10.03.2023

Będą surowsze kary za tablice rejestracyjne – już od 14 marca!

Strona głównaBlog YanosikBędą surowsze kary za tablice rejestracyjne – już od 14 marca!

Zmianie ulegną przepisy w Kodeksie karnym, które dotyczą kierowców, a dokładniej tablic rejestracyjnych. Kary będą znacznie surowsze, w niektórych przypadkach nieprzestrzeganie przepisów skończy się więzieniem nawet na 5 lat!

Nowelizacja Kodeksu karnego już od 14 marca!

Już w połowie przyszłego miesiąca zmienią się kwestie dotyczące używania tablic rejestracyjnych. Nowe przepisy przewidują znacznie surowsze kary dla kierowców używających tablic rejestracyjnych, które nie są przypisane do samochodu, jeżdżą z podróbkami lub jeżdżą z bagażnikiem rowerowym, zgubiły jedną z tablic lub zmodyfikowały wygląd auta.

Nowelizacja przepisów dotyczy art. 306c Kodeksu karnego, który brzmi następująco:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego

Zgodnie ze zmianami za zamianę lub używanie podrabianych tablic rejestracyjnych będzie przewidziana kara, ale nie tylko za to działanie.

Kolekcjonerskie tablice będą podlegały surowej karze

Każdy kierowca, który zgubił tablicę rejestracyjną i dorobi drugą, decydując się na zakup np.: wersji kolekcjonerskiej w internecie, narazi się na wysoką karę. Dotyczy to również osób, które np.: zamiast przedniej rejestracji umieszczają naklejkę poprawiającą wygląd auta.

Czasem bywa również tak, że handlarze, który wykupują ubezpieczenie na 30 dni dorabiają tablice tymczasowe do sprowadzanych aut, aby kupujący mógł się nim poruszać już od razu po zakupie samochodu, do czasu załatwienia wszystkich formalności.

W rzeczywistości jest to sytuacja, w której kierowca jeździe niezarejestrowanym samochodem i w przypadku kontroli policji, może mieć za to spore problemy, tak samo jak i handlarz.

Uwaga na bagażniki rowerowe!

Bagażniki, które zasłaniają tablice rejestracyjne umieszczone z tyłu auta, muszą mieć wyrobioną trzecią tablicę w urzędzie. Jazda z zakupioną, nielegalną tablicą, będzie karana.

Wszystkie tablice rejestracyjne, które nie będą miały odpowiednich znaków legalizacyjnych, nawet jeśli będą wyglądały jak oryginalne, będą traktowane jak podróbki, a kara za jazdę z takimi tablicami to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zasłanianie tablic rejestracyjnych

Umyślne zasłanianie tablic rejestracyjnych, np.: w czasie ślubu dla młodej pary, będzie karane grzywną w wysokości 500 zł za zakrywanie tablic, jeśli będą tylko ozdobą. A jeśli nie będzie ich w ogóle, wówczas kara wzrośnie do kwoty 1 500 zł. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic