10.11.2021

Co działo się na drogach we Wszystkich Świętych? Sprawdź raport Yanosik Autoplac!

Strona głównaBlog YanosikCo działo się na drogach we Wszystkich Świętych? Sprawdź raport Yanosik Autoplac!

Ceny paliw wciąż rosną, a kierowcy coraz bardziej martwią się o to, jakie kwoty będą musieli za nie jeszcze zapłacić do  końca tego roku. Nie da się ukryć, że nieustanne podwyżki cen benzyny nie odpowiadają oczekiwaniom zmotoryzowanych, a nawet sprawdza się ich najgorsze przeczucie, że już wkrótce zapłacą więcej niż 6 zł/l za paliwo do swojego auta. Drugi tydzień listopada to ostatni moment na tankowanie za tę kwotę, za chwilę ceny znów skoczą w górę. Gdzie szukać najtańszych stacji paliw? Sprawdźcie.

 

Takie ceny ostatni raz były… w 2012 roku

Historia lubi się powtarzać. I niestety na niekorzyść kierowców powtórzyła się ta, która miała już miejsce w 2012 roku. Ceny paliw 9 lat temu wynosiły 6 zł/l. Średni koszt Pb95 wynosił 5,81 zł/l dokładnie 6 czerwca 9 lat temu, na stacjach Orlen. W 2018 roku cena benzyny spadła do 5,11 zł/l. Zaledwie 2 lata później pandemia koronawirusa zmieniła wszystko.

W ostatnim tygodniu marca 2020 roku średnia cena benzyny spadła do nieco powyżej kwoty 4 zł/l. Olej napędowy kosztował 4,20 zł/l, a autogaz mniej niż 2 zł/l. I to była jedyna dobra wiadomość w tym trudnym czasie. Wprowadzenie ogólnoświatowego lockdownu, zamknięcie większości firm i przejście na tryb pracy zdalnej spowodowały, że kierowcy nie musieli już tankować pełnych baków, a niektórzy w ogóle odstawili samochód do swojego garażu.

Wszystko uległo zmianie w 2021 roku, gdy pandemia zaczęła być w odwrocie, dzięki wprowadzeniu szczepionek. Ponownie otwarto sklepy, restauracje, kina, a nawet przywrócono możliwość pracy stacjonarnej w większości biur. Popyt na paliwo zaczął rosnąć, a wraz z nim… również jego cena.

W lipcu tego roku głośno mówiono o podwyżkach cen paliw, które najmocniej zmartwiły wszystkich wczasowiczów udających się na długo oczekiwany urlop własnym autem.

Największe podwyżki cen paliw w sezonie letnim pojawiły się głównie na stacjach w okolicach popularnych miejscowości urlopowych. W niektórych miejscach na dystrybutorach widniały nawet ceny powyżej 6 zł za litr benzyny. Na taki ruch pozwolili sobie głównie prywatni właściciele stacji benzynowych – komentuje Julia Langa, Yanosik Autoplac

Sezon jesienno-zimowy przynosi kolejne podwyżki cen paliw

Już we wrześniu ceny paliw ponownie zaczęły rosnąć. Oficjalnie zaczęto mówić o kwotach 6 zł/l, które miały stanowić swego rodzaju barierę nie do przekroczenia. Serwis e-petrol opublikował raport, w którym podkreśla, że największy wzrost cen dotyczył popularnej Pb98. Obecnie jej średni koszt to 6,25 zł/l – podwyżka wyniosła 7 groszy w porównaniu z poprzednim tygodniem. Więcej zapłacą również ci, którzy tankują Pb95 – obecnie to koszt 5,98 zł/l – 4 grosze wyższy niż w poprzednim miesiącu.

Podwyżki nie ominęły również oleju napędowego i autogazu. Skok dla obu paliw to 2 grosze/l w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Aktualnie za olej zapłacimy średnio 5,99 zł/l, a za autogaz 3,21 zł/l.

Nie wszędzie jeszcze pojawiły się tak wysokie ceny paliw. Aktualnie w jednym z województw Polski czekają na Was najniższe ceny.

Najniższe ceny paliw aktualnie można znaleźć w Wielkopolsce. Średnie ceny benzyny to 6,16 zł/l Pb98 oraz 5,95 zł/l Pb95. Olej napędowy kosztuje 5,98 zł/l, autogaz 3,17 zł/l. Wszystkie informacje na temat cen paliw na stacjach w okolicy, w której akurat znajduje się kierowca, można znaleźć w aplikacji Yanosik. Wystarczy kliknąć ikonę stacji benzynowej w nawigacji, a następnie cenę, która się wyświetli. Wówczas użytkownicy mają możliwość podglądu cen wszystkich rodzajów paliw, a nawet zaktualizowania ich, jeśli uległy zmianie. Daty ostatnich aktualizacji znajdują się zawsze pod cenami – podpowiada Julia Langa, Yanosik Autoplac

Eksperci z serwisu e-petrol informują, że największe kwoty za paliwo płacą obecnie mieszkańcy Mazowsza i Opolszczyzny – średnia cena Pb98 wynosi 6,30 zł/l. Z kolei najwyższą cenę za Pb95 płacą mieszkańcy Małopolski. Tutaj również jest najdroższy diesel, który kosztuje 6,02 zł/l. Za autogaz najwięcej płacą zamieszkujący województwo Lubelskie – litr kosztuje 3,27 zł.

Jakie są prognozy cen paliw na ten rok?

Wszyscy kierowcy przyglądają się tym zmianom z ogromnym smutkiem. Nieustające podwyżki cen paliw już nie dziwią, jedynie ich wolne tempo zaskakuje co niektórych. Pierwsze dni listopada przyniosły wzrost cen hurtowych benzyny Pb 95, która w rafineriach skoczyła o 0,71% - czyli 35 zł na 1000 l. Olej napędowy i opałowy odnotował spadek ceny hurtowej osiągając wynik 0,82% i 1,87% mniej niż w ubiegłym tygodniu, tym samym obniżając ceny o ponad 40 i 64 zł na 1000 l.

5 listopada tego roku odnotowano również koszt 4882,80 zł za 1000 l benzyny bezołowiowej, z kolei za olej napędowy w ilości hurtowej – 4964 zł. W minioną środę niestety znów ceny wszystkich gatunków paliw poszły w górę.

Jeśli właściciele stacji benzynowych postanowią w najbliższych dniach tego miesiąca wprowadzić kolejne podwyżki do cen detalicznych, co wynika z powyższych zmian cen hurtowych, to jeszcze w tym tygodniu kierowcy będą mogli się spodziewać jeszcze większych opłat za paliwo.

Prognozuje się, że w tym tygodniu ceny mają wzrosnąć w przedziale 6,25 – 6,39 zł/l Pb 98, 5,98 – 6,14 zł za litr Pb 95, 5,99 – 6,17 zł/l diesla i 3,15 – 3,23 zł/l autogazu.

Wszystkich kierowców zachęcamy do śledzenia i aktualizowania cen paliw na stacjach benzynowych w swojej okolicy, w aplikacji Yanosik. Dzięki bieżącym informacjom na ten temat, każdy zmotoryzowany ma szansę znaleźć stację z najtańszym paliwem na trasie. Dodatkowo w aplikacji widnieją również dane na temat jakości paliw, które podajemy na podstawie informacji z UOKiK. To daje pewność zmotoryzowanym, że tankują paliwo o najlepszej jakości, które nie wpłynie negatywnie na pracę silnika ich pojazdu – podpowiada Julia Langa, Yanosik Autoplac

Do końca roku zostały już niecałe dwa miesiące. Ceny paliw do tego czasu mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, osiągając próg nawet 7 zł za litr. Pozostaje nam jedynie obserwować rynek i zastosować w praktyce wszelkie sposoby na zredukowanie ilości spalania w swoim aucie. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic