31.12.2021

Jaka jest idealna temperatura do jazdy autem?

Odpowiednia temperatura w samochodzie ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza dla kierowców, ponieważ wpływa na ich sprawność psychomotoryczną. Za zimno, za ciepło… kiedy w kabinie samochodowej jest w sam raz? Sprawdziliśmy!

 

Kto jest najważniejszy w kabinie?

W samochodzie wbrew pozorom nie jest najważniejszy małżonek, małżonka, teściowie lub dziecko, a nawet bardzo ważny klient. To kierowca powinien mieć najwyższy komfort w trakcie jazdy, bo to właśnie od niego zależy, czy reszta dotrze do celu bezpiecznie.

Dlatego w trakcie jazdy to właśnie kierowca powinien decydować o temperaturze w kabinie oraz dostosować ją w taki sposób, by podróż była dla niego jak najbardziej komfortowa.

Jaka temperatura do jazdy autem jest najlepsza?

Wg fachowców powinna wynosić od 20 stopni Celsjusza do 22. Jeśli w aucie będzie zbyt zimno, wówczas kierowca będzie musiał podróżować w ubraniu, które może krępować ruchy. Zwłaszcza zimą, gdy ma na sobie kilka warstw lub puchową kurtkę. Dodatkowym zagrożeniem są również wszystkie przedmioty, które znajdują się w kieszeniach kierowcy – mogą go zranić w trakcie kolizji.

Niewskazana jest również zbyt wysoka temperatura, która może skutecznie obniżać koncentrację oraz sprawność motoryczną kierowcy. Kiepska wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują również niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny i senność. A jak wiadomo są to nie tylko niekomfortowe sytuacje, ale również wyjątkowo niebezpieczne.

Czy wiecie, że w Polsce każdego roku z powodu ograniczenia sprawności motorycznej kierowcy dochodzi do 500 kolizji?

Włączajcie klimatyzację również zimą!

Zbliżająca się zima oznacza, że czas pomyśleć o swoim aucie i zaplanować odpowiednie czynności, by je przygotować do najtrudniejszej pory roku. Przeprowadźcie dokładny przegląd wszystkich płynów eksploatacyjnych, a także takich części jak filtry, wycieraczki, a także uszczelki.

Nie zapomnijcie o oponach, ciśnieniu i sprawności kół.

Poza tym pamiętajcie by nawet zimą włączać klimatyzację, choćby na kilka minut. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w niej pleśni, grzybów i szkodliwych alergenów, które mogą zapychać cały układ i negatywnie wpłynąć na Wasze zdrowie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
23.05.2022

Jeździsz bezpiecznie? Możesz mieć niższą kwotę ubezpieczenia

Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, której nowe regulacje zakładają udostępnienie Towarzystwom Ubezpieczeniowym danych dotyczących m.in. liczby punktów karnych kierowców oraz rodzaju popełnionych wykroczeń. A te będą miały wpływ na wysokość składki OC. Kierowcom opłaci się bezpieczna jazda, która realnie przełoży się na tańsze OC. Jak to będzie działać?
13.09.2021

Gotowi na jesienne doznania na drogach? Sprawdźcie 10 wskazówek, jak sobie radzić z jedną z najtrudniejszych pór roku dla kierowców

Jesień słynie z dynamicznie zmieniającej się pogody. Mimo tego, że w trakcie dnia może być ciepło i przyjemnie, możemy być pewni, że noc przywita nas chłodem, a czasem nawet deszczem i mgłą. Coraz krótsze dni również nie sprzyjają długo podróżującym samochodem, zwłaszcza gdy nie lubią tras po zmroku. Sprawdźcie nasze wskazówki na jesienne podróże autem i wypróbujcie je w tym roku!