułgarii, trzeba będzie zatankować w Czechach (8,76 zł/l), Serbii (7,07 zł/l) i Bułgarii (7,75 zł/l). Jeśli auto pali 8l/100 km wówczas za samo paliwo można zapłacić około 2700 zł! Z kolei obierając kierunek do Grecji, trzeba będzie zatankować w Czechach, Serbii i dodatkowo w Macedonii (8,39 zł/l). Wybierając chorwacki Zadar, czeka nas tankowanie w Czechach i Chorwacji (8,40 zł/l), a więc za paliwo zapłacimy również powyżej 2 tysięcy złotych.

Do tego należy także doliczyć koszty winiet i przejazdów płatnymi drogami.

Gdzie jest najtańsze paliwo w Europie?

Okazuje się, że najtaniej zatankujemy na Malcie (6,12 zł/l) oraz w Rosji (3,95 zł/l). Z kolei najdrożej wyjdzie nam tankowanie auta w Norwegii (11,86 zł/l), Danii (11,65 zł/l), ale również w Grecji (11 zł/l), Holandii (10,82 zł/l), Hiszpanii (9,68 zł/l).

Optymalnym kierunkiem na wakacyjny urlop w tym roku będą Węgry – koszt paliwa oraz dodatkowych opłat za przejazdy nie przekroczy 1400 zł. Tańsze paliwo mogą tankować jedynie mieszkańcy Węgier, turyści muszą zapłacić w rynkowych kwotach.

Dlatego w tym roku warto rozważyć podróż samolotem, ponieważ bilety lotnicze mogą się okazać znacznie tańsze, niż tankowanie poza granicami Polski. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic