08.06.2022

Wakacje w polskich górach lub nad morzem? Uwaga na te trasy!

Strona głównaBlog YanosikWakacje w polskich górach lub nad morzem? Uwaga na te trasy!

Wiemy, że chętnie wyjeżdżacie na wakacje w polskie góry lub nad morze. Wielu z Was również decyduje się na wyjazd na Mazury, które przyciągają swoim urokiem zwłaszcza fanów jachtów. Jadąc w tym roku w trasę na urlop liczcie się z utrudnieniami, zwłaszcza że na wielu popularnych odcinkach czekać będą na Was kontrole prędkości. Nie chcąc przywozić niechcianej pamiątki z wakacji, w postaci mandatu za przekroczenie prędkości, sprawdźcie gdzie czekają na Was odcinkowe pomiary prędkości w drodze do ulubionych wakacyjnych destynacji.

 

Odcinkowe pomiary prędkości w kraju

Według naszych danych, w Polsce aktualnie znajduje się 58 pomiarów prędkości. Jak wszyscy wiemy, te urządzenia są znacznie skuteczniejsze w walce z nadmierną prędkością kierowców. Ich działanie opiera się na rejestrowaniu czasu wjazdu i wyjazdu samochodu z kontrolowanego odcinka. Ciężko jest oszukać czas, dlatego wielu kierowcom nie udaje się wyjechać z OPP bez mandatu. Ci, którzy jeżdżą prawidłowo, nie muszą się obawiać – ich dane są automatycznie usuwane z bazy.

Odcinkowe pomiary prędkości są zawsze oznaczone znakiem z informacją na jakiej długości odbywa się kontrola. Jednak zdarza się również, że kierowcy po minięciu znaku informacyjnego głowią się, jak oszukać urządzenia i obniżyć średnią prędkość jazdy na kontrolowanym odcinku. Nierzadko kończy się to niebezpiecznymi manewrami, jak np.: bardzo wolną jazdą na ostatnich kilometrach OPP czy nawet kilkuminutowym postojem na poboczu. Nasza aplikacja informuje zawsze z wyprzedzeniem o kontroli prędkości na trasie, w tym również o odcinkowych pomiarach prędkości. Dzięki temu, kierowca ma możliwość zachowania bezpiecznej prędkości, nawet jeśli przez nieuwagę pominął znak informujący o odcinkowym pomiarze – komentuje Julia Langa, Yanosik

 Jedziecie nad morze? W drodze spotkacie mało OPP

Trasa nad polskie morze przebiega dość spokojnie. Kierowcy, jadący do Pucka lub do Gdańska, mogą spotkać jeden odcinkowy pomiar prędkości, który znajduje się na DW216 w gminie Reda, w kierunku Pucka. Obowiązujący na nim limit prędkości wynosi 60 km/h dla samochodów osobowych – mówi Julia Langa, Yanosik 

Nie brakuje tu również fotoradarów. W samym województwie zachodniopomorskim czeka 28 stacjonarnych mierników prędkości, w kujawsko-pomorskim jest ich 21, a w pomorskim – 42.

Na wschodzie kraju więcej OPP

Jeśli planujecie w tym roku wybrać się na urlop na Mazury lub Podlasie, czy do województwa mazowieckiego, to uważajcie na odcinkowe pomiary prędkości. Czekać będą na Was w województwie warmińsko-mazurskim na DK16 w gminie Gietrzwałd i lepiej żebyście jechali przez kontrolowany odcinek z maksymalną prędkością 90 km/h.

W tym samym województwie spotkacie również OPP w gminie Piecki, w kierunku Gwiazdowa, na DK59. Tu także obowiązuje limit prędkości do 90 km/h.

Z kolei, w województwie podlaskim odcinkowy pomiar prędkości będzie czekać na Was w gminie Zabłudów, w kierunku miejscowości Zwierki, na Dk19. Obowiązkowy limit prędkości na tym odcinku wynosi 90 km/h.

W województwie mazowieckim, jednym z 16 odcinkowych pomiarów prędkości, jest ten znajdujący się na DK60 w gminie Karniewo, a ta często jest punktem na trasie kierowców wybierających się nad morze, czy na Mazury z Warszawy. Tu powinniście jechać z maksymalną prędkością 50 km/h.

Najwięcej OPP na trasie w góry

Według danych z naszej aplikacji, w ubiegłym roku, jak również w długi weekend majowy w tym roku, więcej Polaków decyduje się na wyjazd w polskie góry. Najbardziej problematycznymi trasami w sezonie letnim są DK3 przy Szklarskiej Porębie, ale również DK47 i DK49 przy Nowym Targu – tu powstają największe korki, zwłaszcza w dni weekendowe. Nie mniej, wybierając alternatywną trasę trzeba się również liczyć z obecnością fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkościmówi Julia Langa, Yanosik

Odcinkowe pomiary prędkości czekają na podróżujących kierowców w województwie lubelskim – na trasie DK82 w gminie Wólka oraz Łęczna. Przez pierwszy OPP należy jechać z prędkością do 90 km/h, na drugim już do 70 km/h. W całym województwie prędkość jazdy kontroluje również 35 fotoradarów.

W województwie podkarpackim na piratów drogowych czekają aż trzy odcinkowe pomiary prędkości. Pierwszy z nich jest w gminie Grębów, na DW871, w kierunku Jamnicy. Obowiązujący na nim limit prędkości to 80 km/h. Drugi odcinkowy pomiar prędkości spotkacie na DK9, w gminie Kolbuszowa, zalecamy jechać nie więcej niż 50 km/h. Trzeci OPP znajduje się w gminie Korczyna, w kierunku Iskrzynia, na DK19,. Na kontrolowanym odcinku prędkość obowiązkowa to 50 km/h. W województwie podkarpackim pomiar prędkości wykonują również 24 fotoradary!

W województwie małopolskim uważajcie na prędkościomierz jadąc przez gminę Tarnów na DK94. Na tym OPP limit prędkości wynosi 100 km/h dla aut osobowych. Całe województwo jest monitorowane również przez 33 fotoradary.

W województwie śląskim uważajcie na DK78 oraz DK11. Na tych trasach znajdziecie trzy odcinkowe pomiary prędkości: w gminie Pilchowice (limit prędkości 90 km/h), Gorzyce (limit prędkości 50 km/h) i w Tarnowskich Górach (limit prędkości 90 km/h). Województwo śląskie jest monitorowane również przez 39 fotoradarów.

W województwie opolskim na DK94, w gminie Lewin Brzeski, znajdziecie odcinkowy pomiar prędkości, przez który należy jechać z prędkością maksymalną 50 km/h. Obszar jest również kontrolowany przez 10 fotoradarów.

W województwie dolnośląskim, w gminie Lubin, na DW333 znajduje się odcinkowy pomiar prędkości, którym należy jechać z prędkością do 70 km/h. Ponadto w całym województwie znajduje się 26 fotoradarów.

 

Jazda na wakacje w kierunku polskiego morza lub gór to świetny pomysł dla wielu Polaków. Nie chcąc jednak przywozić sobie zdjęcia z wakacji i mandatu za przekroczenie prędkości, lepiej zapoznać się z powyższą listą OPP, którą przygotował dla Was Yanosik. Pamiętajcie, że stawki według nowego taryfikatora są wysokie – za jazdę ponad 50 km/h względem aktualnego limitu możecie zapłacić nawet 2 500 zł! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic