17.01.2022

Będą zmiany w egzaminach dla przyszłych kierowców?

Nowy Rok przyniósł wiele zmian dla zmotoryzowanych. Wzrosły stawki mandatów oraz maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie, z roku na rok zwiększa się liczba fotoradarów, a także odcinkowych pomiarów prędkości… i to nie wszystko, co może zniechęcić do zrobienia prawa jazdy. W planach Rządu są również zmiany w sposobie szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców.

 

Teraz jest za łatwo?

Po powstaniu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zmiany w procesie egzaminowania na prawo jazdy stały się coraz bardziej dynamiczne. Od 2003 roku przestały obowiązywać papierowy testy, a egzaminy przeprowadzano na pierwszych komputerach. 

2 lata później czas trwania części praktycznej w ruchu miejskim uregulowano do co najmniej 40 minut. Zmienił się także zakres zadań na placu manewrowym – zniknęło parkowanie, a pojawiła się kontrola techniczna stanu pojazdu. W 2006 roku zdawalność egzaminów znacznie spadła, chcąc to zmienić w 2009 roku skrócono długość egzaminu praktycznego w ruchu miejskim do 25 minut.

W 2013 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która utajniła bazę pytań do części teoretycznej i wprowadziła wideo przedstawiające realne sytuacje drogowe. W egzaminie praktycznym zmieniono zaledwie kilka drobiazgów.

Wielu kandydatów na kierowców obecnie jest uczonych pod egzamin, a nie do przyszłościowego radzenia sobie na drodze. Już teraz egzaminy nie należą do najłatwiejszych, a już wkrótce może się to zmienić.

Będą zmiany w systemie egzaminowania i szkolenia przyszłych kierowców?

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić zmiany wraz z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, a samo przyjęcie projektu ma nastąpić w IV kwartale 2022 roku.

Jedną z planowanych zmian jest możliwość odbywania szkolenia w formie kursu rozszerzonego, wraz z osobą towarzyszącą, która jest opiekunem prawnym osoby szkolonej.

Kolejną jest wprowadzenie w czwartej klasie szkoły podstawowej przedmiotu obowiązkowego, którym ma być „wychowanie komunikacyjne”.

Kursanci będą musieli również pogodzić się z faktem, że nowe przepisy zakładają utajnienie pytań z testu egzaminacyjnego. Jednak obowiązkowy kurs dokształcający w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, który należało odbyć pomiędzy 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, będzie obowiązywał tylko tych, którzy w tym okresie próbnym popełnili dwa wykroczenia.

Instruktorzy i ośrodki szkolenia kierowców będą musiały stawić czoła zmianom

Zmniejszona ma zostać również częstotliwość warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców oraz egzaminatorów.

Jedną z planowanych nowości ma być wprowadzenie obowiązkowych warsztatów doskonalenia zawodowego przez instruktorów techniki jazdy.

W planach Ministerstwa jest również zrezygnowanie z podziału ośrodków szkolenia kierowców na zwykłe oraz te, które spełniają dodatkowe wymagania. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
03.08.2022

Paliwo w końcu tanieje? Sprawdzamy!

Początek tego roku przyniósł ogromny stres zmotoryzowanym Polakom. Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów, zmiany w przepisach i ceny paliwa na stacjach nie wprawiały nikogo w dobry nastrój. Już w styczniu 2022 roku kierowcy musieli zapłacić za litr benzyny niecałe 6 zł, a już w czerwcu cena wzrosła powyżej 7 zł. Napięcie rosło z biegiem czasu, zwłaszcza że w wakacje miała się zakończyć tarcza antyinflacyjna, która obniżyła podatek VAT paliwa. Kierowcy spodziewali się widoki 10 zł za litr benzyny na pylonach, a tymczasem… ta zaczęła tanieć. Co się dzieje? Sprawdzamy!
18.03.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Ale jeszcze nie w tym roku

Liczba mierników prędkości na polskich drogach zmienia się cyklicznie. Z roku na rok przybywa nowych fotoradarów, a część starych urządzeń jest wyłączona z użytku. Aktualnie trwają testy mierników, które zastąpią te w stałych lokalizacjach. Przybędzie 100 nowych fotoradarów, ale jeszcze nie w tym roku. To nie koniec planów wzmocnienia skuteczności systemu zwiększającego bezpieczeństwo nad ruchem drogowym.