02.03.2022

Ważne! Autostrady A1 i A2 bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy!

Strona głównaBlog YanosikWażne! Autostrady A1 i A2 bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy!

Trwa kolejny dzień wojny, w której Rosja najechała na Ukrainę. Wielu ludzi ucieka z kraju szukając schronienia w Polsce. Wielu rodaków pomaga ludziom na granicy, organizuje przejazdy do Polski oraz zawozi niezbędne produkty dla walczących na Ukrainie. W pomoc zaangażowały się również spółki zarządzające autostradami A4 i A2, które wystosowały oświadczenie o zniesieniu opłat dla uchodźców z Ukrainy.

 

Autostrada Wielkopolska znosi opłaty za przejazd! 🚗

Spółka zawarła porozumienie i zyskała wsparcie Ministerstwa Infrastruktury w kwestii zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2, pomiędzy Świeckiem a Koninem. To trasa o długości 206,5 km. Płatnych odcinków dróg.

Opłaty nie będą pobierane za przejazdy samochodów osobowych, które zostały zarejestrowane w Ukrainie, czyli mają ukraińskie tablice rejestracyjne.

Ponadto – Autostrada Wielkopolska zdecydowała się również wspierać przejazdy konwojów z pomocą humanitarną, której nie brakuje.

Aby skorzystać z pomocy spółki zarządzającej Autostradą Wielkopolską należy zgłosić fakt przejazdu w Punkcie Poboru Opłat, czyli przy bramkach pracownika w budce kasjerskiej.

Przewidziane zostały również dodatkowe ułatwienia dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce, przewożących uchodźców spod ukraińskiej granicy. Przejazd należy wcześniej zgłosić i uzgodnić z Autostradą Wielkopolską pod nr tel. +48 800 022 242 lub pod adresem e-mail: [email protected].

Za darmo również autostradą A4 🕊

Autostrada Małopolska zdecydowała się na takie samo rozwiązanie na płatnym odcinku od Katowic do Krakowa. Pojazdy wszystkich rodzajów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi są zwolnione z opłat.

Ponadto dotyczy to również pojazdów lub grup pojazdów, które zostaną zgłoszone przez organizacje pozarządowe jako niosą pomoc dla mieszkańców Ukrainy, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 roku.

Zwolnienie z opłat obowiązuje do 31 marca 2022 roku.

Osoby prywatne, które również będą się przemieszczały trasą, w celach pomocowych, mogą również zostać zwolnione z ponoszenia opłat za pośrednictwem wybranej organizacji pożytku publicznego, która może zgłosić pojazd do zarządu Stalexport Autostrada Małopolska. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic