03.01.2024

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Strona głównaBlog YanosikWyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest niezwykle niebezpieczne! Dlatego przepisy zakazują tego manewru. Jednakże, jest wyjątek – wyprzedzać na zebrze można, gdy ruch jest kierowany. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Zapraszamy do lektury!

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – przepisy

Zgodnie z przepisami z ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu:

 Art.  26.  [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]

1.  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (…)

Ponadto, kierowca jest objęty zakazem wyprzedzania oraz omijania pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, a zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym:

3.  Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Dlaczego nie można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?

Pomijając fakt, że takie zachowanie jest niezgodne z przepisami, to istnieje jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego nie wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych.

Otóż kierowca podczas zwiększania prędkości, skupia się na manewrze, co prowadzi do pogorszenia obserwacji drogi i otoczenia. W efekcie może nie dostrzec w porę pieszego, który np.: wbiegł na przejście dla pieszych i skończy się to tragicznie.

Czy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych ze światłami?

Ruch na przejściu dla pieszych ze światłami, to tzw. ruch kierowany. Oznacza to, że ruch jest otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez uprawnioną osobę.

W takiej sytuacji wyprzedzanie jest dozwolone, zarówno na przejściu, jak i bezpośrednio przed nim.

Taka sama reguła dotyczy skrzyżowań, na których ruch jest kierowany.

Mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - co mówi taryfikator?

Zgodnie z nowymi przepisami, za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, kierowcy grozi:

  • Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów karnych dla za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na których ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem.
  • Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów karnych za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
  • Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów karnych za nieustąpienie przez kierującego pojazdem mechanicznym pierwszeństwa pieszym, znajdującym się na przejściu.

Ile punktów karnych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, które zatrzymały się, celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym, skończy się dla kierującego mandatem oraz 15 punktami karnymi!

Przejście sugerowane – czy można wyprzedzać?

Z definicji, przejście sugerowane, to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce, umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska, przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych.” Tak tłumaczy je art. 2 pkt 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Co istotne – przejście sugerowane nie jest przejściem dla pieszych, a więc piesi tracą na nim pierwszeństwo. Oznacza to, że samochód je zyskuje, a do tego nie obowiązuje tutaj zakaz wyprzedzania.

Jeśli znaki drogowe, szerokość drogi lub wielość pasów pozwalają na wykonanie tego manewru, to można to zrobić i nie będzie to wykroczeniem.

Czy można stracić prawo jazdy za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?

Jeśli kierowca, który popełnił wykroczenie wyprzedzania na przejściu dla pieszych, spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, wówczas grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów.

Jednakże kara ta będzie zależna od różnych czynników. Niemniej można się jej spodziewać, jeśli na przejściu znajdowali się piesi, a kierowca nic sobie z tego nie robił…

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic