21.01.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Jeszcze większa kontrola kierowców?

Strona głównaBlog YanosikBędzie 100 nowych fotoradarów! Jeszcze większa kontrola kierowców?

Fotoradary to bardzo skuteczna broń w walce z piratami drogowymi. W naszym kraju było ich w 2021 roku zaledwie 445, co nie klasyfikuje nas do czołówki państw z największą liczbą mierników prędkości w Europie. Jednakże ta liczba z roku na rok się zmienia, a GITD nie spoczywa na laurach – już wkrótce pojawi się aż 100 nowych fotoradarów!

 

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Na podstawie wewnętrznych danych systemu Yanosik sprawdziliśmy liczbę fotoradarów, które znajdowały się na polskich drogach w latach od 2018 roku do 2022 i przygotowaliśmy zestawienie porównujące ich rozmieszczenie z podziałem na województwa. Mamy pełną świadomość, że liczby te maleją lub rosną, w zależności od działań, które podejmuje GITD – mówi Julia Langa, Yanosik

W poprzednim roku, w naszym kraju, funkcjonowało zaledwie 445 mierników. Ich liczba zmienia się nieustannie, a GITD wraz z CANARD planuje rozbudowywać tę infrastrukturę.

W 2021 roku w Polsce znajdowało się 445 fotoradarów. Ich liczba wzrosła o 14 nowych urządzeń, w porównaniu z 2020 rokiem. Weryfikując aktualny stan mierników na polskich drogach, mogę powiedzieć, że jest ich już znacznie więcej. Widoczne jest to zwłaszcza w województwie mazowieckim, w którym liczba fotoradarów wzrosła o 9 nowych urządzeń.– komentuje Julia Langa, Yanosik

Liczba zapewne ulegnie zmianom, planowane są nowe urządzenia oraz wymiana starych, nieefektywnych mierników.

Największą liczbę nowych fotoradarów można zaobserwować w:

Województwie Pomorskim (+14), Mazowieckim (+9), Wielkopolskim (+8), Podlaskim (+6), Śląskim (+4), Łódzkim (+4), Lubelskim (+4), Małopolskim (+4), Kujawsko-Pomorskim (+4), Dolnośląskim (+3), Podkarpackim (+3), Zachodniopomorskim (+3), Warmińsko-mazurskim (+3), Lubuskim (+1).

Ich liczba nie zmieniła się jednak w Opolskim (10) oraz w Świętokrzyskim (15).

Będzie 100 nowych mierników!

Stare fotoradary są już mocno wyeksploatowane, a jakość ich pracy nie jest zadowalająca. W związku z tym należy je wymienić na nowsze, które nie tylko poradzą sobie z monitorowaniem prędkości jazdy kierowców, ale także zrobią im wysokiej jakości zdjęcia, bez względu na warunki atmosferyczne. Y

Obecnie trwa proces wyboru wykonawcy, który będzie zobowiązany do wymiany 247 fotoradarów w ciągu następnych 52 tygodni od podpisania umowy. W pierwszym etapie zostanie wymienionych 100 mierników, a ich lokalizacje nie ulegną zmianom.

Inteligentne fotoradary

Nowe mierniki będą dokonywać pomiarów prędkości na kilku pasach jednocześnie, co do tej pory było niemożliwe w większości lokalizacji.

Zmieni się również jakość zdjęć, które będą robiły kierowcom fotoradary. Nowe będą przedstawiały czytelny wizerunek kierowcy, bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panowały na drogach w czasie popełnienia wykroczenia. Obraz ma również umożliwiać rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdu.

Nowe fotoradary będą także rozróżniać typy pojazdów, np.: czy to auto osobowe czy ciężarówka. W planach CANARD jest również opcja podłączenia dodatkowych urządzeń do fotoradaru, które będzie np.: rejestrować zsynchronizowany obraz z tyłu pojazdu namierzonego przez urządzenie. Ma to pomóc w monitorowaniu prędkości jazdy motocyklistów.

Nowy taryfikator już powstrzymuje kierowców

Od 1 stycznia tego roku weszły w życie nowe stawki mandatów. Od tego czasu za przekroczenie prędkości o 30 km/h kierowca zapłaci 800 zł kary, a za jazdę 70 km/h powyżej aktualnego limitu już 2500 zł. Nowe stawki mandatów są teraz zbliżone do europejskiej skali i trudno nie zauważyć, że mocno wpłynęły na zachowania kierowców na drogach.

Już w pierwszych dniach stycznia widoczna była znaczna poprawa w stylu jazdy kierowców. Stosowali się do limitów prędkości, a udział przekroczeń spadł o 6,54% w terenie zabudowanym i niezabudowanym, w porównaniu do 2021 roku. Największą poprawę stylu jazdy odnotowaliśmy w terenie zabudowanym +11%, w porównaniu z ubiegłym rokiem – komentuje Julia Langa, Yanosik

Jedną z nowych, bardzo wysokich kar, objęto niewskazanie osoby prowadzącej pojazd, która przekroczyła prędkość na drodze z limitem, co zarejestrował fotoradar. Za to wykroczenie grozi nawet 30 tysięcy kary, dotychczas było to zaledwie 500 zł.

Ci użytkownicy Yanosika, którym korzystanie z aplikacji kojarzyło się z długimi trasami, zaczęli również korzystać z niej na krótkich kilku kilometrowych drogach. Odnotowaliśmy 69% wzrost liczby przejechanych kilometrów z użytkownikami Yanosika w pierwszych trzech dniach stycznia. Nasza aplikacja nie tylko informuje o kontrolach policji i fotoradarach, ale również wskazuje aktualny limit prędkości na trasie To ogromne wsparcie dla każdego zmotoryzowanego – mówi Julia Langa, Yanosik

 

 

Nowy Rok przyniósł wiele zmian w przepisach drogowych i systemie karania kierowców. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec. Obecnie nowy taryfikator już wzbudza respekt, a jeśli jeszcze w parze z nim będą działać nowe fotoradary, które będą maksymalnie wyczulone na łamanie przepisów, to mamy dużą szansę na poprawienie stylu jazdy polskich kierowców. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic