10.07.2023

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy na Twoim telefonie? Już wkrótce

Strona głównaBlog YanosikTymczasowe elektroniczne prawo jazdy na Twoim telefonie? Już wkrótce

Prezydent zatwierdził nową ustawę dotyczącą aplikacji mObywatel. Aktualnie trwają prace nad jej aktualizacją. Z tego rozwiązania najbardziej ucieszą się kandydaci na kierowcę, którzy obecnie nie mogą prowadzić pojazdu po zdanym egzaminie państwowym, dopóki nie otrzymają dokumentu potwierdzającego nabyte uprawnienia. Po aktualizacji aplikacji będzie to możliwe, dzięki wprowadzeniu tymczasowego elektronicznego dokumentu prawa jazdy.

Duże zmiany w aplikacji mObywatel

14 czerwca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą aplikacji mObywatel.

Podstawowym dokumentem, obsługiwanym przez aplikację, będzie tzw. dokument mObywatel, który będzie wydawany automatycznie na 5 lat użytkownikowi, na podstawie danych pobranych z Rejestru Dowodów Osobistych oraz rejestru PESEL.

Na podstawie tego dokumentu będzie można potwierdzić tożsamość danej osoby.

Zmiany w aplikacji mObywatel również dla nowych kierowców

Zgodnie z nową ustawą, już wkrótce możliwe będzie udostępnianie dokumentu tymczasowego elektronicznego prawa jazdy wyłącznie dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T nowym kierowcom, którzy jeszcze nie posiadają uprawnień oraz tym, którzy posiadali uprawnienia w danych kategoriach i ubiegają się o kolejne uprawnienie z danej grupy.

Nowe przepisy przewidują możliwość, że osoba, która zda egzamin z wynikiem pozytywnym będzie mogła wsiąść do samochodu i korzystać ze swoich nowych uprawnień.

Przypominamy, że dotychczas nie było to możliwe. Osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy była traktowana jako osoba nieposiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdu, do momentu w którym otrzymała dokument potwierdzający.

Oznaczało to, że po zdaniu egzaminu nie wolno było wsiąść do samochodu przez okres około 2 tygodni, dopóki nie otrzymało się odpowiedniego dokumentu.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy – na jak długo?

Elektroniczny dokument będzie obowiązywał wyłącznie na terytorium Polski i będzie ważny przez okres nie dłuższy niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.

Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Wdrożenie zmian ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia tego roku, według prognozy Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic