27.10.2022

Czego się spodziewać na drogach w Wszystkich Świętych w tym roku?

Kierowcy już szykują się do wyjazdów na cmentarze, aby uniknąć corocznych korków w Wszystkich Świętych. W tym czasie zwykle ruch jest natężony, ze względu na duże zainteresowanie odwiedzinami miejskich i podmiejskich nekropolii, zmiany organizacji ruchu na drogach, a także wypadki. Nad bezpieczeństwem czuwa jak zawsze policja oraz Yanosik, który poprowadzi Was bezpiecznie do celu. Czego się spodziewać w tym roku na drogach w czasie Wszystkich Świętych? Analizujemy ubiegłoroczne święta.

 

Policyjna akcja „Znicz”

Patrole policji, co roku na przełomie października i listopada, rozpoczynają działania pod hasłem „Znicz”, których celem jest zabezpieczenie ruchu drogowego przed i w trakcie Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku polskie drogi patrolowało około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji.

Policja, jak co roku ma bardzo dużo pracy w czasie Wszystkich Świętych. W 2021 roku odnotowaliśmy najwięcej zgłoszeń patroli policji 1 listopada (15 755), w większości na drogach krajowych oraz innych, takich jak gminne, powiatowe, wojewódzkie, zjazdowe i dojazdowe. Jednakże już od 29 października liczba zgłoszeń patroli przez użytkowników naszej aplikacji wzrastała, co jest związane z rozpoczęciem wyjazdów na Wszystkich Świętych, a tym samym ze wzmożonym ruchem na drogach, co także potwierdzają nasze dane względem liczby przejechanych kilometrów w czasie całego długiego weekendu – tłumaczy Patryk Treumann, Yanosik.pl

W zeszłym roku w czasie Święta Zmarłych odnotowano 288 wypadków drogowych, w których zginęło 18 osób, a 345 zostało rannych. Przyczynami wypadków była nadmierna prędkość jazdy oraz brawura kierowców. I niestety to nie wszystko – w czasie zeszłorocznej akcji „Znicz” policyjne patrole zatrzymały również 1 360 kierowców w stanie nietrzeźwości.

Niestety wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy ze stanu tzw. nieświadomej nietrzeźwości i po zakrapianej imprezie wsiada na drugi dzień za kółko, bez zbadania się alkomatem. Pomimo dobrego samopoczucia, alkohol wciąż może się znajdować w organizmie i powodować obniżoną koncentrację oraz osłabiać refleks. Wówczas czas reakcji staje się wydłużony, a do tego spada możliwość racjonalnej oceny sytuacji za kółkiem – komentuje Patryk Treumann, Yanosik.pl

W ubiegłym roku w czasie Wszystkich Świętych było mniej wypadków śmiertelnych

Rok temu, w czasie Święta Zmarłych, doszło do mniejszej liczby wypadków śmiertelnych (18) niż w 2020 roku (23), pomimo tego, że liczba wyjazdów na cmentarze była większa. Którzy kierowcy podróżowali najwięcej w okresie świąt w 2021 roku?

 Najwięcej kilometrów pokonali mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Z kolei z mniejszych miast najdłuższe trasy przejechali zmotoryzowani z Katowic, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Szczecina.

W ubiegłym roku Polacy rozpoczęli wyjazdy na Wszystkich Świętych już w piątek 29 października. W tym dniu odnotowaliśmy najwięcej pokonywanych kilometrów w powyższych miastach. Wielu zmotoryzowanych wybrało ten dzień na podróż, ze względu na chęć odwiedzin nekropolii znajdujących się w innych miastach niż ich miejsce zamieszkania oraz odwiedzin swoich bliskich. W tym roku również możemy się spodziewać, że wyjazdy rozpoczną się już w piątek 28 października, ze względu na chęć odbycia odwiedzin cmentarzy i bliskich osób, przed wzmożonym ruchem, który z kolei zacznie się 1 listopada. Jednocześnie przypominam, że Yanosik po raz kolejny w tym roku, we współpracy z policją, będzie wspierał kierowców, pokazując objazdy, korki i prowadząc bezpiecznie do celu  – mówi Patryk Treumann

Sprawdziliśmy również, jak wyglądał wskaźnik zgłoszeń wypadków przez użytkowników naszej aplikacji w czasie Wszystkich Świętych w 2021 roku.

Najwięcej zgłoszeń dotyczących wypadków na trasie w czasie Wszystkich Świętych odnotowaliśmy 29 października, czyli w momencie wzrostu liczby przejechanych kilometrów przez użytkowników naszej aplikacji. Znacznie mniej wypadków zgłaszali nam kierowcy 1 listopada 2021 roku – mówi Patryk Treumann

Analizując ubiegłoroczną sytuację w trakcie Wszystkich Świętych możemy być pewni, że i w tym roku wyjazdy do nekropolii rozpoczną się już w piątek, a ruch na drogach będzie wzmożony przez cały weekend. Czy nowy taryfikator spowoduje, że w tym roku będzie jeszcze mniej wypadków na drogach?

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oczywiście zadba polska policja, która w ramach akcji „Znicz” będzie nadzorować ruch w okolicach cmentarzy oraz na popularnych trasach wyjazdowych. Być może widmo wysokiego mandatu lub sporej liczby punktów karnych powstrzyma kierowców przed szarżowaniem na trasie.

Nie zapomnijcie o Waszym przyjacielu Yanosiku – poprowadzi Was bezpiecznie do celu i wskaże najlepszą trasę również we Wszystkich Świętych. Pamiętajcie również o sprawdzeniu swojego stanu trzeźwości zanim wsiądziecie za kółko, jeśli braliście udział w zakrapianym spotkaniu!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic