31.12.2021

Jaka jest idealna temperatura do jazdy autem?

Odpowiednia temperatura w samochodzie ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza dla kierowców, ponieważ wpływa na ich sprawność psychomotoryczną. Za zimno, za ciepło… kiedy w kabinie samochodowej jest w sam raz? Sprawdziliśmy!

 

Kto jest najważniejszy w kabinie?

W samochodzie wbrew pozorom nie jest najważniejszy małżonek, małżonka, teściowie lub dziecko, a nawet bardzo ważny klient. To kierowca powinien mieć najwyższy komfort w trakcie jazdy, bo to właśnie od niego zależy, czy reszta dotrze do celu bezpiecznie.

Dlatego w trakcie jazdy to właśnie kierowca powinien decydować o temperaturze w kabinie oraz dostosować ją w taki sposób, by podróż była dla niego jak najbardziej komfortowa.

Jaka temperatura do jazdy autem jest najlepsza?

Wg fachowców powinna wynosić od 20 stopni Celsjusza do 22. Jeśli w aucie będzie zbyt zimno, wówczas kierowca będzie musiał podróżować w ubraniu, które może krępować ruchy. Zwłaszcza zimą, gdy ma na sobie kilka warstw lub puchową kurtkę. Dodatkowym zagrożeniem są również wszystkie przedmioty, które znajdują się w kieszeniach kierowcy – mogą go zranić w trakcie kolizji.

Niewskazana jest również zbyt wysoka temperatura, która może skutecznie obniżać koncentrację oraz sprawność motoryczną kierowcy. Kiepska wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują również niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny i senność. A jak wiadomo są to nie tylko niekomfortowe sytuacje, ale również wyjątkowo niebezpieczne.

Czy wiecie, że w Polsce każdego roku z powodu ograniczenia sprawności motorycznej kierowcy dochodzi do 500 kolizji?

Włączajcie klimatyzację również zimą!

Zbliżająca się zima oznacza, że czas pomyśleć o swoim aucie i zaplanować odpowiednie czynności, by je przygotować do najtrudniejszej pory roku. Przeprowadźcie dokładny przegląd wszystkich płynów eksploatacyjnych, a także takich części jak filtry, wycieraczki, a także uszczelki.

Nie zapomnijcie o oponach, ciśnieniu i sprawności kół.

Poza tym pamiętajcie by nawet zimą włączać klimatyzację, choćby na kilka minut. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w niej pleśni, grzybów i szkodliwych alergenów, które mogą zapychać cały układ i negatywnie wpłynąć na Wasze zdrowie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
30.07.2021

Sprawdziliśmy najdziwniejsze rzeczy, które można kupić na stacji benzynowej. Niezły szok!

Okazuje się, że na stacjach benzynowych można kupić nie tylko paliwo, ciepły posiłek i akcesoria do samochodów. Zapytaliśmy Was na naszym Facebooku i Instagramie, co najdziwniejszego udało Wam się znaleźć na stacjach paliw i… okazało się, że niektóre z nich skrywają prawdziwe perełki, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Jesteście ciekawi wyników naszej sondy? Przeczytajcie poniżej, jakie są najdziwniejsze rzeczy, które można kupić na stacji benzynowej.
18.10.2021

Już wkrótce w Poznaniu nowy fotoradar na ul. Hetmańskiej! Sprawdziliśmy, jak do tej pory jeździli kierowcy

Ulica Hetmańska stała się znana niestety z powodu dwóch tragicznych wypadków, do których doszło w tym roku. Jednak nie tylko te dwie tragedie zmotywowały miasto do mobilizacji i starania się o zamontowanie nowego fotoradaru na tym odcinku. Kierowcy od lat pędzą tą ulicą, zwłaszcza w późnych godzinach. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądają średnie prędkości na tej trasie i jak fotoradar może je zmienić.
30.12.2021

Wspólna akcja Policji i Yanosika – rozdajemy certyfikaty, sprawdź jak je zdobyć!

Już od dziś rusza cykliczna akcja Policji i Yanosika – „Myśl trzeźwo”. Jej celem jest zwiększenie świadomości kierowców w obszarze zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Działania trwają od 30 grudnia do 16 stycznia. Data ich rozpoczęcia nie została wybrana przypadkowo – w okresie Sylwestra wielu Polaków wznosi toasty za pomyślność w Nowym Roku, a następnego dnia prowadzi pojazd, często nie będąc świadomymi swojego faktycznego stanu.