02.04.2024

Aplikacja Yanosik na Android Auto

Strona głównaBlog YanosikAplikacja Yanosik na Android Auto

Yanosik jest dostępny w Android Auto już od niecałych trzech lat. Od czasu swojego debiutu w tym obszarze, przeszedł szereg prac optymalizujących i usprawniających jego działanie. Czy Yanosik jest też dostępny w Android Automotive? Jakie są różnice pomiędzy tymi systemami? Dowiedzcie się!

Android Automotive - co to jest?

Android Automotive to system operacyjny, który ma charakter informacyjno-rozrywkowy i jest wbudowany w danym samochodzie przez jego producenta. Interfejs może Wam przypominać ten ze smartfona, co nie jest przypadkowym zabiegiem, wręcz przeciwnie – ma ułatwić obsługę w aucie. Android Automotive działa niezależnie od smartfona i jest połączony bezpośrednio z elektroniką samochodu, co umożliwia kierowcy sterowanie swoim pojazdem.

Za pośrednictwem systemu można odtwarzać muzykę, wyświetlać nawigację, a także połączyć się ze smartfonem, np.: w celu wykonania rozmowy czy odebrania wiadomości. Android Automotive oferuje także dostęp do komputera pokładowego i dostarcza informacji o zbliżających się terminach serwisu oraz komunikuje o awariach.

System umożliwia zmianę trybów pracy silnika, skrzyni biegów, zawieszenia oraz oferuje łatwą obsługę układu klimatyzacji i ogrzewania.

Opcje Android Automotive są zależne od wyposażenia pojazdu, nie każdy samochód będzie miał tak szeroki wachlarz możliwości.

Android Auto a Android Automotive - jakie są różnice?

Android Automotive działa niezależnie od smartfona i umożliwia sterowanie pojazdem, ponieważ jest głębiej zintegrowany z jego wyposażeniem. Kierowca, w ramach tego systemu, może także pobrać ulubione aplikacje ze sklepu Google Play, ale nie wszystkie mogą być dostępne. 

Z kolei, Android Auto pozwala na przekopiowanie zawartości swojego smartfona na ekran samochodowy. Jego działanie jest niezależne od elementów systemu informacyjno-rozrywkowego w pojeździe. To rozwiązanie, które wprowadza dodatkowe funkcje, ale wymaga połączenia smartfona z aplikacją na ekranie auta

Android Auto jest popularniejszym rozwiązaniem w Polsce i pozwala kierowcom korzystać ze znacznie obszerniejszego katalogu aplikacji zewnętrznych.

Czy Yanosik działa na Android Auto?

Tak, Yanosik zadebiutował w Android Auto w drugiej połowie 2021 roku. Wprowadzenie naszego systemu w Android Auto umożliwiło kierowcom korzystanie z nawigacji oraz informowania o zdarzeniach z trasy, a także dodawanie własnych zgłoszeń

Yanosik informuje Was także o nazwach ulic podczas korzystania z nawigacji i możecie go obsługiwać głosowo, za pomocą Asystenta Google. Dzięki temu pozostajecie skupieni na drodze i nie odwracacie od niej wzroku.

Od momentu wprowadzenia Yanosik w Android Auto dużo się zmieniło. Nasz zespół dokonał wielu działań optymalizujących działanie aplikacji i wprowadził obsługę powiadomień Yanosik Traffic. 

Na tym nie kończymy, bo nasze plany zawierają kolejne prace optymalizacyjne wraz z rozwiązaniem zgłaszanych przez Was problemów. Naszym celem jest także rozwinięcie podstawowych funkcjonalności i dostosowanie Yanosik do najnowszych wersji Android Auto.

Jak dodać Yanosik do Android Auto?

Proces instalacji Yanosik w Android Auto jest bardzo prosty. 

Jeśli już macie aplikację, to wystarczy połączyć swój telefon z samochodem, za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Po prawidłowo przeprowadzonej synchronizacji, wyszukajcie w menu głównym aplikację Yanosik na Android Auto i gotowe!

Czy Yanosik będzie w Android Automotive

Oczywiście temat Android Automotive jest dla nas interesujący i nie zamykamy się na tę możliwość w przyszłości. Na ten moment jednak skupiamy się na rozwijaniu aplikacji Yanosik na telefony oraz w Android Auto i Apple CarPlay. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic