21.01.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Jeszcze większa kontrola kierowców?

Fotoradary to bardzo skuteczna broń w walce z piratami drogowymi. W naszym kraju było ich w 2021 roku zaledwie 445, co nie klasyfikuje nas do czołówki państw z największą liczbą mierników prędkości w Europie. Jednakże ta liczba z roku na rok się zmienia, a GITD nie spoczywa na laurach – już wkrótce pojawi się aż 100 nowych fotoradarów!

 

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Na podstawie wewnętrznych danych systemu Yanosik sprawdziliśmy liczbę fotoradarów, które znajdowały się na polskich drogach w latach od 2018 roku do 2022 i przygotowaliśmy zestawienie porównujące ich rozmieszczenie z podziałem na województwa. Mamy pełną świadomość, że liczby te maleją lub rosną, w zależności od działań, które podejmuje GITD – mówi Julia Langa, Yanosik

W poprzednim roku, w naszym kraju, funkcjonowało zaledwie 445 mierników. Ich liczba zmienia się nieustannie, a GITD wraz z CANARD planuje rozbudowywać tę infrastrukturę.

W 2021 roku w Polsce znajdowało się 445 fotoradarów. Ich liczba wzrosła o 14 nowych urządzeń, w porównaniu z 2020 rokiem. Weryfikując aktualny stan mierników na polskich drogach, mogę powiedzieć, że jest ich już znacznie więcej. Widoczne jest to zwłaszcza w województwie mazowieckim, w którym liczba fotoradarów wzrosła o 9 nowych urządzeń.– komentuje Julia Langa, Yanosik

Liczba zapewne ulegnie zmianom, planowane są nowe urządzenia oraz wymiana starych, nieefektywnych mierników.

Największą liczbę nowych fotoradarów można zaobserwować w:

Województwie Pomorskim (+14), Mazowieckim (+9), Wielkopolskim (+8), Podlaskim (+6), Śląskim (+4), Łódzkim (+4), Lubelskim (+4), Małopolskim (+4), Kujawsko-Pomorskim (+4), Dolnośląskim (+3), Podkarpackim (+3), Zachodniopomorskim (+3), Warmińsko-mazurskim (+3), Lubuskim (+1).

Ich liczba nie zmieniła się jednak w Opolskim (10) oraz w Świętokrzyskim (15).

Będzie 100 nowych mierników!

Stare fotoradary są już mocno wyeksploatowane, a jakość ich pracy nie jest zadowalająca. W związku z tym należy je wymienić na nowsze, które nie tylko poradzą sobie z monitorowaniem prędkości jazdy kierowców, ale także zrobią im wysokiej jakości zdjęcia, bez względu na warunki atmosferyczne. Y

Obecnie trwa proces wyboru wykonawcy, który będzie zobowiązany do wymiany 247 fotoradarów w ciągu następnych 52 tygodni od podpisania umowy. W pierwszym etapie zostanie wymienionych 100 mierników, a ich lokalizacje nie ulegną zmianom.

Inteligentne fotoradary

Nowe mierniki będą dokonywać pomiarów prędkości na kilku pasach jednocześnie, co do tej pory było niemożliwe w większości lokalizacji.

Zmieni się również jakość zdjęć, które będą robiły kierowcom fotoradary. Nowe będą przedstawiały czytelny wizerunek kierowcy, bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panowały na drogach w czasie popełnienia wykroczenia. Obraz ma również umożliwiać rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdu.

Nowe fotoradary będą także rozróżniać typy pojazdów, np.: czy to auto osobowe czy ciężarówka. W planach CANARD jest również opcja podłączenia dodatkowych urządzeń do fotoradaru, które będzie np.: rejestrować zsynchronizowany obraz z tyłu pojazdu namierzonego przez urządzenie. Ma to pomóc w monitorowaniu prędkości jazdy motocyklistów.

Nowy taryfikator już powstrzymuje kierowców

Od 1 stycznia tego roku weszły w życie nowe stawki mandatów. Od tego czasu za przekroczenie prędkości o 30 km/h kierowca zapłaci 800 zł kary, a za jazdę 70 km/h powyżej aktualnego limitu już 2500 zł. Nowe stawki mandatów są teraz zbliżone do europejskiej skali i trudno nie zauważyć, że mocno wpłynęły na zachowania kierowców na drogach.

Już w pierwszych dniach stycznia widoczna była znaczna poprawa w stylu jazdy kierowców. Stosowali się do limitów prędkości, a udział przekroczeń spadł o 6,54% w terenie zabudowanym i niezabudowanym, w porównaniu do 2021 roku. Największą poprawę stylu jazdy odnotowaliśmy w terenie zabudowanym +11%, w porównaniu z ubiegłym rokiem – komentuje Julia Langa, Yanosik

Jedną z nowych, bardzo wysokich kar, objęto niewskazanie osoby prowadzącej pojazd, która przekroczyła prędkość na drodze z limitem, co zarejestrował fotoradar. Za to wykroczenie grozi nawet 30 tysięcy kary, dotychczas było to zaledwie 500 zł.

Ci użytkownicy Yanosika, którym korzystanie z aplikacji kojarzyło się z długimi trasami, zaczęli również korzystać z niej na krótkich kilku kilometrowych drogach. Odnotowaliśmy 69% wzrost liczby przejechanych kilometrów z użytkownikami Yanosika w pierwszych trzech dniach stycznia. Nasza aplikacja nie tylko informuje o kontrolach policji i fotoradarach, ale również wskazuje aktualny limit prędkości na trasie To ogromne wsparcie dla każdego zmotoryzowanego – mówi Julia Langa, Yanosik

 

 

Nowy Rok przyniósł wiele zmian w przepisach drogowych i systemie karania kierowców. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec. Obecnie nowy taryfikator już wzbudza respekt, a jeśli jeszcze w parze z nim będą działać nowe fotoradary, które będą maksymalnie wyczulone na łamanie przepisów, to mamy dużą szansę na poprawienie stylu jazdy polskich kierowców. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
08.11.2021

Jazda autem będzie słono kosztować piratów drogowych… I to już wkrótce!

Planowane zmiany w prawie drogowym nie odeszły w zapomnienie. Sejm właśnie przyjął nowelizację, która zmieni nawyki wszystkich kierowców. Zwłaszcza tych, którym nie po drodze z przepisami. Za ich nieprzestrzeganie przyjdzie im bowiem słono zapłacić. Ile? Choćby 8 tys. zł mandatu za nie ujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości, ogromna grzywna za jazdę pod wpływem alkoholu, a nawet podwójna stawka mandatu za wykroczenia w recydywie. Co ma się jeszcze zmienić?
29.06.2021

Ciepły letni deszcz, który... paraliżuje całe miasto. Yanosik sprawdza, co się dzieje na drogach w trakcie burzy!

Na początek lata czekają wszyscy. Słońce, coraz dłuższe wieczory, grill i jak najwięcej chwil spędzonych na zewnątrz. Jednak czerwiec potrafi również niemile zaskoczyć kilkugodzinną ulewą i burzą. W tym roku powitanie lata było bardzo trudne dla wielu kierowców. Yanosik sprawdził, jak wyglądała sytuacja na drogach w trakcie burzy. Pierwsze dni lata w tym roku wprowadziły prawdziwy zamęt na drogach największych miast. Ulewy, grad i burze z piorunami sparaliżowały ruch i utrudniły powroty do domów większości mieszkańców. Yanosik sprawdza, co się działo w najważniejszych miastach w Polsce!