07.06.2023

Rowerem po drodze – o czym pamiętać?

Strona głównaBlog YanosikRowerem po drodze – o czym pamiętać?

Sezon rowerowy trwa w najlepsze i wielu z Was chętnie wybiera się na dłuższe przejażdżki swoim jednośladem, również poza miasto. Decydując się na jazdę rowerem po drodze, po której również poruszają się samochody, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jakich? Sprawdźcie!

Bezpieczeństwo rowerzystów na drodze jest zależne od wielu czynników, m.in. od pory dnia i warunków pogodowych, ale również od ich zachowania i przestrzegania zasad oraz przepisów ruchu drogowego. Rowerzyści, tak jak kierowcy, muszą umieć przewidywać niebezpieczne sytuacje i adekwatnie do nich się zachowywać.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – czyli jakie?

Rower musi być wyposażony w światła:

  • Z przodu, a dokładniej co najmniej jedno światło pozycyjne białego koloru albo żółtego selektywnego, może to być również światło migające.
  • Z tyłu – rower musi mieć co najmniej jedno światło odblaskowe w kolorze czerwonym w kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne w kolorze czerwonym.

Poza tym w rowerze musi być co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Pamiętajcie również o stosowaniu kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Kask chroni Waszą głowę, a wszelkie elementy odblaskowe pozwolą Wam zachować dobrą widoczność na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Rowerem po drodze – to trzeba wiedzieć?

Rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Ponadto, każdy rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszym, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej do ruchu rowerowego i pieszych.

Jeśli nie ma drogi rowerowej lub nie można z niej korzystać, np.: przez roboty drogowe, wówczas rowerzysta powinien poruszać się poboczem, jeśli nadaje się ono do jazdy lub jezdnią jak najbliżej prawej krawędzi.

O tym powinni pamiętać zwłaszcza właściciele rowerów kolarskich, którzy bardzo często ignorują drogi rowerowe lub pobocza, wybierając środek jezdni.

Nie wolno poruszać się rowerem na drogach ekspresowych oraz na autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika?

Są wyjątki, gdy rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Może to zrobić, gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h wynosi co najmniej 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Wyjątek stanowi również sytuacja, w której warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, takie jak np.: opady śniegu, ulewa, silny wiatr, gęsta mgła lub gołoledź.

Jeśli rowerzysta korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych, wówczas musi pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i zachowaniu szczególnej ostrożności!

Rowerzysta kontra przejście dla pieszych

Jeśli będziecie zbliżać się do przejścia dla pieszych jadąc na rowerze, musicie zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu.

Ponadto, rowerzyści mają zakaz:

  • Wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.
  • Omijania pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
  • Jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Zakazy dla rowerzystów – jakie są?

Rowerzyści mają zakaz jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jazda po jezdni obok innego roweru lub motoroweru nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Rowerzystom nie wolno czepiać się innych pojazdów! Jest to skrajnie niebezpieczne!

Nie wolno również jechać na rowerze bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Rowerzysta ma zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, w czasie jazdy rowerem.

Jak jechać z dzieckiem na rowerze?

Dzieci, które nie mają skończonych 10 lat, mogą poruszać się na rowerze wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Poza tym, dzieci w wieku do 7 lat mogą być przewożone na rowerze, jeśli są umieszczone na dodatkowym siodełku, które zapewnia im bezpieczną jazdę. Można również przewozić dziecko w specjalnej przyczepie rowerowej.

Dziecko może być przewożone na rowerze lub w przyczepie rowerowej przez osobę, która ukończyła 17 lat. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic