21.03.2022

Tablice rejestracyjne już wkrótce będą inne!

Kierowcy będą musieli się odzwyczaić od dobrze znanych zapisów na tablicach rejestracyjnych. Już wkrótce znikną wyróżniki „KR”, „PO” i „DW”. Zastąpią je inne wyróżniki. Skąd takie zmiany? Zaczyna brakować dostępnych numerów.

 

Duże zmiany dla kierowców🚙

Nowe tablice rejestracyjne będą dotyczyły głównie kierowców z dużych polskich miast. Wyczerpuje się dostępna numeracja zwyczajnych tablic oraz schematów, a tradycyjne wyróżniki przejdą do historii.

Obowiązujące organy rejestrujące pojazdy przepisy udostępniają kilka zasobów do dyspozycji. Według nich poszczególne litery oraz cyfry, które znacie z tablic rejestracyjnych odpowiadają konkretnym funkcjom: pierwsza litera to wyróżnik województwa, druga lub druga i trzecia to wyróżnik powiatu, a następne cyfry lub cyfry i litery czy też litery odpowiadają wyróżnikowi pojazdu, który jest tworzony w układzie:

Dla powiatów z wyróżnikiem jednoliterowym:

 • Pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999
 • Cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999 i litera
 • Trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i dwie litery
 • Cyfra w przedziale od 1 do 9 oraz litera i trzy cyfry w przedziale od 001 do 999
 • Cyfra w przedziale od 1 do 9, dwie litery, dwie cyfry w przedziale od 01 do 99

Dla powiatów z wyróżnikiem dwuliterowym:

 • Litera oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999
 • Dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery – cyfra w przedziale od 1 do 9, a także litera i dwie cyfry w przedziale od 01 do 99
 • Dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 oraz litera i cyfra w przedziale od 1 do 9
 • Cyfra w przedziale od 1 do 9 oraz dwie litery i cyfra w przedziale od 1 do 9
 • Dwie litery oraz dwie cyfry w przedziale od 01 do 99
 • Pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999
 • Cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999 oraz litera
 • Trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 i dwie litery

Gdzie zmienią się tablice rejestracyjne?🚘

W Gdańsku już od dwóch miesięcy stosuje się inne tablice rejestracyjne. Wciąż mają wyróżnik GD, jednak schemat cyfr i liter uległ zmianom. Zamiast schematu GD, trzy cyfry, dwie litery, stosuje się obecnie GD cyfra, litera i trzy cyfry.

W Krakowie kierowcy żegnają się z oznaczeniem KR, które zastąpić nowe KK. Można je już uzyskać podczas rejestrowania pojazdu. W Poznaniu kierowcy będą musieli przestawić się z popularnego PO i nauczyć nowego wyróżnika PY. We Wrocławiu ulega wyczerpaniu również wyróżnika DW, zatem już wkrótce zastąpi go DX, który stosuje się obecnie w przypadku motocykli.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
21.07.2021

Tymi rzeczami w trasie możesz sobie zepsuć wakacje. Sprawdź, jak ich uniknąć

Długo oczekiwane dni do urlopu wreszcie nadeszły, jedziesz na wakacje, a w trasie… może się przydarzyć kilka rzeczy, które skutecznie zepsują Ci humor i cały wyjazd. Jesteś ciekaw, co mamy na myśli? Sprawdź, co takiego może zepsuć Twój wakacyjny wypad i jak możesz się przed tym uchronić.
11.03.2022

Szok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Dynamika zmieniających się cen na stacjach benzynowych miała się uspokoić wraz z początkiem lutego, po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ceny paliw miały spaść nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jednak marzec powitał kierowców nową rzeczywistością, a ceny na dystrybutorach zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie po wizycie na stacji można wyjechać z lżejszym portfelem i w niemałym szoku. Jak się dowiedzieć, gdzie można najtaniej zatankować? Yanosik przychodzi z pomocą!
29.10.2021

Jedziesz autem na cmentarze w Wszystkich Świętych? Na drodze spotkasz wiele utrudnień. Nad wszystkim będzie czuwać Policja

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 roku może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji. Jeśli wybieracie się samochodem na groby swoich bliskich, to sprawdźcie co Was czeka. Eksperci z Yanosik Autoplac informują o natężeniu ruchu i planowanych kontrolach drogowych.