18.03.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Ale jeszcze nie w tym roku

Liczba mierników prędkości na polskich drogach zmienia się cyklicznie. Z roku na rok przybywa nowych fotoradarów, a część starych urządzeń jest wyłączona z użytku. Aktualnie trwają testy mierników, które zastąpią te w stałych lokalizacjach. Przybędzie 100 nowych fotoradarów, ale jeszcze nie w tym roku. To nie koniec planów wzmocnienia skuteczności systemu zwiększającego bezpieczeństwo nad ruchem drogowym.

 

Ile aktualnie jest fotoradarów?📷

Z roku na rok zmienia się liczba mierników prędkości w Polsce. Według danych z naszego systemu, aktualnie polskich dróg pilnuje ponad 500 fotoradarów.

W naszej bazie liczba fotoradarów jest aktualizowana na bieżąco. Według naszych danych obecnie na polskich drogach jest już 515 fotoradarów. W porównaniu z danymi z sierpnia 2021 roku, ich liczba wzrosła o 70 nowych urządzeń. Najwięcej z nich znalazło się na drogach w województwie pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim – informuje Julia Langa, Yanosik.

Dane z naszego systemu wykazują, że nowe fotoradary znalazły się w województwie pomorskim (+14), mazowieckim (+9), wielkopolskim (+8), podlaskim (+6), śląskim (+4), łódzkim (+4), lubelskim (+4), małopolskim (+4), kujawsko-pomorskim (+4), dolnośląskim (+3), podkarpackim (+3), zachodniopomorskim (+3), warmińsko-mazurskim (+3), a w lubuskim (+1).

Ich liczba nie zmieniła się jednak w opolskim (10) oraz w świętokrzyskim (15).

Stare urządzenia będą wymieniane!

Zgodnie z informacjami ze strony CANARD, obecnie trwają testy dla najlepszego urządzenia kontrolującego prędkość, na lotnisku w Borsku. Wykonawca, który zostanie wybrany przez komisję, będzie miał 52 tygodnie na zamontowanie 100 nowych fotoradarów w lokalizacjach, w których dziś pracują wyeksploatowane urządzenia. Oznacza to, że już w 2023 roku stare mierniki znikną z polskich dróg, a zastąpią je nowocześniejsze urządzenia.

Testy przeprowadzane są w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych uwarunkowań drogowych. Eksperci symulują naruszenia przepisów drogowych w zakresie przekroczeń prędkości różnymi rodzajami pojazdów.

Komisja poddaje ocenie prawidłowość pomiarów i skuteczność rozpoznawania wizerunku kierowcy. Próbne zdjęcia z testowanych urządzeń będą także oceniane przez specjalistów z CANARD.

To nie koniec planów!👮‍♀

Już wkrótce rozpocznie się kolejny przetarg dla 147 nowych fotoradarów. Nowe urządzenia również odnoszą się do dotychczasowych wskaźników, które odnoszą się do aktualnej bazy danych, które mają zastosowanie w następnych nowych formach odniesienia. Nowe urządzenia są wyposażone w nowoczesne technologie, które poprawią skuteczność i skuteczność systemu.

Nowe fotoradary mają zdolność wykonywania pomiarów na kilku pasach jednocześnie, a jakość zdjęć pozwala na bezproblemowe zidentyfikowanie kierującego pojazdem oraz odczytanie numeru tablicy rejestracyjnej, bez względu na warunki pogodowe. Niektóre z urządzeń CANARD mają również możliwość rozróżniania typów pojazdów, a także są doposażone w kamery rejestrujące zsynchronizowany obraz tyłu pojazdu, który będzie namierzony przez miernik  prędkości – tłumaczy Julia Langa, Yanosik

Co na to kierowcy?

Większość kierowców widząc na trasie fotoradar redukuje prędkość nawet o 20 km/h w stosunku do aktualnego limitu. Już w pierwszych dniach stycznia tego roku, po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów, zauważyliśmy zmniejszenie udziału przekroczeń prędkości o 6,54% na obszarze zabudowanym i niezabudowanym, w porównaniu do ubiegłego roku. Wymiana starych fotoradarów na nowocześniejsze urządzenia zapewne również przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – informuje Julia Langa, Yanosik 

Nowe fotoradary już działają w wybranych lokalizacjach w Polsce. Największy efekt odniosły nowe mierniki w Warszawie, na moście Poniatowskiego i OPP w warszawskim tunelu S2, a także nowy fotoradar w Poznaniu, na ul. Hetmańskiej.

Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrowały fotoradary na warszawskim moście Poniatowskiego oraz odcinkowe pomiary prędkości na Południowej Obwodnicy Warszawy. Pierwszy miesiąc radarów na moniatowskiego prawa pracy po prawie 13 tys. przekroczeń prędkości, z kolei OPP w tunelu S2 zarejestrował 8 tys. naruszeń prędkości. Wczesne zastosowanie techniki jechali o-20 km/h szybciej niż ostatnia ostatnia granica prędkości – a następnie Julia Langa, Yanosik

Powiększająca się liczba fotoradarów w Polsce wraz z nowym taryfikatorem mandatów to naprawdę skuteczne narzędzia poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zwłaszcza nowe stawki mandatów powstrzymują kierowców przed przekraczaniem prędkości. Jesteśmy przekonani, że wymiana starych fotoradarów na nowocześniejsze urządzenia również wpłynie na poprawność jazdy wszystkich zmotoryzowanych Polaków.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady