13.01.2023

Większy ruch na zakopiance w czasie świąt i sylwestra? Sprawdzamy!

Strona głównaBlog YanosikWiększy ruch na zakopiance w czasie świąt i sylwestra? Sprawdzamy!

Zakopianka jest znana większości polskich kierowców, głównie przez ogromne korki w sezonie oraz utrudnienia, które nierzadko towarzyszą dojazdom do Zakopanego i okolic. Tym bardziej w czasie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Sprawdziliśmy jak wyglądał ruch na tej trasie w okresie świątecznym i około sylwestrowym.

 

Święta w Zakopanem są popularne, ale bardziej sylwester

Wiele osób decyduje się wyjazd w góry na czas świąt Bożego Narodzenia, aby móc spędzić je w gronie rodzinnym, z dala od miasta i cieszyć się spokojem. Rokrocznie polscy kierowcy kierują się w stronę Zakopanego, aby pozostać w nim lub dojechać w dalsze okolice. I najczęściej wybierają trasę odcinkiem zakopianki.

Sprawdziliśmy, jak w tym roku wyglądała sytuacja przed samymi Świętami w zakresie natężenia ruchu na odcinku zakopianki, która przeważnie wita kierowców w tym okresie korkami.

Okazało się, że tuż przed samym Bożym Narodzeniem ruch przebiegał spokojnie, a z kolei w czasie Świąt nastąpił znaczny spadek aktywności użytkowników naszej aplikacji.

Zgodnie z naszymi danymi, przed Świętami nie zaobserwowaliśmy dużego wzrostu ruchu użytkowników Yanosika na Zakopiance. Przedświąteczny czwartek i piątek przebiegły raczej spokojnie, zaledwie z 11 proc. i 4 proc. przyrostem, w porównaniu do zwykłych dni w listopadzie. Z kolei w okresie świątecznym, zwłaszcza w sobotę oraz niedzielę, nastąpił spadek aktywności na Zakopiance – o 19% oraz o 33%. Nie jest jednak powiedziane, że turyści nie wybrali się znacznie wcześniej w polskie góry na Święta - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik 

Po świętach ruch był znacznie większy

O wiele większy ruch na zakopiance odnotowaliśmy w okresie po świątecznym. Może to wynikać z tego, że turyści wracali do domów po Świętach spędzonych w górach, ale również mieszkańcy Zakopanego mogli wyjeżdżać w obawie o hałas towarzyszący organizowanej masowej imprezie sylwestrowej.

Wielu z nich bowiem nie przepada za głośnymi przygotowaniami do imprezy organizowanej przez Telewizję Polską oraz samym wydarzeniem, co potwierdzają m.in. zgłoszenia składane policji.

Po Świętach analizując nasze wewnętrzne dane, zauważyliśmy wzrost ruchu na Zakopiance. Od 27 grudnia do 29 grudnia nastąpił przyrost natężenia ruchu o ponad 60%. Wszystko wskazuje na to, że wielu turystów wracało po Świętach spędzonych pod Tatrami do swoich domów lub wybierało się przed sylwestrem do górskich miejsc wypoczynkowych, w których będą witać Nowy Rok. Informacje, które do nas docierały od kierowców, wykazywały, że czas przejazdu odcinkiem pomiędzy Zakopanem a Rdzawką we wtorek 27 grudnia zajmował ponad godzinę – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Zakopiańska policja poinformowała opinię publiczną, że w czasie świąt nie doszło do żadnych poważniejszych zdarzeń. Interwencje, które podejmowano w głównej mierze dotyczyły źle zaparkowanych samochodów.

Korki na zakopiance po sylwestrze

Jednak wielu Polaków chętnie spędza sylwestra w Zakopanem, w którym organizowano „Sylwestra Marzeń”, podczas którego na scenie występowały zarówno narodowe gwiazdy muzyczne oraz te ze światowej sceny.

Zgodnie z danymi zakopiańskiej policji, w wydarzeniu brało udział 65 tysięcy osób, z czego pod sceną bawiło się 30 tysięcy osób, a w okolicy, na Równi Krupowej 35 tysięcy osób.

Sprawdźcie, jak wyglądało natężenie ruchu na zakopiance przed sylwestrem i po nim:


 

Krótko przed sylwestrem Polacy ruszyli trasą zakopianki w polskie góry. W dniu 30 grudnia odnotowaliśmy wzrost natężenia ruchu na tym odcinku o 28 proc. Z kolei w samego sylwestra o 35 proc. Wielu podróżujących zdecydowało się także na powrót do domów już 1 stycznia. Tego dnia nasza aplikacja zarejestrowała 29 proc. wzrost ruchu na zakopiance – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

2 stycznia podróż powrotna z Zakopanego do Krakowa trwała prawie sześć godzin! Niestety w tym czasie doszło również do wypadku, tuż za tunelem w Skomielnej Białej. Autobus przewożący turystów z Węgier zapalił się.

Będzie możliwość dojechania do samych Tatr, ale nie wiadomo kiedy

3 stycznia 2023 roku Minister Infrastruktury podpisał program inwestycji przebudowy drogi DK 47 (Zakopianki) na jej ostatnim odcinku, czyli od Nowego Targu w kierunku Tatr oraz na budowę drogi S7 na odcinku pomiędzy Rabką, a przejściem granicznym ze Słowacją, w Chyżnem.

Ostatni odcinek Zakopianki ma zostać tak zaprojektowany, że wykorzysta istniejący pas drogowy, jeśli będzie taka możliwość. Celem tego zabiegu jest poprawienie bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz podróżujących samochodami przy jednoczesnym zwiększeniu płynności ruchu.

Niestety data realizacji inwestycji nie jest jeszcze znana. 
 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic