31.12.2021

Jaka jest idealna temperatura do jazdy autem?

Strona głównaBlog YanosikJaka jest idealna temperatura do jazdy autem?

Odpowiednia temperatura w samochodzie ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza dla kierowców, ponieważ wpływa na ich sprawność psychomotoryczną. Za zimno, za ciepło… kiedy w kabinie samochodowej jest w sam raz? Sprawdziliśmy!

 

Kto jest najważniejszy w kabinie?

W samochodzie wbrew pozorom nie jest najważniejszy małżonek, małżonka, teściowie lub dziecko, a nawet bardzo ważny klient. To kierowca powinien mieć najwyższy komfort w trakcie jazdy, bo to właśnie od niego zależy, czy reszta dotrze do celu bezpiecznie.

Dlatego w trakcie jazdy to właśnie kierowca powinien decydować o temperaturze w kabinie oraz dostosować ją w taki sposób, by podróż była dla niego jak najbardziej komfortowa.

Jaka temperatura do jazdy autem jest najlepsza?

Wg fachowców powinna wynosić od 20 stopni Celsjusza do 22. Jeśli w aucie będzie zbyt zimno, wówczas kierowca będzie musiał podróżować w ubraniu, które może krępować ruchy. Zwłaszcza zimą, gdy ma na sobie kilka warstw lub puchową kurtkę. Dodatkowym zagrożeniem są również wszystkie przedmioty, które znajdują się w kieszeniach kierowcy – mogą go zranić w trakcie kolizji.

Niewskazana jest również zbyt wysoka temperatura, która może skutecznie obniżać koncentrację oraz sprawność motoryczną kierowcy. Kiepska wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują również niedotlenienie organizmu, dyskomfort psychiczny i senność. A jak wiadomo są to nie tylko niekomfortowe sytuacje, ale również wyjątkowo niebezpieczne.

Czy wiecie, że w Polsce każdego roku z powodu ograniczenia sprawności motorycznej kierowcy dochodzi do 500 kolizji?

Włączajcie klimatyzację również zimą!

Zbliżająca się zima oznacza, że czas pomyśleć o swoim aucie i zaplanować odpowiednie czynności, by je przygotować do najtrudniejszej pory roku. Przeprowadźcie dokładny przegląd wszystkich płynów eksploatacyjnych, a także takich części jak filtry, wycieraczki, a także uszczelki.

Nie zapomnijcie o oponach, ciśnieniu i sprawności kół.

Poza tym pamiętajcie by nawet zimą włączać klimatyzację, choćby na kilka minut. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w niej pleśni, grzybów i szkodliwych alergenów, które mogą zapychać cały układ i negatywnie wpłynąć na Wasze zdrowie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic