11.04.2023

Wielkanoc 2023 na polskich drogach – sprawdzamy, co się działo!

Strona głównaBlog YanosikWielkanoc 2023 na polskich drogach – sprawdzamy, co się działo!

Co działo się na polskich drogach w tegorocznym okresie świąt wielkanocnych? Sprawdźcie nasz raport podsumowujący ruch, aktywność użytkowników Yanosika oraz długość tras, które pokonywali w tym czasie!

Większy ruch na drogach w Wielkanocny Poniedziałek

Zgodnie z danymi z naszej aplikacji, największy wzrost ruchu oraz unikalnych użytkowników, nastąpił w Wielkanocny Poniedziałek. W tym dniu pokonaliście ponad 50 mln kilometrów i z wsparcia Yanosika w trasie skorzystało o 21,23% więcej użytkowników.

- Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna upłynęły w większym spokoju na drogach, choć w niedzielę zauważyliśmy w naszych statystykach większą aktywność użytkowników Yanosik w godzinach porannych mszy (około 5 i 6 rano), a także w godzinach 8-10, w których to nastąpiły pierwsze wyjazdy na świąteczne śniadania oraz wieczorem od godziny 20, gdy rozpoczynały się już powroty z odwiedzin swoich bliskich – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Właśnie w Lany Poniedziałek na drogach działo się o wiele więcej, największą aktywność użytkowników Yanosika zaobserwowaliśmy już od godziny 18:00, a trwała do 23:00. W tym czasie duża część polskich kierowców zdecydowała się na powroty do domów.

W Wielkanocny Poniedziałek było więcej wypadków na drogach

Niestety ten wzmożony ruch na drogach przełożył się również na bezpieczeństwo. W Wielkanocny Poniedziałek odnotowaliśmy więcej zgłoszeń wypadków oraz zagrożeń, które dodawaliście w naszej aplikacji. Równie aktywnie informowaliście innych kierowców o obecności funkcjonariuszy policji, którzy czuwali nad bezpiecznymi powrotami polskich kierowców.

- Wielkanocny Poniedziałek w ruchu drogowym przebiegł intensywniej. W tym dniu w aplikacji Yanosik odnotowaliśmy wzrost o ponad 40% zgłoszeń wypadków na trasie, o 111% więcej zgłoszeń zagrożeń oraz o 25% więcej informacji od kierowców na temat przeprowadzanych kontroli policji – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Limity prędkości były przez Was przestrzegane

W okresie wielkanocnym najczęściej obieraliście krótkie trasy, o długości od 5 do 30 km, ale nie zabrakło również amatorów dalszych podróży, którzy pokonywali od 50 do 200 km i więcej.

Największe natężenie dalszych tras od 50 do 200+ km odnotowaliśmy w Wielkanocny Poniedziałek. Z kolei, w Niedzielę Wielkanocną, dominowały krótkie trasy od 5 do 40 km, co najpewniej spowodowane było Waszymi wyjazdami na świąteczne śniadanie do najbliższych rodzin, wizytami w kościele lub odwiedzinami nekropolii.

Sumiennie przestrzegaliście limitów prędkości jazdy w tę Wielkanoc. Średnie prędkości jazdy w obszarze zabudowanym wahały się od 39 do 45 km/h, a w obszarze niezabudowanym lekko powyżej 80 km/h.

Policja zatrzymała wielu kierowców „na podwójnym gazie”

W okresie wielkanocnym polskie drogi były nadzorowane przez około cztery tysiące funkcjonariuszy policji.

Od Wielkiego Piątku do Wielkanocnego Poniedziałku policjanci zarejestrowali 173 wypadki drogowe ( o 1 mniej niż w 2022 roku), a których zginęło 21 osób ( o 6 osób mniej niż w 2022 roku), a 203 zostały ranne (o 1 więcej niż w 2022 roku).

Zmniejszyła się liczba wykroczeń przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h – w czasie tegorocznych świąt policjanci zatrzymali 269 kierowców, którym noga ciążyła na gazie. W 2022 roku było ich aż 549!

Policjanci zatrzymali również 1 184 kierowców, którzy prowadzili auto będąc pod wpływem alkoholu. Rok temu funkcjonariusze zatrzymali w czasie Wielkanocy 1 265 nietrzeźwych kierujących, a w 2021 roku 1 069.

Święta Wielkanocne upłynęły w tym roku dość spokojnie na polskich drogach. Jedynie w Wielkanocny Poniedziałek ruch był bardziej natężony, co w większych miastach, dało się jeszcze odczuć we wtorek. Niestety nie obyło się bez wypadków oraz nietrzeźwych kierujących.

Już wkrótce majówka, dlatego przypominamy Wam o tym, by nie wsiadać za kółko, nie będąc pewnym swojego stanu trzeźwości! Możecie się bezpłatnie przebadać w każdym pobliskim komisariacie.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic