29.04.2024

Skuter a prawo jazdy - co mówią przepisy?

Strona głównaBlog YanosikSkuter a prawo jazdy - co mówią przepisy?

Skuter to doskonała forma transportu w życiu codziennym. Nie każdy jednak może go prowadzić, wyłącznie na dowód osobisty, należy spełnić odpowiednie warunki. Ponadto, kierowców skuterów obowiązują przepisy i jeśli będą z nimi na bakier, zostaną ukarani mandatem i punktami karnymi. Sprawdźcie szczegóły!

Od jakiego wieku można kierować skuterem?

Skuterem mogą kierować już osoby, które ukończyły 14 lat, ale pod warunkiem posiadania uprawnień kategorii AM.

Skuter - definicja pojazdu

Zgodnie z przepisami, skuter jest traktowany, jak motorower. Nie oznacza to jednak, że każdy motorower jest skuterem i na odwrót.

Duże znaczenie ma w tym przypadku pojemność skokowa silnika pojazdu. Skuter, który będzie klasyfikowany, jako motorower musi:

  • być pojazdem dwu- lub trójkołowym,
  • mieć silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy 4 kW,
  • mieć ograniczenie prędkości jazdy do 45 km/h.

Czy do jazdy skuterem potrzebne jest prawo jazdy?

Tak, do prowadzenia skutera wymagane jest odpowiednie uprawnienie, minimum AM. Z kolei, dla cięższych i mocniejszych motocykli wymagane będą wyższe kategorie prawa jazdy.

Prawo jazdy kategoria AM – pozwala prowadzić motorower lub lekki czterokołowiec, można je zdobyć już od 14 roku życia, za zgodą rodziców, w formie zastępstwa karty motorowerowej.

Prawo jazdy kategoria A1 – uprawnia do prowadzenia motocykli z silnikiem o pojemności 125 cm3 i maksymalnej mocy 11 kW, o stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg oraz motocykli trójkołowych o mocy do 15 kW. Prawo jazdy można zdobyć po ukończeniu 16 lat, za zgodą rodziców.

Prawo jazdy kategoria A2 – pozwala prowadzić motocykl o mocy 35 kW, ze stosunkiem mocy do masy własnej 0,2 kW/kg lub motocykl trójkołowy o mocy maksymalnej 15 kW. Aby zdobyć te uprawnienia, należy skończyć 18 lat.

Prawo jazdy kategoria A – pozwala prowadzić wszystkie jednoślady, ale należy ukończyć 24 lata, aby je zdobyć lub 20 lat, jeśli posiada się od co najmniej 2 lat uprawnienia kategorii A2.

Kto może kierować skuterem?

Poza osobami, które mają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdów, skuter mogą prowadzić na dowód osobisty właściciele prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A i B, jeśli są osobami pełnoletnimi.

Co ciekawe – osoby, które do 19 stycznia 2013 roku ukończyły 18 lat, czyli do dnia w którym zmieniły się przepisy, mogą prowadzić skuter bez posiadania prawa jazdy, wyłącznie na dowód osobisty.

Prawo jazdy kategorii B a skuter elektryczny

Pełnoletni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B i chcą przesiąść się na elektryczny skuter, nie muszą zdobywać dodatkowych uprawnień, jeśli mają prawo jazdy od co najmniej 3 lat. Wówczas zyskują uprawnienia do kierowania motocyklem o pojemności silnika do 125 cm3, ale jego moc nie może przekroczyć 15 KM, a stosunek mocy do masy własnej pojazdu, nie może być większy niż 0,1 kW/kg.

Jaki mandat za prowadzenie skutera bez uprawnień?

Ci, którzy nie mają odpowiednich uprawnień do prowadzenia skutera, narażają się na grzywnę w wysokości od 1500 zł i 10 punktami karnymi, a także ograniczeniem wolności i aresztem i skierowaniem sprawy na drogę sądową, której wynikiem może być grzywna w wysokości nawet 30000 zł.

Nieletni, którzy będą kierowali skuterem, bez uprawnień kategorii AM lub A1, narażą rodziców na karę w wysokości 300 zł, a sprawa zostanie skierowana do sądu rodzinnego, który może ukarać nieletniego orzeczeniem o zakazie kierowania pojazdami w określonym czasie.

Inne przepisy prawne dotyczące skuterów

To nie wszystko, prowadząc skuter trzeba również pamiętać o kasku ochronnym – jego brak skutkuje mandatem w wysokości 100 zł oraz 5 punktami karnymi. Za pasażera, który nie ma kasku ochronnego, kierowca motoroweru również otrzyma mandat – 100 zł i 5 punktów za jednego pasażera, 100 zł i 8 punktów za więcej niż jednego pasażera.

Nie wolno również przewozić osoby nietrzeźwej lub w stanie po spożyciu alkoholu lub środka o podobnym działaniu na motorowerze. Za nieprzestrzeganie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 zł oraz 10 punktami karnymi.

Karana jest również niewłaściwa jazda motorowerem – za nietrzymanie co najmniej jednej ręki i nóg na pedałach lub podnóżkach, można zostać ukaranym mandatem w wysokości 50 zł.  Zabronione jest także czepianie się innych pojazdów podczas kierowania motorowerem – grozi za to mandat 100 zł.

Za utrudnianie ruchu innym uczestnikom przez kierującego motorowerem, grozi kara w wysokości 200 zł, a za jazdę obok innego uczestnika ruchu, można otrzymać mandat 50 zł.

Mandat w wysokości 100 zł otrzyma kierowca motoroweru, jeśli naruszy obowiązek poruszania się po poboczu.

Czy skuterem można jechać po drogach ekspresowych i autostradach?

Zgodnie z przepisami, zabroniona jest jazda skuterem oraz rowerem po drogach ekspresowych i autostradach.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic