30.06.2023

Otwarcie tunelu w Świnoujściu. Yanosik poprowadzi Was nową trasą

30 czerwca nastąpi oficjalne otwarcie tunelu w Świnoujściu, co umożliwi kierowcom przejazd z wyspy Wolin na Uznam oraz z powrotem. Uroczystość otwarcia zaplanowano na samo południe, czego można się spodziewać po nowej trasie?

Nowy tunel pod Świną w Świnoujściu

Tunel połączy wyspy Wolin oraz Uznam, co umożliwi swobodną podróż samochodem w jedną i drugą stronę. Wcześniej było to możliwe wyłącznie za pomocą promu. To bardzo ważna inwestycja, gdyż na wyspie Uznam znajduje się nadmorska dzielnica miasta oraz centrum administracyjno-usługowe.

Inwestorem tunelu w Świnoujściu jest Urząd Miasta Świnoujście, a inwestorem zastępczym Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawcą zostało konsorcjum firm PORR/Gülermak.

Sam koszt budowy tunelu wyniósł ponad 900 mln zł! Z czego aż 775,7 mln zł pochodziło z środków unijnych, a pozostałą część budżetu dołożyło miasto Świnoujście.

Kiedy otwarcie tunelu w Świnoujściu?

Uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu zaplanowano na 30 czerwca na godzinę 12:00. Po obchodach, około godziny 14:00, tunel zostanie udostępniony do zwiedzania. Zainteresowanych będą przewozić specjalne pojazdy turystyczne. Ponadto zaplanowano również bieg i przejazd rowerowy.

Tunel pod Świną dla ruchu samochodowego będzie dostępny w godzinach wieczornych. Yanosik będzie Was prowadził nową trasą!

Na uroczystości mają się pojawić również członkowie rządu wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Uwaga kierowcy! W tunelu pod Świną jest odcinkowy pomiar prędkości

W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a nad przestrzeganiem przepisów będzie czuwał odcinkowy pomiar prędkości.

Sam przejazd tunelem ma nie zająć więcej czasu niż 3-4 minuty.

Jeśli zastanawiacie się, czy tunel w Świnoujściu będzie płatny, to uspokajamy Was – obecnie nie ma takich planów.

Czy promy znikną z Świnoujścia?

Pomimo otwarcia tunelu, możliwość podróży promem nie zostanie zlikwidowana. Nadal będą mogli z niego korzystać rowerzyści i piesi, a także firmy przewożące np.: towary niebezpieczne.

Ponadto podróż promem, to wciąż spora atrakcja turystyczna dla wszystkich osób, które zwiedzają Świnoujście, co również stanowi dobry powód, dla którego miasto nie zrezygnuje z tej możliwości.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic