14.08.2023

Buty do jazdy samochodem? Czy można prowadzić w klapkach czy szpilkach?

Strona głównaBlog YanosikButy do jazdy samochodem? Czy można prowadzić w klapkach czy szpilkach?

Kierowco, czy wiesz że nie w każdych butach możesz prowadzić samochód? Niektóre rodzaje obuwia są niezwykle niebezpieczne i mogą spowodować, że stracisz kontrolę nad pojazdem, doprowadzając do kolizji! Sprawdź, w jakich butach lepiej nie wsiadać za kółko!

Czy można kierować w klapkach?

Polskie przepisy teoretycznie nie zakazują prowadzenia samochodu w klapkach, ale zdecydowanie odradzamy Wam taką praktykę. Odkryte obuwie latem kusi większym komfortem, ale w samochodzie może być niebezpieczne.

W głównej mierze chodzi o wyczucie pedałów w czasie pracy stopami oraz pewność swoich ruchów. Ponadto, klapki są na tyle ryzykowne, że mogą po prostu ześlizgnąć się ze stopy kierowcy i zablokują możliwość wciśnięcia pedału w kluczowym momencie na trasie.

Możecie tego nie wiedzieć, ale jeśli nie czujecie podeszwy buta, nie będziecie wiedzieć, co dzieje się z pedałami, a to może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Zastanawiacie się co w przypadku bosej stopy? Otóż tu sytuacja wygląda podobnie – nie będziecie w stanie wcisnąć pedału hamulca z odpowiednim naciskiem.

Czy można prowadzić w szpilkach?

Zalecamy unikanie prowadzenie auta w butach na obcasie, ponieważ cały nacisk, który będziecie przenosić na pedały będzie skupiał się na palcach, a nie na śródstopiu. Ponadto, hamowanie lub dodawanie gazu w szpilkach będzie wymagać większego nacisku, a to wydłuży czas reakcji oraz zdecydowanie bardziej obciąży nogę.

Szpilki są też na tyle ryzykownym obuwiem do prowadzenia samochodu, że mogą się po prostu wbić w dywanik pod nogami kierowcy i całkowicie unieruchomią nogę albo co gorsza – utkną pod pedałem, co uniemożliwi kontrolę nad pojazdem.

We Francji, w ramach jednej ze spraw sądowych, która dotyczyła wypłaty odszkodowania dla kobiety, która spowodowała wypadek prowadząc pojazd w szpilkach, Sąd Najwyższy przyznał rację ubezpieczycielowi. Sąd uznał tę czynność jako złamanie przepisów ruchu drogowego, które jasno informują, że kierowca musi być w stanie reagować bezproblemowo i bez zbędnych opóźnień na wszystkie sytuacje, do których dochodzi na drodze.

Jazda samochodem w japonkach - czy jest dozwolona?

Prowadzenie samochodu w japonkach jest równie niebezpieczne, jak w klapkach czy szpilkach. Istnieje nawet ryzyko, że w czasie kontroli funkcjonariusze policji wystawią Wam mandat karny na podstawie art. 86 Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Mandat możecie otrzymać także w sytuacji, w której prowadzicie pojazd w japonkach, a stopa ześlizgnie Wam się z pedałów i doprowadzicie do kolizji, właśnie z tego powodu.

Ponadto, Towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że prowadzenie pojazdu w nieodpowiednim obuwiu przyczyniło się do spowodowania wypadku, a tym samym będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania albo znacznie zmniejszyć jego wysokość.

Jakie buty do samochodu są najlepsze?

Najlepszym wyborem dla obuwia do prowadzenia samochodu będą wszystkie buty, które mają grube i szerokie podeszwy. Doskonale sprawdzą się buty sportowe, które nie krępują ruchów stopy, a także mają równą podeszwę, która nie będzie się ślizgać na pedałach. Obuwie powinno być płaskie, stabilnie trzymać się na stopach i nie powodować żadnego dyskomfortu. Co ważne – nie może mieć żadnych elementów, które mogą zahaczyć o pedały w trakcie jazdy.

Pamiętajcie, że jeśli Wasz ubiór na dany dzień nie przewiduje sportowego obuwia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aucie mieć zapasową parę sportowych butów, które włożycie na czas jazdy autem, a po dojechaniu do miejsca docelowego zmienicie na bardziej elegancką parę.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic