26.11.2021

Jazda we mgle jest niebezpieczna! Sprawdź, jakich błędów nie popełniać!

Mgła na drodze stanowi niebezpieczeństwo. Nieumiejętna jazda w gęstej mgle może się skończyć kolizją, korkiem, a nawet wypadkiem. Niestety to zjawisko atmosferyczne bardzo mocno związane z jesienią i zimą, zatem warto sobie przypomnieć, jak prawidłowo jeździć w warunkach ograniczonej widoczności.

 

Przepisy o jeździe we mgle

Przepisy Kodeksu Drogowego w trakcie mgły nakazują przy manewrze wyprzedzania lub omijania, poza obszarem zabudowanym, dawanie krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych. Dopiero w momencie, w którym widoczność spadnie poniżej 50 metrów można włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Nie można jednak zapomnieć o ich wyłączeniu, gdy widoczność się poprawi.

Wielu kierowców popełnia TEN błąd

Zmotoryzowanym zdarza się zapominać o tym, że nie wolno włączać świateł przeciwmgłowych, gdy na drogach panuje lekka mgła. W takiej sytuacji powodują one poważne zagrożenia oślepienia kierowców jadących z tyłu. Światła stopu stają się również mniej widoczne, a to zwiększa ryzyko kolizji.

Mgła to zjawisko niejednorodne, kierowcy są zmuszeni do tego by reagować na nie, adekwatnie do warunków jakie aktualnie panują na drodze. W niektórych miejscach jej natężenie może być znacznie większe, a wówczas przydadzą się światła przeciwmgłowe. W innych zaś może być dużo rzadsza, a wtedy ich włączanie jest wysoce niewskazane. Ta sama zasada dotyczy również świateł przeciwmgłowych przednich, które mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

Tego błędu również unikaj

Wielu kierowców używa podczas mgły długich świateł drogowych, które ich zdaniem rozpraszają mgłę. Prawda jest taka, że niestety pogarszają widoczność.

Prowadzenie we mgle wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. Jadąc ze zbyt dużą prędkością można nie dostrzec zakrętu i wypaść z drogi, a nawet spowodować wypadek na skrzyżowaniu, gdy nie zauważymy nadjeżdżającego pojazdu.

W takich sytuacjach ważne są umiejętności kierowcy. Można je wypracować praktykując w lepszych warunkach, co Wam polecamy. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
20.07.2022

Fotoradar na ulicy Hetmańskiej w Poznaniu już nie ma co robić? Sprawdzamy!

Ulica Hetmańska w Poznaniu jest rozpoznawalna głównie za sprawą dwóch tragicznych wypadków samochodowych, które miały miejscu w 2021 roku. To nie tylko one przyczyniły się do złej sławy odcinka, również wielokrotne przekroczenia prędkości spowodowały konieczność zamontowania na nim fotoradaru. Radni osiedla Św. Łazarz długo zabiegali o miernik prędkości, ze skutkiem pozytywnym w grudniu ubiegłego roku. Nowy fotoradar skutecznie zmienił nawyki kierowców, ale ci z czasem nauczyli się z nim żyć. Czy obecnie przestał już „wystawiać” mandaty? Sprawdziliśmy to.
10.06.2022

Samochodem na wakacje w Europie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jazda własnym samochodem do Europy to idealny sposób na spędzenie wakacji. Zwłaszcza, że można zobaczyć wiele państw w ciągu jednego wyjazdu. Zanim wybierzecie się w taką podróż, warto również dowiedzieć się, jakie obowiązują przepisy w danym kraju oraz co należy mieć w swoim samochodzie. Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych porad, które wesprą Was w przygotowaniach do eurotripu!