03.04.2024

Wielkanoc 2024 - to nie były spokojne święta na polskich drogach

Strona głównaBlog YanosikWielkanoc 2024 - to nie były spokojne święta na polskich drogach

Podczas tegorocznych świąt wielkanocnych pogoda dopisała, co zachęciło wielu Polaków do wyjazdów. Wzmożony ruch na drogach był odczuwalny już od Wielkiego Piątku. Niestety w Wielkanocny Poniedziałek pogoda zrobiła wszystkim psikusa i nad zachodnią część Polski nadciągnęły ulewy i burze, skutecznie zakłócając bezpieczne powroty do domów. Zajrzeliśmy do systemu Yanosik, aby sprawdzić, jak przebiegły Wasze święta wielkanocne – zachęcamy do lektury raportu!

Wielkanocne wyjazdy - czy w 2024 wyjeżdżaliśmy z domu?

Tegoroczne święta wielkanocne zaskoczyły wszystkich ładną pogodą. Ta rozpoczęła się już w Wielki Piątek i trwała do połowy Wielkanocnego Poniedziałku. Ciepłe, słoneczne dni zachęciły wielu Polaków do wyjazdów lub zorganizowania rodzinnych wycieczek pomiędzy świątecznymi posiłkami.

Zgodnie z danymi z naszego systemu – tegoroczna Wielkanoc przyniosła wzrost unikalnych użytkowników Yanosik oraz ilości pokonywanych kilometrów, w porównaniu do ubiegłorocznych Świąt.

W Wielki Piątek odnotowaliśmy prawie 20% przyrost użytkowników w naszym systemie, w porównaniu do ubiegłorocznego świątecznego piątku i aktywnych było ponad 220 tysięcy kierowców! W tym samym dniu pokonaliście o 15% więcej kilometrów niż w Wielki Piątek w 2023 roku. W Wielką Sobotę Wasza aktywność wzrosła do ponad 22%, zarówno w zakresie przyrostu kilometrów, jak i użytkowników naszej aplikacji.

Policja podsumowała Wielkanoc na polskich drogach

Co roku, w okresie świąt wielkanocnych, policjanci czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym roku, zgodnie z danymi z archiwum informacji dziennej z oficjalnej strony policji, zarejestrowano 225 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 240 zostało rannych.

Wy również zgłaszaliście w naszym systemie obecność policyjnych radiowozów na swoich trasach. Zgodnie z danymi z Yanosik, największy wzrost zgłoszeń otrzymaliśmy od Was w Wielkanocny Poniedziałek (16,15%), w porównaniu do przeciętnej niedzieli w roku.

Wielkanocny Poniedziałek na polskich drogach

Pogoda w Wielkanoc dopisywała aż do połowy Wielkanocnego Poniedziałku. W połowie dnia uległa załamaniu, przynosząc gwałtowne ulewy i burze, zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju. Doprowadziło to do wielu niebezpiecznych sytuacji, także na drogach.

W Wielkanocny Poniedziałek zarejestrowaliśmy o wiele większą częstotliwość dodawanych przez Was zgłoszeń o wypadkach i zagrożeniach w Yanosik. W porównaniu do przeciętnej niedzieli, do naszego systemu wpłynęło o 72,31% więcej zgłoszeń o wypadkach i o 85,91% więcej zgłoszeń zagrożeń na trasie.

Policja w Wielkanocny Poniedziałek odnotowała 52 wypadki drogowe, w których zginęło 10 osób, a 61 zostało rannych!

Pijani kierowcy podczas świąt Wielkanocnych

W okresie od 29.03 do 1.04 funkcjonariusze policji zatrzymali 1 154 kierujących po spożyciu alkoholu. Od 14 marca weszły w życie przepisy, które umożliwiają konfiskatę pojazdu nietrzeźwym kierowcom. Czy w Wielkanoc doszło do takich zdarzeń?

Na ten moment przypadki konfiskaty pojazdu za prowadzenie na podwójnym gazie, w okresie wielkanocnym, nie są nigdzie oficjalnie udostępnione.

Znane są za to dane za marzec – w okresie od 16 do 18 marca w całej Polsce policjanci skonfiskowali 60 samochodów kierowców, którzy dopuścili się jazdy w stanie nietrzeźwości.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic