19.09.2022

Zielona strzałka – dlaczego powoduje tyle kontrowersji?

Zielona strzałka budzi wiele kontrowersji wśród kierowców, którzy nierzadko ją ignorują, powodując niebezpieczeństwo na drodze. Z kolei jadący przepisowo narażają się na poganianie przez pozostałych kierowców. Co zrobić, gdy się pojawi? Zatrzymać się czy jechać?

 

Zielona strzałka – kiedy ją spotkasz?

Znak zielonej strzałki w połączeniu z czerwonym światłem na sygnalizatorze S-2 umożliwia skręt w kierunku wskazanym przez strzałkę, w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Jest stosowana głównie w celu upłynnienia ruchu, jednak zanim kierowca w niej skorzysta, musi zatrzymać się przed sygnalizatorem (koła muszą być nieruchome, a nie w spowolnieniu) oraz nie może powodować utrudnień innym uczestnikom ruchu!

Przepisy mówią jednoznacznie:

4.2.2. Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką. Oprócz sygnałów ogólnych oraz kierunkowych na skrzyżowaniu stosuje się sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, w postaci sygnału czerwonego ogólnego i zielonej strzałki skierowanej w lewo lub w prawo, nadawany przez sygnalizator S-2. Sygnał ten zezwala na ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu w kierunku wskazanym strzałką, po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem. Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką może być nadawany jednokrotnie lub wielokrotnie podczas nadawania sygnału czerwonego, przy czym nie dopuszcza się nadawania go w trakcie nadawania sygnału żółtego.

§ 96. Znaczenie sygnałów świetlnych nadawanych przez sygnalizator S-21. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Przez nią oblewane są egzaminy

Zielona strzałka niejednokrotnie stała się przyczyną oblanego egzaminu praktycznego na prawo jazdy. A i mało tego, większość kierowców ze stażem często przed nią wyłącznie przyhamowuje, zamiast całkowitego zatrzymania pojazdu. Niektórzy nawet przejeżdżają obok, bez użycia hamulca.

Niestety ci, którzy jeżdżą przepisowo i zatrzymują się przed zieloną strzałką często narażają się na trąbienie z pojazdów znajdujących się za nimi.

Zielona strzałka za szybko znika?

Nierzadko zdarza się, że zielona strzałka na skrzyżowaniu znika bardzo szybko. Kierowca, który zatrzyma się przed nią całkowicie, nie zdąży nawet ruszyć, bo zielona strzałka już zniknęła. A jeśli to zrobi, gdy strzałki nie będzie na sygnalizatorze… to naraża się na mandat i spowodowanie niebezpiecznej sytuacji na skrzyżowaniu.

W niektórych przypadkach jest również tak, że korzystając z zielonej strzałki wjeżdżamy na jezdnię poprzeczną, na której na przejściu dla pieszych jest również zielone światło. Będąc blisko pasów, bez zachowania odpowiedniej uważności, można doprowadzić do potrącenia pieszego.  

Od 17 września wzrosła kara za zieloną strzałkę!

Do soboty niezatrzymanie się przed zieloną strzałką kosztowało kierowcę 100 zł i 1 punkt karny, obecnie to już mandat w wysokości 100 zł oraz 6 punktów karnych. A te będą ważne na koncie kierowcy przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny, bez możliwości wcześniejszego zredukowania liczby punktów karnych.

 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
11.07.2022

Paliwowy koszmar za granicą. Tu nie tankuj, jak nie musisz

Wysokie ceny na stacjach benzynowych w Polsce przerażają kierowców. Zwłaszcza, że sezon wakacyjny dopiero nabiera rozpędu. Niegdyś wyjazd autem na urlop był doskonałym pomysłem. Obecnie może kosztować więcej niż kilkudniowy pobyt w hotelu, jeśli wybieramy się nim w podróż po Europie. Paliwo na stacjach benzynowych za granicą kosztuje jeszcze więcej.
29.10.2021

Jedziesz autem na cmentarze w Wszystkich Świętych? Na drodze spotkasz wiele utrudnień. Nad wszystkim będzie czuwać Policja

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji. Jeśli wybieracie się samochodem na groby swoich bliskich, to sprawdźcie co Was czeka. Eksperci z Yanosik Autoplac informują o natężeniu ruchu i planowanych kontrolach drogowych.